Brno financuje projekt který sbližuje firmy a vědce | E15.cz

Brno financuje projekt který sbližuje firmy a vědce

vědec, ilustrační foto
vědec, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Pavla Kreuzigerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ztratí olomoucké tvarůžky pověstnou vůni a chuť, pokud je budete sedm týdnů uchovávat v mrazničce při minus osmi stupních? Nikoli. Chuť zůstane stejně intenzivní a nezaměnitelná, jako kdybyste je týden skladovali v chladničce při teplotě mezi čtyřmi a osmi stupni.

Analýzu na toto téma loni zpracovali vědci z Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity. Vyvrátili přitom vžitý názor, že uchování tvarůžků je nemožné, protože mráz poškodí jejich senzorické vlastnosti. Zjištění nepochybně nejvíce potěšilo loštického výrobce tvarůžků, firmu A. W., která studii vědcům zadala. Mohla tak učinit díky „inovačním voucherům“.

Jsou to jakési poukázky, které financuje Brno a vydává je Jihomoravské inovační centrum (JIC). Slouží českým i zahraničním firmám, které chtějí spolupracovat s vědeckými institucemi v kraji a mají pro to zpracovaný projekt. Aby mohl být realizován, stačí mít trochu štěstí, se kterým uspějí při „losovačce“, jež určí, kdo potřebné finance na výzkum dostane.

Vědci pomáhali i dalším firmám. Například konstruovali elektromobil pro 3X Trade, hledali alternativní zdroje pro developerský projekt stavební firmy Kaláb nebo testovali novou stavební izolaci pro firmu Dape.

JIC v letech 2009 až 2012 rozdalo 188 voucherů v hodnotě přes 24 milionů korun. Poptávka ale výrazně převyšuje nabídku, za stejné období do Brna přišlo 755 žádostí.

„Spolupráci navázalo dokonce 8,8 procenta firem, jež voucher nezískaly. To v absolutních číslech znamená 35 firem z celkových 399,“ uvedl hlavní analytik JIC Pavel Csank, autor hodnocení projektu. Na sto podpořených projektů tedy připadlo sedmnáct zcela nově navázaných spoluprací mezi výzkumníky a firmou, které navíc pokračují i bez podpory města. Celá čtvrtina z nich přitom představuje projekty v řádu více než milionu korun ročně. Z toho vyplývá i finanční efekt. Zatímco podpořené projekty přinesly 6,4 milionu korun, ty nepodpořené, které si firmy platily samy, přinesly více: 11,4 milionu korun.

Na jižní Moravě půjde na podporu vědy 15 miliard

Univerzita? Jako firma

Autor: Pavla Kreuzigerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah