Válka na Ukrajině ONLINE: Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří na Ukrajině, myslí Trump
Ruský prezident Vladimir Putin možná záměrně zdržuje vyjednávání o příměří ve válce na Ukrajině, myslí si americká hlava státu Donald Trump. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, odpoví Spojené státy jinak než dosud, tvrdil dnes Trump novinářům v Bílém domě.
Důležité události posledních dní:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu zavítá na návštěvu Německa, kde se setká s kancléřem Friedrichem Merzem.
- Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
- Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Ukrajina i proruská správa Krymu v noci hlásily dronové útoky
Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na ukrajinské území bezpilotními letouny, většina ukrajinských oblastí v noci a ráno vyhlásila protiletecký poplach. Zatímco kyjevská správa oznámila, že se všechny drony podařilo sestřelit, Charkov informoval o útoku protiletadlovými střelami S-300, který se ale obešel bez zranění. Dronový útok ohlásila i proruská správa Krymu, podle které si ani tento incident nevyžádal oběti.
Senioři tvoří třetinu obětí ruské války na Ukrajině, uvedla OSN
Senioři tvoří třetinu obětí války na Ukrajině, kterou loni na konci února rozpoutalo Rusko svou invazí do země. Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) to uvedla ve své zprávě, kterou zveřejnila ve středu. Starší lidé na obou stranách frontové linie podle ní čelí nejen přímému ohrožení života kvůli bojům, ale také mnohem více trpí kvůli nedostatku jídla, vody, výpadkům v dodávkách elektřiny, špatnému přístupu ke zdravotní péči a penzím. Někteří zemřeli, protože se nedostali včas k lékům nebo nemohli opustit sklepy.
Zelenskyj apeloval na Íránce, aby nedodávali Rusku drony Šáhed
Ukrajina od začátku války sestřelila téměř 900 bezpilotních letounů Šáhed z celkem asi 1160, které proti ní byly namířeny. V pravidelném nočním projevu to ve středu uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň apeloval na obyvatele Íránu, veřejnosti i politiky, aby přestali Rusku dodávat tyto bezpilotní letouny, které po dopadu vybuchují. Írán si těmito dodávkami podle Zelenského přivodí jen větší mezinárodní izolaci a větší problémy.
Ozbrojená skupina, která pronikla do Belgorodské oblasti, avizovala další akce
Velitel jedné ze skupin, které se hlásí k dřívějšímu útoku v ruské Belgorodské oblasti, avizoval další vpády na ruské území. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Denis Nikitin, známý také pod jménem Denis Kapustin, hovořil s novináři na ukrajinské straně hranice s Ruskem.
Státy EU se znovu neshodly na novém balíku sankcí proti Rusku
Země Evropské unie se opět neshodly na tom, jak zabránit obcházení protiruských sankcí, které pomáhá ruskému režimu pokračovat ve válce na Ukrajině. Velvyslanci unijních států nenašli shodu na jedenácté sankční sadě, která má obsahovat zejména opatření proti obcházení dosud přijatých postihů. Podle diplomatického zdroje ČTK je pravděpodobné, že jednání bude po dnešních neshodách pokračovat příští týden.
Migrace z Ruska do Finska je na rekordní úrovni, potvrzují statistiky
Migrace z Ruské federace do sousedního Finska byla loni rekordní, vyšší než po zhroucení Sovětského svazu před více než 30 lety. Informoval o tom finský statistický úřad. Ten s odkazem na oficiální statistická data o imigraci za rok 2022 uvedl, že do severské země, která má zhruba 5,5 milionu obyvatel, loni z Ruska přišlo více než 6000 lidí. Zhruba 94 procent z nich mělo ruské občanství a jsou mezi nimi téměř rovnoměrně zastoupeni muži a ženy.
Moskva viní Ukrajinu z útoku bezpilotními plavidly na její loď v Černém moři
Ruská válečná loď Ivan Churs se ve středu ráno v Černém moři poblíž Bosporského průlivu stala terčem útoku bezpilotních plavidel, posádka úder odrazila, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Moskva zároveň z útoku obvinila ukrajinské ozbrojené síly. Ivan Churs je podle britského listu The Guardian průzkumná loď ruské Černomořské flotily, podle ruského resortu obrany chrání plynovody Turkish Stream a Blue Stream.
