Mac Studio: Nový stolní počítač je tím vůbec nejvýkonnějším od Applu

Apple M1 Ultra Mac Studio

Apple M1 Ultra Mac Studio Zdroj: Apple

Apple M1 Ultra Mac Studio
Apple M1 Ultra Mac Studio
Apple M1 Chip Family Lineup
Apple M1 Ultra GPU
Apple M1 Ultra Hero
16 Fotogalerie
Adam Kos
Diskuze (0)

Bezprecedentní výkon a rozsáhlá konektivita v neuvěřitelně kompaktním designu – tak společnost Apple charakterizuje svou novinku na poli desktop počítačů Mac Studio, kterou tento týden představila v rámci jarní Keynote. Počítač pak doplňuje i externím displejem s vlastním čipem z iPhonů.

Apple novinku tutlal poměrně dlouho, protože první úniky informací o ní přišly až dva dny před samotnou událostí. Na ní pak nebyl hvězdou iPhone SE 3. generace ani iPad Air 5. generace, protože v těchto případech se jednalo jen o stará a dobře známá zařízení s mírnými evolučními vylepšeními. To hlavní se tedy točilo kolem Macu Studio, novém displeji Studio Display a čipu M1 Ultra, který rozšiřuje už tak početné portfolio vlastních čipů Applu, kterými firma osazuje nejen počítače Mac, ale i tablety iPad.

Video placeholder
Video Apple Event • Zdroj: Apple

Skutečný studiový počítač

Mac Studio designově vychází z Macu mini. Základna těla je vyrobena z jediného hliníkového výlisku a její půdorys je shodný s menším modelem, jen je o poznání vyšší (9,5 oproti 3,6 cm). Jedná se tedy o zcela novou řadu desktopu, která má zejména profesionálním uživatelům poskytnou spolu se Studio Display vše, co potřebují k vybudování studia svých snů. Pro běžného uživatele jsou novinky možná až zbytečně výkonné, a samozřejmě také drahé.

Je nicméně pravda, že Mac Studio přináší jistý průlom v oblasti stolních počítačů. Je tomu zejména s ohledem na nový SoC čip M1 Ultra, i když můžete sáhnout po nižší specifikaci s M1 Max známého už ze 14 a 16“ MacBooků Pro představených loni na podzim. Kvůli výkonu musí být optimalizované i chlazení.

Unikátní systém oboustranných dmychadel, přesně umístěných kanálků pro proudění vzduchu a více než 4 000 perforací na zadní a spodní straně krytu vedou vzduch skrz vnitřní komponenty a pomáhají chladit vysoce výkonné čipy. Pořád je ale celá sestava tichá, a to i při tom nejtěžším pracovním zatížení. Tedy dle slov Applu, nový počítač zatím neprošel nezávislými recenzemi.

Na zadní straně jsou přítomny čtyři porty Thunderbolt 4 pro připojení displejů a vysoce výkonných zařízení, 10Gb ethernetový port, dva porty USB-A, port HDMI a profesionální audio jack pro sluchátka s vysokou impedancí nebo externí reproduktory se zesilovačem. Vestavěné jsou také Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0. Konečně však Apple skutečně přemýšlel. Protože mnoho uživatelů často připojuje a odpojuje zařízení, jako jsou přenosná úložiště, obsahuje Mac Studio i porty na své přední straně.

K dispozici jsou tak dva porty USB-C, které na M1 Max podporují 10Gb/s (USB 3) a na M1 Ultra 40Gb/s (Thunderbolt 4). Najdete zde také slot pro SD kartu, kterým třeba Mac mini nedisponuje.

Video placeholder
Představení M1 Ultra • Zdroj: Apple

M1 Ultra

Není sporu o tom, že je M1 Ultra dalším skokem pro čipy Apple Silicon. Je tomu i z důvodu technologie UltraFusion. Apple totiž dle svých slov narazil na výrobní limity, takže než aby udělal jeden supervýkonný čip, vzal dva a spojil je dohromady. M1 Ultra jsou tak dva čipy M1 Max s propojenou matricí s propustností 2,5 TB/s. Výsledkem je 114 miliard transistorů, tedy nejvyšší jejich počet, který kdy byl v čipu osobního počítače přítomen (M1 Max má 57 miliard, M1 Pro 33,7 miliard a M1 16 miliard).

Parametry čipu vlastně kopírují ty u M1 Max, které jsou však vynásobeny dvěma. Protože je M1 Ultra dostupná zatím jen v Macu Studio, dostanete s ním 20jádrové CPU, až 64jádrové GPU, až 34jádrový Neural Engine, až 128 GB jednotné paměti, obsloužíte 5 externích displejů a můžete přehrávat až 18 streamu 8K ProRes videa. Apple zde uvádí, že to žádný jiný počítač na světě neumí. SSD v Macu Studio poskytuje výkon až 7,4 GB/s a kapacitu až 8 TB.

