Internet v ČR slaví 28 let. Zandl: Možnosti sítě stále překvapují | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Českých 28 let v síti. Průkopníky Internetu šokují přívaly zla, říká IT expert Zandl

Jan Vávra

Jan Vávra

Z kratochvíle akademiků se stal i v Česku miliardový byznys. Stačila k tomu ani ne tři desetiletí. 13. února 1992 se mnohatunový počítač v budově ČVUT prostřednictvím Internetu propojil s univerzitním výpočetním centrem univerzity v Linci. „Dopady a možnosti Internetu nás pořád překvapují," říká manažer vývojového oddělení výrobce 3D tiskáren Prusa a současně jedna z výrazných postav českého on-line světa Patrick Zandl. Ten v minulosti působil v provozovateli registru českých domén CZ.NIC, vedl portál Lupa.cz nebo zakládal server Mobil.cz.

13.2.1992 došlo k připojení Československa do sítě Internet. Máte na událost nějaké osobní vzpomínky, zaznamenal jste ji?

V té době jsem končil na gymnáziu. Následující rok nastupoval na VŠE, kde mi byla zřízena emailová adresa, která fungovala a opravdu jste s ní mohl do USA poslat vzkaz, který došel během pár minut. O další rok později jsem si z berlínské knihovny stáhl přes Internet knihu, okamžitě, místo toho, abych měsíc čekal na výpůjční službu. To bylo neuvěřitelné, byl jsem tím fascinován.

David Bowie mluvil v roce 1999 o Internetu jako fenoménu, jehož dopady tehdy nebylo možné předvídat. Použil i slova o nástupu mimozemské technologie. Dneska už tu představu o možnostech Internetu máme definitivně utvořenou?

Myslíme si, že bezpečně víme, co je Internet. Jenže nevíme nic. Internet se mění, každých pár let je jiný, prožívá svoje fáze a etapy vývoje. Od éry Web 2.0 jsme přešli plynule k éře Sociálních médií až do éry Digitální války. To ovlivňuje podobu služeb na netu i mimo něj, naše chování, chování okolí. Internet je stále mimozemskou technologií v tom nejmimozemštějším slova smyslu: pořád nás překvapuje, co za zlo z něj umí vylézt a co všechno kolem nás umí změnit k nepoznání, obor od oboru. Vždyť už ani ta stará dobrá jízda autem není stejná, plížíme se po příkazech Waze navigace po nejvýhodnějších trasách a chystáme se na autonomní automobily.

Bitcoin nejsou peníze. Jestli chcete znát jeho potenciál, připomeňte si začátky YouTube

Co by asi na současnou podobu Internetu říkali akademici, kteří ho tady přiváděli do praxe?

Rozhodně jsou, když s nimi mluvím, překvapeni z přívalu zla. Anonymita netu a odstup, kterému nás vystavuje, v nás probouzí nižší pudy. Jsme schopni tykat, nadávat a dokonce hrubě spílat či lhát člověku, kterého vůbec neznáme.

Dokonce i takovému, který je na společenském žebříčku mnohem výše. Možná jsme to tak dělávali dříve i v hospodě, mezi svými, ale dnes to děláme na očích všem a hrubost se stala normou, ba dokonce bývá zaměňována s projevem vyspělosti.

Zahájení provozu Internetu v ČSFR nebylo zanedbatelnou událostí - minimálně ve vědeckých kruzíchZahájení provozu Internetu v ČSFR nebylo zanedbatelnou událostí - minimálně ve vědeckých kruzíchAutor: Archiv

Jak významné je vlastně postavení Česka v internetovém systému? Asi se nedá říct, že by zde bylo málo odborníků či inovativních online firem.

Určitě jsme jedna z pokročilejších zemí, ačkoliv v Evropě rozhodně ta méně pokročilá. Internet ale stále vykazuje řadu anomálií a endemických jevů - například u nás je díky několika firmám velmi vyspělé e-shopové prostředí a úroveň služeb e-shopů může třeba sousední Německo závidět.

Naopak digitalizace státní správy je velmi roztříštěná, nejednotná a haprující, tam zase závidíme my jiným.

Vizionáři jsou otevřeni podivnostem, říká Ivan M. Havel

Od připojení Československa k Internetu dost on-line projektů vzniklo a zase zaniklo. Je nějaký, který vám vyloženě chybí?

Pokud nějaký, tak platební systém I like Q - takzvaná kvéčka. Před dvaceti lety umožňovaly online platby, které dodnes nejsou dostatečně nahrazeny. Systém potopila regulace, takže českým PayPalem se Kvéčka nestala.

Česko je jedním z mála trhů, kde našel Google relevantní konkurenci. Mám na mysli Seznam. Myslíte, že se situace v dohledné době zlomí, nebo už tady Google se Seznamem definitivně prohrál?

Google drží lepší pozici ve vyhledávání, Seznam v lokálním obsahu. Obě firmy na tom svém segmentu dobře vydělávají a tahle otázka dnes více stresuje novináře než šéfy obou firem.

Šéf start-upu Neuron: Dobrý přepisovač řeči by Česku pomohl víc než nové dálnice

Český zákazník je zmlsaný, tvrdí majitel start-upu DoDo Michal Menšík

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!