Češi během několika hodin vykoupili nové iPhony. Čekací lhůty nyní přesahují i měsíc
Není tomu ani týden, co se začala prodávat nová řada telefonů iPhone 13. V pátek 24. září se začaly zákazníkům doručovat předobjednávky, novinky společnosti Apple jste mohli od tohoto dne zakoupit i v prodejnách. Jenže pokud jste dosud váhali, budete mít nyní problém zařízení sehnat.
Předobjednávky startovaly v pátek 17. září od 14 hodin, a kvůli zájmu o novinku se její doručovací lhůty postupně prodlužovaly. Nyní si tak na modely telefonů iPhone 13 počkáte i měsíc. Půjdete-li přímo do Apple Online Store, tak zjistíte, že modely iPhone 13 Pro, nehledě na velikost modelu, barevnou variantu a velikost úložiště, k vám doputují nejdříve v termínu od 29. října do 5. listopadu.
Se základní, a také levnější řadou je situace lepší. U iPhonů 13 se zobrazuje datum od 14. do 21. října, opět nezávisle na konfiguraci. O tom, že je nejmenší model „mini“ také nejméně žádaný, svědčí i fakt, že jej například v temně inkoustové barvě můžete mít už 7. října, nejpozději pak 14. října. Tato data jsou vztažena ke dni objednání 29. září.
Že je o nové iPhony 13 zájem, svědčí i zpráva jednoho z českých obchodníků řadících se mezi oficiální prodejce Apple Premium Reseller. Ten zmiňuje, že už v předobjednávkách byl o novou generaci iPhonů o polovinu větší zájem, než tomu bylo v loňském roce u iPhonů 12. Zároveň dodává, že největší poptávka je právě po vyspělejší řadě, tedy té s přídomkem Pro. S 31 procenty předobjednávek vedl iPhone 13 Pro Max. Z barev táhne temně inkoustová a růžová v případě iPhonů 13 a 13 mini, u modelů 13 Pro a 13 Pro Max vede grafitově šedá a horsky modrá. Už ke dni ostrého startu distribuce však prodejce uvedl, že zvládne pokrýt zhruba polovinu zájemců o nákup telefonů.
Problémy s fotoaparáty
Ještě před samotným představením novinek se očekávalo, že nový telefon bude prodejním hitem. Podle červencové zprávy CNBeta čerpající z dodavatelského řetězce společnosti si Apple objednal u hlavního dodavatele čipů TSMC na 100 milionů čipů A15 Bionic, kterými je aktuální kvarteto osazeno. Apple si navíc zavařil tím, když stejným čipem osadil i nový iPad mini. I pokud má nyní zajištěn dostatek čipů, které jinak chybí po celém světě a doplácí na to ostatní výrobci od automobilek po výrobce chytrých ledniček, s dodávkami jiných komponent vyhráno rozhodně nemá.
Loni byla situace podobná, ale přece jiná. Z důvodu pandemie se dokonce iPhony 12 nepředstavily typicky v září, ale až v říjnu. I na ještě starší iPhone XS Max se čekalo déle než na ostatní modely. Dříve to mohlo být jen tím, že Apple neodhadl zájem uživatelů o novinku, loni za zdržení mohla pandemie a s ní spojené problémy s logistikou, letos jsou na vině především čipy.
I když to tak nicméně nemusí vypadat, pandemie se pořád podepisuje i na aktuálních dodávkách. Nová zpráva od NikkeiAsia totiž uvádí, že prodloužení dodacích lhůt je způsobeno dramatizací situace ve Vietnamu. Tamní dodavatelské řetězce se potýkají s omezenými dodávkami kamerových modulů, které se v zemi kompletují. Jejich složitost je navíc větší, než tomu bylo v loňském roce. Senzor OIS s posuvem snímače nově obsahují všechny čtyři modely a ne jen nejvyšší řada.
Nejen Vietnam ale i Čína
Situace by se měla zlepšit v půlce října. Alespoň tedy v tomto ohledu. Je zde totiž ještě faktor omezování velkých čínských společností tamní vládou, které tak musí zastavovat svou výrobu. Ta reaguje na dramaticky se zvyšující náklady na uhlí a zemní plyn, které se v zemi ve velké míře používají k výrobě elektřiny – vše pro zelenější svět a snižování emisí. Čínské společnosti tak aktuálně zažívají blackout, kdy je jich většina zavřena už od neděle 26. září do konce tohoto měsíce.
Toto ale není zcela neobvyklé. Čína k podobnému kroku sahá, i když se zvýší úroveň znečištění ovzduší, a to zejména během akcí, které přitahují zahraniční návštěvníky. Nyní to tak spíše jen přišlo v nejméně vhodnou dobu. Tedy alespoň pro Apple a jeho zákazníky. Nedostatek nových modelů iPhonů 13 samozřejmě netrápí jen nás. Měsíc se na modely 13 Pro a 13 Pro Max čeká i v USA, v Číně je to pak i pět týdnů.