Video placeholder
Představení M1 Ultra • Zdroj: Apple

V případě přenosných počítačů je logické, že musí být čipy úsporné, aby si kladly co nejmenší nároky na energii, které je v baterii přece jen omezené množství. V případě desktopu se pak může zdát, že se jedná o zbytečný parametr. Jenže čím úspornější čip je, tím méně se také přehřívá. Jakmile totiž dojde ke kritickým hodnotám, čip se začne omezovat ve výkonu a tím ten klesá, což je nežádoucí v dlouhodobém zatížení.

Ve vrcholném zatížení však M1 Ultra spotřebovává o 100 wattů méně, než procesor Intel Core i9-12900K. Jenže ten má jen 16 jader a M1 Ultra oproti němu nabízí až o 90 procent větší vícejádrový výkon. Pokud bychom srovnávali s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3090, bere si Ultra o 200 wattů méně.

Displej s čipem z iPhonů

Apple historicky nabízel řadu externích displejů, které byly k dispozici i pro běžnější uživatele. Po jejich ukončení chvíli spolupracoval se společností LG, jejíž řešení nabízel i ve svém Apple Online Store. V roce 2019 pak přišel Pro Display XDR v hodnotě 140 tisíc Kč pro ty skutečné profesionály, a proto se očekávalo, že by Apple mohl představit i jeho dostupnější alternativu. To se však úplně nestalo.

Studio Display sice hodně vychází z 24“ iMacu, ale oproti němu je ještě dražší. Nabízí úhlopříčku displeje 27“ (Pro Display XDR má 32 palců) s rozlišením 5120 × 2880 při 218 pixelech na palec a jasem 600 nitů. Samozřejmě se ideálně hodí k novému Macu Studio. Design je skutečně líbivý, poměrně tenký, rámečky jsou příjemně úzké, nastavitelný sklon je 30 stupňů a nabízí se ve třech variantách stojanu, kdy vyjma toho základního můžete sáhnout i po tom výškově nastavitelném (za příplatek) nebo jen VESA držáku.

Dosud to mohl být jen externí displej, jenže Apple mu dal přidanou hodnotu integrací čipu A13 Bionic, který představil spolu s iPhony 11. Je tomu proto, že je zde přítomna 12MPx kamera s funkcí centrování obrazu, která automaticky udržuje uživatele uprostřed záběru, i když se pohybuje. Samozřejmě to je určeno pro pohodlnější videohovory, takže i proto jsou zde mikrofony studiové kvality s mimořádně nízkou úrovní šumu, které mají poskytovat čisté hovory a hlasové nahrávky.

Aby toho nebylo málo, jsou do displeje integrovány i čtyři basové reproduktory minimalizují zkreslení a dva vysoce výkonné výškové reproduktory vytvářející přesné středy a ostré výšky. Reproduktory také podporují prostorový zvuk a video s Dolby Atmos. Apple nicméně zmiňuje, že jeho Studio Display má nejlepší kombinaci fotoaparátu a zvuku, jaká kdy byla na stolním displeji přítomna. Nechybí ani tři porty USB-C, které poskytují rychlost až 10 Gb/s pro připojení vysokorychlostních periferií a úložišť přímo do displeje. Ten tak zvládne nabíjet klidně i 14“ MacBook Pro, a to 96 W.

Cena není nejnižší, ale...

Mac Studio startuje na částce 56 990 Kč, avšak to s čipem M1 Max. Základní konfigurace s M1 Ultra začíná na 116 990 Kč. Za nejvybavenější stanici zaplatíte 236 990 Kč. Jenže svým výkonem překoná i takový Mac Pro v hodnotě přesahující milion Kč. Protože ale Mac Pro pořád disponuje procesory Intel, čekáme jeho brzké vyřazení z portfolia a je dost dobře možné, že právě Mac Studio zaujme jeho místo.

Studio Display stojí 42 990 Kč, za sklo s nanotexturou si připlatíte 9 000 Kč, za stojan s určením výšky displeje pak zaplatíte o 12 tisíc více. Základní naklápěcí je v ceně. Předobjednávky v Apple Online Store jsou již k dispozici, prodej začíná 18. března. Apple nám řadou Studio jasně ukázal, že se nechce orientovat jen na přenosné počítače a mobilní zařízení, ale že i na trhu nejvýkonnějších desktopových počítačů chce být tím, se kterým se prostě musí počítat.

Začít diskuzi