Ceny bytů: investice do nich se zhodnotila o 68 procent | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Investice do pražského bytu vynesla nejvíc. Překonala zlato i burzu

trn

Milionová investice do pražského bytu na začátku roku 2012 za pět let investorovi vynesla 680 tisíc korun navíc. Hodnota zlata za stejné období klesla o 12 procent. Pražská burza si vedla naopak dobře, index PX50 totiž za pět let přidal 17 procent a po započtení dividend mohl investorům vydělat přes 50 procent.

„Investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovým indexům či komoditám ji za posledních pět let nepostihl žádný závažný výkyv,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. „Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech.“

Zajímavé zhodnocení bylo možné dosáhnout i na pražské burze. Kdo by před pěti lety nakoupil všechny akcie indexu PX50, mohl se na konci roku 2017 a po započtení dividend výnosem 53 procent. Přitom ještě na konci druhém čtvrtletí 2016 by byl pouze v desetiprocentním zisku. Na rozdíl od bytů je zde již velmi patrná značná volatilita, která je u rizikovějších investičních nástrojů obvyklá. Nejhorší výsledek ze sledovaných nástrojů zaznamenalo zlato, které za posledních pět let odepsalo 12 procent.

Zhodnocení investic pražských bytů, zlata a akcií indexu PX50Zhodnocení investic pražských bytů, zlata a akcií indexu PX50Autor: Central Group

Podíl nákupů bytů za účelem tržního pronájmu, uložení peněz či spekulace na růst ceny, tvořil v předchozích letech u developerské společnosti Central Group přibližně 20 procent. U cenově dostupných projektů v lokalitách zajímavých pro pronájem dosahoval tento podíl i 25 procent. Naopak u lokalit rodinného charakteru je jako investiční byt pořizován jen každý desátý. V roce 2017 celkový podíl investičních bytů vzrostl u největšího českého stavitele na 23 procent.


Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>


Při porovnání bytů v původní cihlové zástavbě a novostavby ve stejné lokalitě, rozdíly v kupní ceně se budou pohybovat okolo 15 procent.

K ceně staršího bytu je ale navíc vždy nutno připočíst čtyří procenta daně z nabytí nemovitosti, kterou od října 2016 platí vždy kupující. Prvopřevod novostaveb je přitom od této daně osvobozen.

Byty raketově zdražují, má ještě smysl do nich investovat? Podívejte se, co radí Martin Burda

Při počítání výnosnosti je třeba brát v potaz také energetickou náročnost, což se může u staršího méně úsporného investičního bytu projevit nižším zájmem ze strany nájemců.

Nejdůležitějším faktorem při rozhodování o typu investičního bytu je kromě kupní ceny i dosažitelné tržní nájemné.

To je u novostaveb výrazně vyšší, což navíc zaručuje i poptávku ze strany bonitních nájemníků, u kterých je mnohem menší pravděpodobnost, že budou dlužit na nájemném. Novostavby jsou tak z investičního hlediska výhodnější.

Miliardáři investují do nájemních bytů

InvesticeInvesticeAutor: Central Group

Ceny bytů - více o tématu čtěte zde >>>


Od rodinných domů k miliardovému byznysu. Čtěte profil největšího bytového developera Kunovského

Autor: trn
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud