Šéf Applu v Číně řeší problémy | E15.cz

Šéf Applu v Číně řeší problémy

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tim Cook, šéf společnosti Apple, přicestoval do Číny, aby zde s vládními činiteli řešil problémy, které má elektronický gigant na svém druhém největším trhu. Jde především o spor o značku iPad, ale i o přístup k pracovní síle u místních dodavatelů.

Cook je v Číně poprvé od srpna, kdy nahradil zesnulého Steva Jobse. „Tim se v Číně schází s vládními činiteli. Čína je pro nás velmi důležitá a pomýšlíme tam na zvýšení investic a další růst,“ uvedla čínská mluvčí firmy Apple Carolyn Wu. Cookův program ale neupřesnila. V pondělí se Cook sešel se starostou Pekingu a navštívil jednu ze dvou tamních prodejen Apple Store.

Pomůže reportáž ABC a audit podmínky ve firmě zlepšit? Autor: ABC Nightline

Čína je nejvýznamnější výrobní základnou Applu a potenciálně i nejvýznamnějším trhem. Firma ale na jejím trhu chytrých telefonů ztrácí na korejského konkurenta Samsung Electronics a její iPhone je v tomto segmentu až na pátém místě.

Apple své telefony v Číně prodává ve spolupráci s operátory China Telecom a Unicom. Podle analytiků ale bude klíčové, zda se mu podaří získat i největšího tamního operátora China Mobile. Cook sám řekl, že Apple čínský trh zatím hlouběji nerozvinul. Má v zemi jen pět prodejen a své produkty prodává přes více než 100 distributorů.

Čínský trh tabletů Apple ovládá ze tří čtvrtin, nový iPad tam ale ještě prodávat nezačal, a Číňané tak jsou zatím odkázáni na pašované zboží. Apple v Číně vede právní bitvu s místní firmou Proview o čínská práva na značku iPad, což může v budoucnu ohrozit prodej jeho tabletů v zemi.

O problémech Applu v Číně čtěte více

Apple prodává pirátské verze našich knih, žalují čínští spisovatelé

Číňané se nebojí. Apple žalují už i v USA

Za sporem o iPad jsou zřejmě dluhy čínské firmy

Apple nyní rovněž prověřuje, jaké pracovní podmínky panují v čínských továrnách tchajwanské firmy Foxconn Technology, které sestavují iPhony a iPady. Foxconn je obviňován, že v Číně provozuje „robotárny“, kde vládnou špatné pracovní podmínky.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah