Válka na Ukrajině ONLINE: Kyjev a Moskva si vyměnily 390 lidí na každé straně, o víkendu mají pokračovat
Rusko a Ukrajina si vyměnily po 270 zajatých vojácích a 120 civilistech na každé straně, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany na telegramu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně výměnu na síti X potvrdil, na Ukrajinu se podle něj vrátilo celkem 390 osob a o víkendu budou výměny pokračovat. Podle Kyjeva i Moskvy je to součást dohody, k níž dospěly ruská a ukrajinská delegace před týdnem na jednání v Istanbulu. Delegace se tehdy domluvily na výměně tisíc za tisíc zajatců, což by byla dosud největší výměna za celou válku.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Americký prezident Joe Biden doufá, že se v příštích několika měsících setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šéf Bílého domu to dnes řekl novinářům. Agentura AP uvedla, že šance na schůzku obou státníků by mohly být například na okraj jednání vedoucích představitelů zemí skupiny G20 v září v Dillí či na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který budou hostit Spojené státy v listopadu v San Francisku.
Do Číny nyní míří šéf americké diplomacie Antony Blinken, který by se měl pokusit snížit napětí mezi oběma mocnostmi. Blinken bude nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který Čínu navštíví od nástupu prezidenta Bidena do úřadu. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan ale v pátek uvedl, že USA neočekávají od Blinkenovy mise žádný průlom v americko-čínských vztazích.
Podle agentury AP se má Blinken v neděli v Pekingu sejít s čínským ministrem zahraničí Čchin Kangem a v pondělí s Čchinovým předchůdcem Wang Iem, který nyní zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci uvnitř vládnoucí čínské komunistické strany. V pondělí by mohl jednat i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, uvedli američtí činitelé.
Americký ministr zahraničí nebyl v Číně zhruba pět let. Blinken se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli přeletu údajného špionážního čínského balónu nad Spojenými státy.
Washington a Peking se neshodují v celé řadě témat. Spojené státy obviňují Čínu z porušování lidských práv v čínské Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kritizují vojenskou rozpínavost Číny v oblasti Jihočínského moře i postoj Číny k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Peking odmítá odsoudit. Peking opakovaně varuje USA před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.
Představitelé USA před Blinkenovým odletem uváděli, že šéf americké diplomacie je připraven při jednání v Číně otevřít všechny sporné otázky, ani jedna strana ale nenaznačila, že by byla ochotna ustoupit ze svých pozic, napsala agentura AP.
Ukrajinský prezident děkuje vojákům za službu vlasti.
Every position retaken from the occupiers and every height occupied by our forces are new and new arguments for the world that Ukraine can, can win.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 17, 2023
Thanks to every soldier! To everyone who fights with the enemy, rescues our soldiers after wounds, trains our soldiers, and… pic.twitter.com/QNtX2OG2Yc
Ochranka jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy, která měla státníka doprovázet na cestě na Ukrajinu a do Ruska, ale místo toho uvázla na letišti ve Varšavě, se musí vrátit zpátky do vlasti.
Polské úřady více než stovce Jihoafričanů v pátek kvůli nevyhovujícím dokladům neumožnily vystoupit z letadla na varšavském Chopinově letišti. Informoval o tom dnes jihoafrický server News24, podle kterého letadlo pronajaté jihoafrickou vládou nově nezískalo povolení ani k odletu do Ruska.
Prezident Ramaphosa spolu s představiteli dalších šesti afrických států v pátek navštívil Kyjev, kde jednal s ukrajinských prezidentem Volodymyrem Zelenským. Další jednání delegaci dnes čeká v Petrohradu, kde za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina pokračuje ekonomické fórum.
Ukrajinská protiofenziva proti ruské armádě okupující její území zatím nenabrala takový spád, jak někteří optimističtější pozorovatelé předpokládali. V analýze dosavadního ukrajinského postupu to píše server stanice CNN, podle kterého ovšem současné ukrajinské snahy vypadají jako "předehra k rozsáhlejším operacím".
