Německo obrací, vůči Huawei možná přitvrdí

Huawei

Huawei Zdroj: Reuters

Německá vláda podle listu Handelsblatt uvažuje kvůli možným bezpečnostním rizikům o změně přístupu k čínské firmě Huawei. Je dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G). Huawei současně čelí v USA vyšetřování kvůli krádeži obchodních tajemství amerických firem. Informoval o tom s odkazem na nejmenované zdroje list The Wall Street Journal (WSJ).

Spolková republika byla zatím na rozdíl od Spojených států, Británie či Norska v přístupu k čínské společnosti a možným rizikům zdrženlivější. Telekomunikační skupina Deutsche Telekom se sice rozhodla přezkoumat svou strategii výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě, vládní politici ani bezpečnostní orgány ale zatím neviděli důvod, proč Huawei vyřadit z výstavby sítě 5G.

Nyní se dost možná situace mění. „Jak osoby s tématem obeznámené Handelsblattu potvrdily, je ve vládě v plném proudu diskuse o tom, jak by Huawei mohl být vyloučen (z výstavby sítě 5G),“ píše německý list. Času pro rozhodnutí přitom není nazbyt. Už na jaře se budou dražit frekvence a telekomunikační firmy do té doby potřebují vědět, s kým mohou pro výstavbu potřebné infrastruktury počítat.

Přímo zakázat působení některým zahraničním firmám na zdejším trhu německá vláda, která je podle Handelsblattu pod tlakem USA, nechce. Mohla by ale například skrze Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) nastavit bezpečnostní standardy tak, že by z výstavby nové sítě byl Huawei, který jakákoliv pochybení odmítá, prakticky vyloučen. Je také možná změna telekomunikačního zákona.

Mezitím list WSJ zveřejnil zprávu, která může Huawei dál dostat pod tlak. Firma prý čelí v USA vyšetřování kvůli krádeži obchodního tajemství. Podle zdrojů WSJ stál u zrodu vyšetřování soudní spor, který T-Mobile zahájil vůči Huawei v roce 2014. Tehdy jednu z největších telekomunikačních společností na světě obvinil, že se zmocnila jeho technologie robotického zařízení používané při testování smartphonů. Soud v Seattlu v roce 2017 potvrdil, že se čínská firma protiprávně zmocnila obchodního tajemství, ale rozhodl, že tak neučinila "úmyslně a s nekalým záměrem".

Západní země viní Huawei, že se prostřednictvím svých zařízení podílí na čínské špionáži. Tato nařčení v úterý odmítl její zakladatel Žen Čeng-fej.

V Kanadě byla minulý měsíc zadržena finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou. Zatčena byla na žádost Washingtonu a ten nyní usiluje o její vydání do USA. Její zatčení zkomplikovalo jednání o obchodních vztazích mezi USA a Čínou.