„Velký bratr“ v Amazonu. Jeho kurýři budou pod dohledem umělé inteligence | e15.cz

„Velký bratr“ v Amazonu. Jeho kurýři budou pod dohledem umělé inteligence

Anna Kanta

Anna Kanta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Největší e-shop na světě čelí tvrzením o špionážních praktikách. Amazon začal instalovat kamery s umělou inteligencí do svých dodávek, aby bylo možné sledovat jeho řidiče a upozorňovat na jejich chyby. Společnost tvrdí, že se jedná o investici do bezpečnosti, mnoho řidičů však tento krok považuje za návrat do románu George Orwella, informuje o tom BBC.

Kamery by měly být zapnuté nepřetržitě a budou zaznamenávat záběry týkající se šestnácti akcí, mezi které se řadí například prudké brždění, rozptýlení řidiče nebo ospalost. Jeden z řidičů Amazonu dokonce oznámil, že pokud si řidič zívne, bude upozorněn na to, že by se měl alespoň na 15 minut zastavit. 

Řidiči Amazonu ale i některé organizace a firmy se ovšem proti takovému záměru bouří. „Touha Amazonu po dohledu nezná hranic. Toto dotěrné neustálé sledování zaměstnanců vytváří dusnou atmosféru a nedůvěřivé pracovní prostředí, které zcela nabourává práva zaměstnanců,“ uvedla Silkie Carlová, ředitelka britské neziskové organizace Big Brother Watch, zabývající se občanskou svobodou a ochranou soukromí.

Amazon celou situaci vysvětluje a obhajuje tím, že se jedná o zajištění bezpečnosti řidičů. „Investujeme do bezpečnosti napříč naším provozem a především chceme poskytnout partnerům doručovacích služeb informace, které jim pomohou udržet řidiče v bezpečí po dobu jízdy,“ uvedli zástupci Amazonu pro britský zpravodajský web BBC.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah