Že z Evropy nejde podnikat, jsou výmluvy. Firmu chceme dostat na Nasdaq, říká šéf brněnského IT dravce

Richard Malovič, spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy Whalebone

Richard Malovič, spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy Whalebone Zdroj: Whalebone

Jan Sedlák

První setkání e15 se dvěma zakladateli startupu Whalebone se odehrálo v roce 2016 v jedné staré jídelně v polorozpadlé budově v ještě nezmodernizované části Brna. Richard Malovič a Robert Šefr tam tehdy měli první kancelář. Dnes zaměstnávají 110 lidí a před pár týdny si připsali novou investici ve výši 340 milionů korun. Ta má pomoci v nemalých ambicích. „Chceme se dostat na burzu, ideálně na Nasdaq. To je plán A a to jsme také řekli novým investorům,“ řekl nyní výkonný ředitel Malovič na Mobile World Congressu 2025 (MWC) v Barceloně, kde firma z Moravy vystavovala.

Výskyt českých firem na MWC, což je každoroční nejdůležitější světová akce v telekomunikačním byznysu, není vůbec obvyklý. Pro Whalebone jsou operátoři a jejich partneři, kterými se to vždy na přelomu února a března v Barceloně hemží, klíčovou klientelou. Teď dodávají více než 50 z nich; jsou mezi nimi Telefónica, Tele2, A1 nebo Elisa. Letos má přibýt asi 40 dalších.

„Z Asie, na niž se díky nové investici můžeme více soustředit, očekáváme veliké množství zakázek. V byznysu existuje něco, čemu se říká kvalifikovaná pipeline. V ní teď máme 100 operátorů s celkovým množstvím 2,2 miliardy SIM karet. Před rokem to bylo 40 operátorů s 500 miliony SIM karet. To pro představu, na jakém trhu působíme a proč nám investoři poskytli peníze,“ nastínil Malovič.

VIDEO: Minidomky si pořizují ženy okolo 40 let. Lákadlem je cena, říkají zakladatelky Kodu, do kterého investovala Kijonková

Video placeholder
FLOW: Minidomky si pořizují ženy okolo 40 let. Lákadlem je cena, říkají zakladatelky Kodu, do kterého investovala Kijonková • e15

Whalebone vyvíjí technologii, kterou lze označit jako „antivir bez antiviru“. Dokáže filtrovat bezpečnostní hrozby už na úrovni DNS, což je klíčová součást internetu, již provozuje každý operátor ve svých datacentrech. Tito operátoři (a nejen oni) pak mohou za mírný příplatek k běžnému tarifu zákazníkům poskytovat kybernetickou ochranu bez nutnosti instalace dalších aplikací. „Úspěšný operátor v Evropě na tuto službu dokáže konvertovat až 50 procent svých zákazníků. Nejúspěšnější jsou v tomto ohledu v Pobaltí,“ nastínil Malovič. Podle informací e15 má hodně dobrá procenta i české O2.

Brněnský podnik také díky své technologii získal od Evropské komise projekt za 14 milionů eur, asi 350 milionů korun, týkající se technologické suverenity. Whalebone vyvíjí bezpečnou evropskou DNS, kterou v budoucnu mají nasadit státní organizace. K dispozici bude i verze pro veřejnost; půjde o alternativu k DNS službám od amerických firem jako Google nebo Cloudflare. Obě verze mají odstartovat ještě letos.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!