Putin: Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, Rusko plní závazky
Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, řekl podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin na středečním summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Rusko podle něj nadále plní své závazky v oblasti dodávek energie. EAHU zahrnuje Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán. Putin dále uvedl, že Ukrajina, kterou Rusko loni v únoru vojensky napadlo, stále dostává peníze za tranzit energie přes svoje území, přestože Rusko označila za agresora. Dodal také, že Rusko při platbách snižuje podíl takzvaných nepřátelských měn.
Lipavský jednal se svým saúdskoarabským protějškem, tématem byla i Ukrajina
Saúdská Arábie si přeje mír na Ukrajině, ovšem v souvislosti se současnou ruskou agresí zastává neutrální postoj. Po jednání se svým saúdskoarabským protějškem princem Fajsalem bin Farhánem Saúdem to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Uvedl také, v Rijádu jasně hovořil o tom, co znamená ruský imperialismus. Kromě dopadů ruské války na Ukrajině šéfové obou diplomacií diskutovali i o regionální a globální bezpečnosti a o bilaterálních vztazích.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj uvolní dalších 1,5 miliardy eur na podporu ukrajinské ekonomiky a obnovu zničené infrastruktury.
Polský ministr obrany avizoval pořízení nových ponorek
Polsko ještě letos hodlá spustit proces pořízení nových ponorek spolu s transferem nezbytných technologií, ohlásil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Nové ponorky mají být vyzbrojeny nejen torpédy, ale i střelami s plochou dráhou letu s dlouhým doletem. Ministr za „zajímavý příklad“ označil velmi rychlou australskou objednávku na tři americké jaderné ponorky třídy Virginia, schopnými odpalovat střely Tomahawk.
„Plnohodnotné vojenské námořnictvo musí disponovat nejen hladinovými loděmi, ale také plavidly schopnými skrytě se přesouvat pod vodou,“ prohlásil Blaszczak a přislíbil, že ministerstvo obrany brzy oznámí podrobnosti o zamýšleném počtu ponorek, jejich vybavení a schopnostech. Nové ponorky se mají vyznačovat dlouhou vytrvalostí, silnou výzbrojí a pružnou konfigurací výbavy a výzbroje.
Polsko investuje miliardy do rychlé modernizace a posílení svých ozbrojených sil pod vlivem obav, aby se po Ukrajině nestalo dalším terčem ruské agrese.
Britský ministr obrany je na neohlášené návštěvě v Kyjevu
Britský ministr obrany Ben Wallace přicestoval do Kyjeva na neohlášenou návštěvu. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo obrany, podle kterého se Wallace už setkal se šéfem resortu Oleksijem Reznikovem. Oba ministři hovořili o pokračujícím výcviku ukrajinských vojáků v Británii či nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu.
„Samozřejmě jsme diskutovali o perspektivě členství Ukrajiny v NATO,“ uvedl v tiskovém prohlášení Reznikov, podle kterého byl součástí diskuze i mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a také vyzbrojování Ukrajiny.
„Zejména pokud jde o zbraně, které umožňují poškodit nepřítele na velké vzdálenosti, jako jsou střely Storm Shadow,“ uvedl Reznikov. Tyto řízené střely s plochou dráhou letu mají dosah přes 250 kilometrů a jedná se tak o první munici s tak dalekým dostřelem, kterou spojenci Kyjevu poskytli.
Ropná válka Západu proti Rusku začíná ztrácet na síle
Příjmy Ruska z vývozu ropy se v březnu a dubnu zotavily z úrovní z ledna a února a dosáhly nejvyšší úrovně od listopadu loňského roku. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo nezávislé finské Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA). Očekává se přitom, že Moskva bude schopna příjmy z prodeje ropy dál zvyšovat, uvedl server americké televize CNBC.
Zjištění ukazují, že Moskva v poslední době opět úspěšně získává peníze z vývozu fosilních paliv navzdory tomu, že koncem loňského roku zavedla Evropská unie zákaz dovozu a skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 přišla s širším omezením cen ruské ropy. Vedoucí představitelé G7 přitom na závěr nedávného summitu v Japonsku uvedli, že cenový strop na ruskou ropu a ropné produkty funguje, že příjmy Ruska z jejich prodeje se snížily a že z klesajících cen ropy a plynu mají zisk země po celém světě.
