Umělá inteligence má znalost sedmi psychologů, říká zakladatel Talk2Amy Martin Rücker
Jak AI dokáže odhadnout emoce a vybrat na pracovní místo nejlepšího uchazeče? Svůj projekt vysvětluje MARTIN RÜCKER, zakladatel cloudové psychologické platformy založené na umělé inteligenci s názvem Talk2Amy.
Myšlenka na zrod umělé inteligence, která se dnes jmenuje Amy, ke mně poprvé přišla na manažerském školení. Pracovali jsme tenkrát s kolegy v mezinárodní IT firmě na projektech týkajících se IoT, rozšířené reality, umělé inteligence a také cloudových technologií. Psycholog nás tehdy zdokonaloval v takzvaných měkkých dovednostech. Učili jsme se správně vést své týmy a také komunikovat věci, které lidé neradi slyší a které je důležité říkat správně, protože na ně každý reaguje jinak. Kdyby se to tak dalo předem odhadnout, říkal jsem si.
Nás z IT lákalo podívat se na tento problém z pohledu nového fenoménu – umělé inteligence – a zkusit pomocí neuronových sítí predikovat lidskou emoční reakci. V roce 2019 jsme začali první model lidské osobnosti zkoušet a brzy se ukázalo, že předpověď emocí bude jen jedním ze střípků toho, co budoucí Amy dokáže.
Aby tento model nebyl jen hračkou, ale stal se i příležitostí pro byznys, musel se naučit víc. Tedy třeba dokázat určit, zda se daná osobnost hodí na konkrétní pracovní pozici – na prodejce, krizového manažera nebo třeba herečku. A tak začala vznikat platforma Talk2Amy, kterou neustále zdokonalujeme.
Věděli jsme, že umělá inteligence a další matematické metody jsou užitečné pro interpretaci osobnosti, ale že k tomu potřebují kvalitní data popisující tuto osobnost. Aby poznání osobnosti vycházelo z faktů a bylo obhajitelné z hlediska psychometrie, používáme kombinaci dotazníků, které popisují člověka jako celek.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!