Na startupovém trhu panuje optimismus. Brzy ale může přijít korekce  | e15.cz

Na startupovém trhu panuje optimismus. Brzy ale může přijít korekce 

Na E15 Technologic Festivalu proběhla soutěž mezi deseti startupy, jejichž zakladatelé se snažili v pár minutách zaujmout odbornou porotu složenou z investorů a dalších lidí ze startupového prostředí.
Na E15 Technologic Festivalu proběhla soutěž mezi deseti startupy, jejichž zakladatelé se snažili v pár minutách zaujmout odbornou porotu složenou z investorů a dalších lidí ze startupového prostředí.
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová
Filip Zelenka

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Uplynulý rok byl z hlediska investic do startupů rekordní, a to ze všech úhlů pohledu – globálního, evropského i českého. Konkrétně tuzemské startupy za rok 2021 nabraly investice v hodnotě téměř osmi miliard korun, což je více než trojnásobek investic za předchozí čtyři roky dohromady. Ze Spojených států se už nyní ovšem ozývají hlasy, které všudypřítomný optimismus brzdí. 

Podle některých ekonomů mohou startupy investice bez obav stále ještě nabírat. „Obecně pořád platí, že na trhu je a bude dostatek kapitálu, domníváme se, že pro raisování prostředků je teď z pohledu startupů ideální doba,“ říká Andrea Lauren, investiční partnerka ze společnosti Rockaway Capital.

V podobném duchu se nesou odpovědi i ostatních investorů. „Mé jednoduché shrnutí je takové, že v Evropě nebyl nikdy lepší čas začít podnikat. A nikdy nebyl lepší čas na investice,“ přidává se partner Depo Ventures Petr Šíma. 

Investice rostou po celém světě, úspěšné příklady a boom technologických firem logicky lákají na sen o tisícinásobném zhodnocení. Svou roli hraje i inflace, se kterou se musí zejména západní svět vypořádávat.

Přirozeně je tak kapitál dostupný jako nikdy předtím, s tím ale také rostou valuace, neboť kvalitních startupů, do kterých lze investovat, je jen omezené množství. „Menší přísun kvalitních projektů a vyšší přísun kapitálu způsobil inflaci vstupních valuací,“ potvrzuje Ondřej Fryc, investor a zakladatel fondu Reflex Capital. 

Hodnota startupů proto dosahuje valuací, o kterých si jejich zakladatelé mohli v minulosti nechat jen zdát. „Jak dlouho budou dobré časy ještě trvat?“ ptá se novinářka agentury Bloomberg Sarah McBride v newsletteru Fully Charged.

Její otázka je naprosto logická. O tom, že se postupně nafukuje ekonomická bublina, se spekuluje prakticky od konce první vlny pandemie. Rostoucí akcie a valuace firem lákají další a další kapitál, čímž se bublina stále zvětšuje. V momentě, kdy investoři (malí i velcí) přestanou věřit, že trh může ještě růst, bublina praskne. 

Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy

Video se připravuje ...

Proto se už někteří američtí investoři připravují na to, že ve světě rizikového kapitálu mohou brzy nastat mírné turbulence. „Myslím, že by nás mohla čekat korekce nebo pokles, které jsme už nějakou dobu nezažili,“ řekl na Bloomberg Technology Summitu investor David Sacks, který v raných fázích investoval například do Facebooku, Uberu nebo do SpaceX. Náznaky zpomalení investic vnímá také Gary Tran, který působil například jako partner ve společnosti Y Combinator. 

Jak připomíná Sarah McBride z Bloombergu, v posledních několika týdnech probíhá korekce hodnoty akcií technologických firem. Vývoj může vyústit v to, že ambiciózní startupy budou vedle veřejně obchodovatelných společností vypadat příliš nadhodnocené. Párkrát za dekádu tento moment nastane, připouští Jack Abraham, partner investiční společnosti Atomico. „Postihne to všechny,“ doplňuje investor. Na to, jak to skutečně dopadne, si ale musíme pár měsíců počkat a doufat, že se investoři z internetové bubliny z počátku tisíciletí poučili.

Výběr z internetu 🌍

Sbohem ISS. Životnost Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se chýlí ke konci. V následujících letech bude proto na nízké oběžné dráze Země rušno. NASA detašuje provoz stanic na soukromé společnosti, své vlastní stanice plánuje také Čína, Indie a Rusko. Vesmírná ekonomika se tak opět rozšíří o další možnosti komercionalizace. „Cokoliv, co zahrnuje vesmírné aktivity, nespočívá jen v prestiži a moci, ale také se hodně dotýká ekonomických výhod a rozvoje,“ cituje server Recode Namratu Goswani, výzkumnici vesmírné politiky, v článku o budoucnosti kosmických stanic. 

Fenomén Trump. Ačkoliv byl po útoku na Capitol bývalý americký prezident Donald Trump vymazán ze všech velkých sociálních sítí, neznamená to, že by jeho síla byla omezena, píše novinář Casey Newton. Jinými slovy „deplatformizace“ Donalda Trumpa jeho působení neukončila. Prostřednictvím svých věrných fanoušků a brzy možná přes jeho vlastní médium jeho odkaz stále žije a jen tak nezmizí. 

Magická hlína. S multilevel marketingem se setkal asi každý. Pravidelně se ve vlnách vrací, aby zlákal do svých sítí nové oběti, které věří v rychlý přivýdělek. V Kanadě a ve Spojených státech se ovšem objevilo něco bizarního i na poměry této podezřelé metody – prodej magické hlíny v sáčcích. Black Oxygen Organics (BOO), jak se jmenuje organizace distribuující hlínu, své zákazníky získávala – jak jinak než hlavně na Facebooku. Měsíčně dosahovala tržeb čtyř milionů dolarů. Poté se na organizaci zaměřily úřady. O případu informuje web The Hustle. 

Americký TikTok. Triller, americký konkurent TikToku, zamíří na burzu. Stane se tak díky spojení se softwarovou společností SeaChange International. Triller už v minulosti několikrát plánoval vstup na burzu, ovšem vždy z toho sešlo. Valuace obou společností by měla přesáhnout pět miliard dolarů.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery