Investice EU do budování internetu jsou nutné, tvrdí šéf Seznamu

Seznam.cz

Seznam.cz Zdroj: Zive.cz

Evropská unie by se měla podílet na budování vysokorychlostního internetu po celém kontinentu a bez peněz daňových poplatníků k dalším pokrokům nedojde. Tvrdí to alespoň výkonný ředitel společnosti Seznam.cz Michal Feix. „Jsem přesvědčen, že dobře řízená podpora investic je pro širší a rychlejší pokrytí internetem nutná,“ říká Feix pro E15.cz. „Bez vnějších investic se budou poskytovatelé internetu věnovat hlavně oblastem s hustším pokrytím a ty okrajové budou strádat.“

Eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes předložila Evropskému parlamentu návrh, který počítá s půjčkami a podílovým financováním pro budování rychlého internetu. Více než 9 miliard eur z kapes daňových poplatníků by společně s navázanými soukromými investicemi mělo do roku 2020 zajistit připojení o rychlosti 30 Mb/s pro každého občana Evropské unie a pro polovinu z nich až 100 Mb/s. To by mělo zajistit konkurenceschopnost starého kontinentu a posílit ekonomiku. „Pokud nemáte internet, nemůžete vzít zaměstnání umožňující práci přes internet z domu, nakupovat na internetu, ať už za zábavu nebo za hmotné zboží, atd.,“ potvrzuje šéf zdejší internetové jedničky. „To brzdí ekonomický růst v porovnání se státy, které jsou na tom s penetrací internetu lépe.“

Feix zároveň souhlasí s argumenty Evropské komise, že poskytnuté státní peníze mohou uvolnit dalších až 100 miliard eur ze soukromého kapitálu. Podle jeho slov je ale potřeba postupovat opatrně. Například americká vláda totiž v roce 2009 zavedla program ARRA podobný tomu plánovanému evropskému a rychlý internet zavedený do méně osídlených oblastí se investorům nakonec nezaplatil, protože zákazníci nechtějí za připojení platit, nebo jich je prostě málo.

Co nejvíce lidí s rozumnou rychlostí

„Nesmí se to udělat špatně. Důležité je podporovat především pokrytí co největšího počtu obyvatel rozumnou, základní rychlostí. Ne investovat tuto podporu do zvyšování celonárodních průměrných statistik rychlostí internetu,“ upozorňuje Feix. „Tím by se sice zrychlilo připojení ve velkých městech, kde se dá cíle nejjednodušeji dosáhnout, v menších městech a vesnicích, které by pomoc potřebovali zdaleka největší, by se ale nic nestalo. To by pak byla podpora k ničemu.“

Evropa na tom zatím co do rychlosti internetu není špatně, 6 z 10 nejrychlejších zemí světa pochází právě odsud. Šéf Seznamu nicméně upozorňuje na to, že jsou tu rozdíly mezi jednotlivými členskými státy EU a průměr pro celou Evropu je zkreslující. „V penetraci problém nevidím, zvlášť když si uvědomíme, že třeba vychvalování Japonci a Korejci mají trojnásobnou hustotu zalidnění, než Česká Republika. Ekonomicky je pokrytí hustších oblastí vždycky zajímavější a v rychlostech a cenách jsou zase rozdíly dané konkrétní lokalitou,“ říká Feix.

„Propast tvoří místy jediné dostupné asymetrické přípojky, které sice nabízí vysokou rychlost stahování, ale téměř nulovou pro odesílání,“ upozorňuje a dodává, že uživatelé s takovýmto připojením často nemají na výběr a navíc jsou častými otroky ne zrovna výhodných cen. „V centru města dostanete za stejné peníze lepší a rychlejší připojení, než o dva kilometry dál na jeho okraji. To je stejné v podstatě všude na světě kromě některých zemí, kterým do karet hraje vysoká míra zalidnění.“

Samotný Seznam se případného programu nezúčastní, protože se jedná o program rozšíření internetu, ne jeho obsahu. „Kvalitní internetové pokrytí potřebujeme, protože bez něj nemůžeme doručovat naše služby uživatelům,“ popisuje Feix příklad toho, jak je možné internetem stimulovat ekonomiku. Seznam navíc postupně proniká do internetového videa (prozatím se Streamem a Mixérem, později nejspíše i s dalším obsahem, kvůli čemuž ), pro jehož doručování je kvalitní připojení podmínkou.

„Když jsme o loňských vánocích pouštěli na hlavní stránce Seznamu videa vánočních pohádek, ozvalo se několik menších operátorů, že kvůli zájmu svých uživatelů teď musí z donucení svou internetovou síť posílit,“ usmívá se Michal Feix. „Takže vlastně i v Seznamu takto pomáháme rozvoji infrastruktury.“