Růst cen pražských bytů zpomaluje

Rašínovo náměstí v Praze patří v metropoli mezi nejlukrativnější adresy. V lokalitě v těsném sousedství Tančícího domu kvetou obchody s luxusními byty.

Rašínovo náměstí v Praze patří v metropoli mezi nejlukrativnější adresy. V lokalitě v těsném sousedství Tančícího domu kvetou obchody s luxusními byty. Zdroj: Michael Tomeš_E15

Rašínovo náměstí v Praze patří v metropoli mezi nejlukrativnější adresy. V lokalitě v těsném sousedství Tančícího domu kvetou obchody s luxusními byty.
Pražské Rašínovo nábřeží
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
6
Fotogalerie

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci března meziročně vzrostla o 18,2 procenta na 104 666 korun za metr čtvereční. Tempo růstu se proti konci roku 2018 mírně snížilo. Počet prodaných nových bytů meziročně zůstal na 1200. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které zveřejnily na tiskové konferenci.

„V dalších měsících průměrná cena nejspíš ještě mírně poroste, ale už ne tak dramaticky. Nižším cenám by samozřejmě napomohla zvýšená nabídka nových bytů,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Mezičtvrtletně se průměrná cena nových prodaných bytů zvýšila o 3,5 procenta. Na konci loňského roku to bylo 5,3 procenta.

Prodejní ceny se začínají přibližovat nabídkovým cenám v cenících developerů. Na konci března byl rozdíl 1,4 procenta, průměr za posledního 6,5 roku je 8,8 procenta. Prodejní ceny jsou nižší proto, že z nabídky vždy mizí nejdříve nejlevnější byty.

Zlom v cenovém vývoji nastal v polovině roku 2015. Do té doby se ceny nových bytů v hlavním městě za dva roky zvýšily o dvě procenta. Aktuálně jsou však v porovnání s červnem 2015 vyšší o 88 procent.

V prvním čtvrtletí developeři v Praze prodali 1200 nových bytů, meziročně se počet nezměnil. Podle odhadu developerů se letos může prodat nejméně bytů od roku 2012. Za celý loňský rok jich prodali 5000. Zhruba dvě pětiny prodaných bytů byly v prvním čtvrtletí dražší než 100 tisíc korun za metr čtvereční. V prvním čtvrtletí loňského roku jich byla pětina. „Problém není v zájmu o nové byty, ale v uměle omezené nabídce kvůli paralyzovanému povolování na straně jedné a v nedostupných hypotékách na straně druhé. Jen pokud se na trh dostane několik velkých projektů dostupných pro střední třídu, může se poptávka uspokojit a růst cen zastavit,“ doplnil předseda představenstva Cenral Group Dušan Kunovský.

Počet volných bytů v nabídce developerů v prvním čtvrtletí zůstal na 5400 jako na konci loňského roku. Meziročně se zvýšil o 28 procent. „Na trhu se objevila řada větších projektů o sto a více bytech většinou menších dispozic. Tím se rozrostla především nabídka investičního bydlení. Ani stabilní příliv nových jednotek však dostatečně nenavýšil stav celkové nabídky nového bydlení v metropoli,“ dodal generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Za prodaný byt se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50 tisíc korun. Podle údajů konkurenčního Ekospolu, který používá jinou metodiku, klesl v prvním čtvrtletí počet nových prodaných bytů v hlavním městě o 3,5 procenta na 1120.