Analytici trhu s energiemi z institutu CREA naznačili, že neúspěch tzv. koalice pro cenový strop při revizi cenových úrovní a prosazování této politiky způsobil, že opatření ztratila na síle, integritě a důvěryhodnosti.
„EU nesplnila svůj závazek, že bude revidovat cenový strop každé dva měsíce, aby zajistila, že tento strop zůstane nižší než průměrná tržní cena,“ řekl analytik CREA a spoluautor zprávy Lauri Myllyvirta. „To je jasné znamení, že to prosazování nefunguje,“ dodal.
Na začátku letošního roku údaje ukazovaly, že příjmy Ruska z vývozu fosilních paliv se v prosinci prudce snížily. Vypadalo to, že to značí účinnost politiky zaměřené na příjmy Ruska z ropy a vyvolalo to volání po ještě tvrdších opatřeních, která by pomohla Kyjevu zvítězit. Nejnovější zjištění střediska CREA však ukazují, že daňové příjmy Ruska z vývozu ropy v dubnu meziměsíčně vzrostly o šest procent díky březnovému růstu vývozu. Nicméně je třeba dodat, že příjmy Kremlu byly výrazně nižší než v dubnu loňského roku, kdy ceny prudce vzrostly.
FT: Milice, jež útočily v Belgorodské oblasti, použily vozidla vyrobená v USA
Milice, které tento týden rozpoutaly střety v ruské Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou, použily při útoku taktická vozidla vyrobená ve Spojených státech, napsal list Financial Times (FT). Kyjev už dříve popřel přímé zapojení do střetů, které od pondělka hlásily ruské úřady z příhraniční oblasti. Podle Ukrajiny za nimi stojí ruští partyzáni. Jeden z ukrajinských činitelů nicméně podle FT připustil určitou formu spolupráce s uskupeními, která se k útokům v Belgorodské oblasti hlásí.
K zodpovědnosti se přihlásily dvě skupiny - Ruský dobrovolnický sbor (RDK) a Legie Svoboda Rusku (LSR).
Podle analýzy relevantních videí a fotografií - kterou provedl FT - to vypadá, že některé, byť ne všechny, snímky obrněných vozidel MaxxPro a vozů Humvee vyrobených v USA byly pořízeny na ruské straně hranice. Záběry zveřejněné zvlášť ruským ministerstvem obrany ukazují v USA vyrobená vozidla poškozená střelbou a zjevně opuštěná, píše deník, podle něhož stejné typy vojenských vozů obdržela Ukrajina od USA v rámci pomoci v jejím boji proti ruské invazi.
Američtí představitelé opakovaně uvedli, že nepodporují ani neumožňují ukrajinským ozbrojeným silám nebo jejich spojencům útočit s využitím americké techniky na ruské území. „Jsme skeptičtí ohledně pravdivosti takových zpráv a zůstáváme v úzkém kontaktu s našimi ukrajinskými protějšky,“ okomentoval nejmenovaný americký činitel informaci FT o použití amerických vozidel v Belgorodské oblasti.
Černochová podepsala smlouvu o obranné spolupráci s USA
Ministryně obrany Jana Černochová v Pentagonu se svým americkým protějškem Llyodem Austinem podepsala česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). „Střední Evropa byla v minulosti ovlivněna expanzí nedemokratických mocností, nemohli jsme svobodně rozhodovat o svém osudu,“ řekla Černochová. Proto má podle ní podpis smlouvy pro Česko hluboký význam.
Smlouvu DCA nebo její ekvivalent má s USA většina zemí NATO. Česko je 24. státem, který ji uzavírá. Z východních členů NATO je Česko poslední zemí, která nemá podobnou smlouvu uzavřenu. Maďarsko ji přijalo před dvěma lety, na Slovensku schvalování provázela ostrá vnitropolitická diskuse. Dohodu schválila česká vláda, nyní ji v Česku musí odsouhlasit obě komory Parlamentu a podepsat prezident.