Podle CNN skromných zisků zatím protiofenziva dosáhla na jihu Ukrajiny, mimo jiné v Záporožské oblasti, kde ale postupu brání víceúrovňová ruská obrana. Pozorovatelé už na jaře uváděli, že se ukrajinská armáda v této oblasti bude snažit o průlom - pokud by se Ukrajincům podařilo postoupit o desítky kilometrů směrem k pobřeží Azovského moře, narušili by ruskou pozemní spojnici s anektovaným Krymem.
Silám Kyjeva ale v oblasti kriticky chybí letecká převaha a Rusko mělo v uplynulých měsících dost času na to, aby připravilo obranu. Ukrajinské jednotky a jejich těžkou techniku navíc ruské síly nemilosrdně ostřelují. CNN v souvislosti s tím cituje nejmenovaného ukrajinského představitele, podle kterého lze sice "s pomocí buldozerů, odminovacích vozidel a dalšího vybavení účinně obcházet překážky", postup ale ztěžují drony, které ruskému letectvu a dělostřelectvu poskytují v reálném čase informace o pozicích ukrajinské armády.
"Nikdy neexistovala šance, že by (v Záporožské oblasti) Ukrajinci dosáhli tak bleskového postupu, jako loni na podzim v Charkově," píše CNN s odkazem na úspěšnou protiofenzivu, při které ukrajinská armáda dobyla zpět rozsáhlé území na severozápadě země.
Protivzdušná obrana v ruské Brjanské oblasti v noci na dnešek odrazila útok ukrajinských bezpilotních letounů na čerpací stanici ropovodu Družba. Uvedl to na telegramu šéf oblasti Alexandr Bogomaz.
"Systémy protivzdušné obrany zničily tři bezpilotní letouny," napsal v příspěvku Bogomaz, podle kterého se incident odehrál u Novozybkova, města zhruba 50 kilometrů severně od ukrajinských hranic.
Ruské pohraničí je terčem útoku dronů od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února. V posledních měsících útoky nabírají na síle. Ruští představitelé z nich viní Ukrajinu, ta se k nim ale nehlásí a tvrdí, že na ruské území neútočí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval vojákům za oběť, kterou přináší.
Always keep in mind that all of us in Ukraine owe our lives to those who stood up to defend the lives of our people and our independence. Respect for our warriors, respect for the families of our warriors, respect for the wives and husbands of all those who have stood up to… pic.twitter.com/KHqrkwdh4x
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 16, 2023
Ukrajinské síly pokračují v ofenzivě na nejméně třech úsecích fronty, podle ověřených záběrů z místa dosáhly okrajových zisků u Bachmutu, píše americký Institut pro studium války (ISW).
Podle dnešního hlášení ukrajinského generálního štábu se ruské jednotky soustředí podobně jako v posledních měsících zejména u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky, kde se za uplynulý den obě armády střetly v 36 případech.
Ukrajinští představitelé podle ISW uvádějí, že za poslední den jejich vojáci postoupili v oblastech jihozápadně od Bachmutu, v západní Doněcké oblasti u Vuhledaru a na hranicích Doněcké a Záporožské oblasti podél linie Levadne - Staromajorske a na západě Záporožské oblasti u Robotyne. Hovoří také o tom, že tamní ofenzivní operace byly úspěšné, což nelze nezávisle ověřit.
ISW nicméně uvádí, že ověřené záběry z 15. června naznačují, že ukrajinské síly dosáhly okrajových zisků na severozápadním okraji Bachmutu. O ukrajinských útocích u Bachmutu hovoří také ruští vojenští blogeři, podle kterých Ukrajinci vedou protiofenzivu na severozápad, západ a jihozápad od města. Podle analytiků také tvrdí, že ukrajinské jednotky pokračují v útocích na ruské pozice jižně od města Velyka Novosilka v Doněcké oblasti nedaleko Vuhledaru a dosáhly zisků v Záporožské oblasti u měst Huljajpole a Orichiv.
