Nájemníci si připlatí za opravy. Novela počítá s navýšením limitů

Opravy se nájemníkům prodraží (ilustr.)

Opravy se nájemníkům prodraží (ilustr.) Zdroj: Profimedia

onk

S nájmem je spojena povinnost zajištovat a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Limity vztahující se na drobné opravy, stejně jako roční limit, se ale dle chystné novely nejspíše změní.

Nařízení o běžné údržbě a drobných opravách vymezuje, co tyto dva pojmy znamenají, a stanovuje finanční limity pro nájemníky. V současnosti se projednává změna tohoto předpisu, která plánuje zvýšit dosavadní limity. Za ostatní opravy pak odpovídá pronajímatel. 

Současný stav

Za drobnou opravu se nyní považuje oprava věci dle věcného vymezení – může jít například o opravu sprchy, umyvadel, zásuvek, vypínačů atd. Pokud nenaleznete danou věc ve výčtu věcného vymezení v nařízení o běžné údržbě a drobných opravách, tak se bude jednat o drobnou opravu, pouze pokud celá oprava vyjde na maximálně 1 000 korun. Do této ceny za jednu opravu se nezapočítávají náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou.

Vedle toho existuje i roční limit nákladů, který může nájemník platit za opravy. Jakmile totiž součet nákladů na drobné opravy přesáhne částku 100 Kč/m2 podlahové plochy, tak se další opravy v daném kalendářním roce nepovažují za drobné.

„To znamená, že pokud si pronajímáte byt o rozloze 55 m2, tak za drobné opravy v bytě zaplatíte nejvýše 5 500 korun ročně. Pamatujte také na to, že máte-li v nájemní smlouvě ujednáno, že jste povinni platit vyšší částku za drobné opravy, bude se jednat o neúčinné ustanovení,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Naopak můžete mít v nájemní smlouvě stanoveno, že jste povinni hradit za opravu částku nižší. Od těchto ustanovení se totiž nelze odchýlit pouze v neprospěch nájemce.

Navrhované změny

Nyní je připravována novela nařízení o běžné údržbě a drobných opravách. Ta počítá s navýšením finančních limitů pro drobné opravy. „Vzhledem k tomu, že se současná úprava po dobu deseti let neměnila, lze to i vzhledem k vysoké inflaci z uplynulých let považovat za legitimní krok,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Věcné vymezení by podle ní mělo zůstat zachováno ve stejné podobě. Cena za jednu opravu by se však měla zvýšit z dosavadních 1 000 korun na 1 500 korun. Také by se dle navrhovaných změn měl navýšit roční limit nákladů, a to konkrétně na 150 Kč/m² podlahové plochy.

V návrhu je zahrnuto také každoroční navýšení částek o míru inflace, zveřejňovanou Českým statistickým úřadem. „Konkrétně jde o přírůstek průměrného indexu spotřebitelských cen za 12 měsíců posledního kalendářního roku ve srovnání s průměrem za předchozí rok. Aktualizované částky by pak měli spotřebitelé dohledat na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. S účinností nařízení bude tedy zapotřebí změny limitů každý rok kontrolovat,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.