Mac Studio: Nový stolní počítač je tím vůbec nejvýkonnějším od Applu

Apple M1 Ultra Mac Studio

Apple M1 Ultra Mac Studio Zdroj: Apple

Apple M1 Ultra Mac Studio
Apple M1 Ultra Mac Studio
Apple M1 Chip Family Lineup
Apple M1 Ultra GPU
Apple M1 Ultra Hero
16
Fotogalerie

Bezprecedentní výkon a rozsáhlá konektivita v neuvěřitelně kompaktním designu – tak společnost Apple charakterizuje svou novinku na poli desktop počítačů Mac Studio, kterou tento týden představila v rámci jarní Keynote. Počítač pak doplňuje i externím displejem s vlastním čipem z iPhonů.

Apple novinku tutlal poměrně dlouho, protože první úniky informací o ní přišly až dva dny před samotnou událostí. Na ní pak nebyl hvězdou iPhone SE 3. generace ani iPad Air 5. generace, protože v těchto případech se jednalo jen o stará a dobře známá zařízení s mírnými evolučními vylepšeními. To hlavní se tedy točilo kolem Macu Studio, novém displeji Studio Display a čipu M1 Ultra, který rozšiřuje už tak početné portfolio vlastních čipů Applu, kterými firma osazuje nejen počítače Mac, ale i tablety iPad.

Video placeholde
Video Apple Event • Apple

Skutečný studiový počítač

Mac Studio designově vychází z Macu mini. Základna těla je vyrobena z jediného hliníkového výlisku a její půdorys je shodný s menším modelem, jen je o poznání vyšší (9,5 oproti 3,6 cm). Jedná se tedy o zcela novou řadu desktopu, která má zejména profesionálním uživatelům poskytnou spolu se Studio Display vše, co potřebují k vybudování studia svých snů. Pro běžného uživatele jsou novinky možná až zbytečně výkonné, a samozřejmě také drahé.

Je nicméně pravda, že Mac Studio přináší jistý průlom v oblasti stolních počítačů. Je tomu zejména s ohledem na nový SoC čip M1 Ultra, i když můžete sáhnout po nižší specifikaci s M1 Max známého už ze 14 a 16“ MacBooků Pro představených loni na podzim. Kvůli výkonu musí být optimalizované i chlazení.

Unikátní systém oboustranných dmychadel, přesně umístěných kanálků pro proudění vzduchu a více než 4 000 perforací na zadní a spodní straně krytu vedou vzduch skrz vnitřní komponenty a pomáhají chladit vysoce výkonné čipy. Pořád je ale celá sestava tichá, a to i při tom nejtěžším pracovním zatížení. Tedy dle slov Applu, nový počítač zatím neprošel nezávislými recenzemi.

Na zadní straně jsou přítomny čtyři porty Thunderbolt 4 pro připojení displejů a vysoce výkonných zařízení, 10Gb ethernetový port, dva porty USB-A, port HDMI a profesionální audio jack pro sluchátka s vysokou impedancí nebo externí reproduktory se zesilovačem. Vestavěné jsou také Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0. Konečně však Apple skutečně přemýšlel. Protože mnoho uživatelů často připojuje a odpojuje zařízení, jako jsou přenosná úložiště, obsahuje Mac Studio i porty na své přední straně.

K dispozici jsou tak dva porty USB-C, které na M1 Max podporují 10Gb/s (USB 3) a na M1 Ultra 40Gb/s (Thunderbolt 4). Najdete zde také slot pro SD kartu, kterým třeba Mac mini nedisponuje.

Video placeholde
Představení M1 Ultra • Apple

M1 Ultra

Není sporu o tom, že je M1 Ultra dalším skokem pro čipy Apple Silicon. Je tomu i z důvodu technologie UltraFusion. Apple totiž dle svých slov narazil na výrobní limity, takže než aby udělal jeden supervýkonný čip, vzal dva a spojil je dohromady. M1 Ultra jsou tak dva čipy M1 Max s propojenou matricí s propustností 2,5 TB/s. Výsledkem je 114 miliard transistorů, tedy nejvyšší jejich počet, který kdy byl v čipu osobního počítače přítomen (M1 Max má 57 miliard, M1 Pro 33,7 miliard a M1 16 miliard).

Parametry čipu vlastně kopírují ty u M1 Max, které jsou však vynásobeny dvěma. Protože je M1 Ultra dostupná zatím jen v Macu Studio, dostanete s ním 20jádrové CPU, až 64jádrové GPU, až 34jádrový Neural Engine, až 128 GB jednotné paměti, obsloužíte 5 externích displejů a můžete přehrávat až 18 streamu 8K ProRes videa. Apple zde uvádí, že to žádný jiný počítač na světě neumí. SSD v Macu Studio poskytuje výkon až 7,4 GB/s a kapacitu až 8 TB.