Ukrajinský generální štáb píše, že zatímco u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky je do bojů zapojené ruské dělostřelectvo a ruská armáda podniká útoky, v Záporožské a Chersonské oblasti se "nepřítel brání".
Epicentrum bojů se přesunulo na silnici směrem na Mariupol, uvedl Kyjev
Epicentrum bojů na Ukrajině se přesunulo na silnici vedoucí do Mariupolu, kde ukrajinská ofenziva pomalu zatlačuje ruské síly, s britskými tanky Challenger připravenými zapojit se do střetů. Informovala o tom podle listu The Guardian náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu ovšem nelze bezprostředně nezávisle ověřit.
Putin: Nevylučuji, že za jiné americké administrativy mohl být na Ukrajině mír
Ruský prezident nevyloučil, že v případě jiné americké administrativy k válce na Ukrajině vůbec nemuselo dojít. Podle agentury Reuters to Vladimir Putin prohlásil na ekonomickém fóru v Petrohradu. Pokud jde o kontakty se Spojenými státy, podle Putina prakticky žádné neexistují. „Nebyli jsme to ale my, kdo je odmítl,“ uvedl šéf Kremlu.
Belgie schválila 15. balíček vojenské pomoci Ukrajině, který mimo jiné zahrnuje i obrněné transportéry M113, píše server Nexta.
Zelenskyj: Mírové rozhovory jsou možné po stažení Rusů z okupovaných oblastí
Mírové rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou jsou možné pouze po stažení ruských vojsk z okupovaných oblastí Ukrajiny, řekl v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina po setkání s africkými vůdci. Delegace prezidentů a premiérů několika afrických zemí dnes zahájila svou mírovou misi v Kyjevě. Později zamíří do Petrohradu, kde africké státníky v sobotu čeká podobné jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ruský prezident potvrdil, že první jaderné hlavice už jsou v Bělorusku
První ruské jaderné hlavice byly dopraveny do Běloruska, oznámil také na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že celou dodávku taktických jaderných zbraní Minsk obdrží do konce letošního roku. Jaderné zbraně jsou podle něj odstrašujícím prostředkem pro všechny, kteří uvažují o tom, že by „Rusku uštědřili strategickou porážku“.
Putin označil hospodářství Ruska za stabilní, Ukrajina podle něj nemá šanci ve válce zvítězit
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vystoupil na ekonomickém fóru v Petrohradu. Makroekonomickou situaci své země na něm označil za stabilní. V tomto roce očekává růst HDP. Prohlásil také, že Ukrajině brzy dojde vojenské vybavení a bude závislá na Západu. Ukrajinská armáda podle Putina nemá proti ruské žádnou šanci. Šéf Kremlu se také tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Zelenskyj není Žid, je ostudou židovského národa,“ měl říct podle agentury TASS.
Stoltenberg: Summit NATO přiblíží Ukrajinu k alianci, pozvánku ale nedostane
Země Severoatlantické aliance by se na nadcházejícím summitu ve Vilniusu měli shodnout na způsobu, jak přiblížit Ukrajinu NATO. Přímou pozvánku sice Kyjev nedostane, jeho pozice se však posune směrem k postavení členských států. Po jednání aliančních ministrů obrany to v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zástupci vlád podle něj také schválili zvýšení národních cílů pro zásoby munice. Šéf aliance ovšem též přiznal, že se ministři nedokázali dohodnout na nových regionálních obranných plánech, které měly být prvními od konce studené války.
Africká mírová delegace uvízla v letadle ve Varšavě, kvůli zbraním nesměla ven
Část delegace, která doprovází prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosu na cestě do Polska, na Ukrajinu a do Ruska, uvízla ve Varšavě na letišti. Informují o tom polská média s tím, že asi sto lidí vůbec nesmělo opustit letadlo. Přivezli si totiž zbraně, která neměla povolení na dovoz do Polska, chyběly jim také další doklady.