Video placeholde
Představení M1 Ultra • Apple

V případě přenosných počítačů je logické, že musí být čipy úsporné, aby si kladly co nejmenší nároky na energii, které je v baterii přece jen omezené množství. V případě desktopu se pak může zdát, že se jedná o zbytečný parametr. Jenže čím úspornější čip je, tím méně se také přehřívá. Jakmile totiž dojde ke kritickým hodnotám, čip se začne omezovat ve výkonu a tím ten klesá, což je nežádoucí v dlouhodobém zatížení.

Ve vrcholném zatížení však M1 Ultra spotřebovává o 100 wattů méně, než procesor Intel Core i9-12900K. Jenže ten má jen 16 jader a M1 Ultra oproti němu nabízí až o 90 procent větší vícejádrový výkon. Pokud bychom srovnávali s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3090, bere si Ultra o 200 wattů méně.

Displej s čipem z iPhonů

Apple historicky nabízel řadu externích displejů, které byly k dispozici i pro běžnější uživatele. Po jejich ukončení chvíli spolupracoval se společností LG, jejíž řešení nabízel i ve svém Apple Online Store. V roce 2019 pak přišel Pro Display XDR v hodnotě 140 tisíc Kč pro ty skutečné profesionály, a proto se očekávalo, že by Apple mohl představit i jeho dostupnější alternativu. To se však úplně nestalo.

Studio Display sice hodně vychází z 24“ iMacu, ale oproti němu je ještě dražší. Nabízí úhlopříčku displeje 27“ (Pro Display XDR má 32 palců) s rozlišením 5120 × 2880 při 218 pixelech na palec a jasem 600 nitů. Samozřejmě se ideálně hodí k novému Macu Studio. Design je skutečně líbivý, poměrně tenký, rámečky jsou příjemně úzké, nastavitelný sklon je 30 stupňů a nabízí se ve třech variantách stojanu, kdy vyjma toho základního můžete sáhnout i po tom výškově nastavitelném (za příplatek) nebo jen VESA držáku.

Dosud to mohl být jen externí displej, jenže Apple mu dal přidanou hodnotu integrací čipu A13 Bionic, který představil spolu s iPhony 11. Je tomu proto, že je zde přítomna 12MPx kamera s funkcí centrování obrazu, která automaticky udržuje uživatele uprostřed záběru, i když se pohybuje. Samozřejmě to je určeno pro pohodlnější videohovory, takže i proto jsou zde mikrofony studiové kvality s mimořádně nízkou úrovní šumu, které mají poskytovat čisté hovory a hlasové nahrávky.

Aby toho nebylo málo, jsou do displeje integrovány i čtyři basové reproduktory minimalizují zkreslení a dva vysoce výkonné výškové reproduktory vytvářející přesné středy a ostré výšky. Reproduktory také podporují prostorový zvuk a video s Dolby Atmos. Apple nicméně zmiňuje, že jeho Studio Display má nejlepší kombinaci fotoaparátu a zvuku, jaká kdy byla na stolním displeji přítomna. Nechybí ani tři porty USB-C, které poskytují rychlost až 10 Gb/s pro připojení vysokorychlostních periferií a úložišť přímo do displeje. Ten tak zvládne nabíjet klidně i 14“ MacBook Pro, a to 96 W.

Cena není nejnižší, ale...

Mac Studio startuje na částce 56 990 Kč, avšak to s čipem M1 Max. Základní konfigurace s M1 Ultra začíná na 116 990 Kč. Za nejvybavenější stanici zaplatíte 236 990 Kč. Jenže svým výkonem překoná i takový Mac Pro v hodnotě přesahující milion Kč. Protože ale Mac Pro pořád disponuje procesory Intel, čekáme jeho brzké vyřazení z portfolia a je dost dobře možné, že právě Mac Studio zaujme jeho místo.

Studio Display stojí 42 990 Kč, za sklo s nanotexturou si připlatíte 9 000 Kč, za stojan s určením výšky displeje pak zaplatíte o 12 tisíc více. Základní naklápěcí je v ceně. Předobjednávky v Apple Online Store jsou již k dispozici, prodej začíná 18. března. Apple nám řadou Studio jasně ukázal, že se nechce orientovat jen na přenosné počítače a mobilní zařízení, ale že i na trhu nejvýkonnějších desktopových počítačů chce být tím, se kterým se prostě musí počítat.