Válka na Ukrajině ONLINE: Zabíjí spoustu lidí, nelíbí se mi to, řekl Trump k Putinovi. Zvažuje sankce

Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump. Zdroj: Profimedia.cz

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (duben 2025)
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do Užhorodou, sešel se s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem /20.5.2025)
Ukrajinská delegace na jednání v Istanbulu. (16.5.2025)
Jednání v Istanbulu provází mimořádná bezpečnostní opatření. (16.5.2025)
Stíhačka F-16 nad Ukrajinou
150 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině poté, co ruské síly podnikly v noci na neděli masivní letecké údery, kvůli kterým zemřelo 12 lidí a bylo zraněno asi 80 dalších. „Nejsem spokojen s tím, co Putin dělá. Zabíjí spoustu lidí,“ řekl dnes americký prezident. „Posílá rakety do měst a zabíjí lidi, a to se mi vůbec nelíbí. Jsme uprostřed jednání a on posílá rakety na Kyjev a další města. To se mi vůbec nelíbí,“ dodal. 

Důležité události posledních dní:

  • V noci na neděli ruské síly na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vypálily 69 balistických střel a 298 bezpilotních letounů, kvůli kterým zemřelo 12 lidí a bylo zraněno asi 80 dalších. 
  • Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na sobotu vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění. 
  • Podle ukrajinských médií Rusko o víkendu podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
  • Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války. 

Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

11. března 2025 · 19:20

USA ihned obnoví bezpečnostní pomoc Ukrajině a opět s ní začnou sdílet zpravodajské informace, uvádí společné prohlášení USA a Ukrajiny.

11. března 2025 · 19:20

Ukrajina je připravena přijmout americký návrh na okamžité 30denní příměří. Uvádí to společné prohlášení USA a Ukrajiny po jednání z Džiddy.

11. března 2025 · 18:13

Rusové se po největším útoku Ukrajiny cítí otřeseni, mluví o příchodu války

Ukrajina v noci na podnikla rozsáhlý dronový úder na ruské hlavní město Moskvu. Místní se cítí otřeseni a mluví o příchodu války do Ruska, cituje jejich reakce agentura AFP. Do útoku považovaného za největší vzdušný úder proti Moskvě a okolí od začátku války v únoru 2022 se zapojilo přes 300 dronů. Podle ruských úřadů zahynuli tři lidé a dalších asi 20 utrpělo zranění.

Ruský režim se snažil civilní obyvatelstvo i přes vojenskou propagandu a odvody vojáků držet stranou od ničivých dopadů války, zejména v metropoli a jejím sousedství.

„Chápete, že to je válka, ale neuvědomujete si to pořádně. Ale nyní skutečně přišla,“ řekla agentuře AFP Světlana, obyvatelka města Ramenskoje asi 40 kilometrů jižně od Moskvy. Ruskou invazi na Ukrajinu podporuje, ale nyní přišla o pocit bezpečí. Dron v jejím městě poškodil bytový dům. „Ano, šili jsme kamuflážní sítě, shromažďovali humanitární pomoc a doprovázeli jsme vojáky, ale stále jsme si to neuvědomovali. Teď to přišlo,“ popsala.

Elektrikář Andrej žije ve 12. patře poškozeného domu. „Moje šestiletá dcera u mě spala a kvůli hluku se probudila s brekem,“ sdělil.

„Teď nám ani nepřichází na mysl, že by dnešní noc mohla být klidná. Je to děsivé,“ uvedla 21letá Olga pracující v sektoru informačních technologií a žijící v domě naproti zasažené budovy. Poté, co ji vzbudilo burácení, vyběhla v pět ráno na ulici. „Lidé mají v očích strach,“ řekla. „Nevíme, co v takových situacích dělat,“ uvedla. Rusko na rozdíl od Ukrajiny občany v hlavním městě a jeho předměstích před přicházejícími útoky nevaruje.

Občané zasažených obcí jsou k možnému dojednání příměří mezi Ruskem a Ukrajinou skeptičtí. „Podle mého názoru tento útok nebude posledním,“ řekl penzista Sergej a zkritizoval Ukrajinu a její evropské podporovatele.

Obyvatelka domu sousedícího s tím, který byl zasažen, cítí frustraci. „Nevěřím, že bude mír. Proč se nemůžou dohodnout? Proč ne? Nad čím přemýšlejí?“ ptala se.

11. března 2025 · 13:18

Europoslanci souhlasili s podporou pro Moldavsko ve výši 1,9 miliardy eur

Evropští poslanci dnes souhlasili s plánem podpory, díky kterému by Moldavsko mohlo dostat až 1,9 miliardy eur (47,5 miliardy korun) od Evropské unie. Finance mají Moldavsku pomoci s prováděním reforem, posílením právního státu a odolnosti vůči vnějším zásahům a rovněž vyrovnat se s negativními dopady, kterým země čelí kvůli ruské válce na Ukrajině Moldavsko je podle evropských představitelů vystaveno zvýšenému tlaku ze strany Ruska, například zásahům do loňských prezidentských voleb, které však nakonec vyhrála prounijní prezidentka Maia Sanduová. 

11. března 2025 · 12:56

Rusko se nespokojí s tím, co už na Ukrajině okupuje, míní většina Ukrajinců

Drtivá většina Ukrajinců, 87 procent, si myslí, že se Rusko nespokojí s tím, co už na Ukrajině okupuje. Dvě třetiny Ukrajinců se domnívají, že ruským cílem je zničit ukrajinský stát a ukrajinský národ, napsal dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie (KMIS).

Sociologové zaznamenali, že ve všech ukrajinských regionech drtivá většina dotázaných - od 80 procent na východě a jihu země až po 90 procent na západě a ve středu Ukrajiny - počítá s tím, že se Rusko nezastaví na již okupovaných ukrajinských územích.

Podle dvou třetin dotázaných je v sázce osud Ukrajiny a Ukrajinců - z toho 28 procent se obává, že Rusko má v plánu fyzickou genocidu Ukrajinců, a 38 procent předpokládá, že Rusko se chce zmocnit většiny Ukrajiny a zničit ukrajinskou státnost a národ. Obavy z genocidy či zničení státu a národa podle sociologů pociťuje 70 procent dotázaných na západě Ukrajiny, 68 procent v centrální části země, 62 procent na jihu a 46 procent na východě Ukrajiny.

11. března 2025 · 12:31

Osmdesát procent Ukrajinců v Česku pracuje. Jejich integraci brzdí politika

Tři roky po začátku války na Ukrajině žije v Česku přes 600 tisíc Ukrajinců, z toho 390 tisíc přišlo od roku 2022. Velká část z nich se zde integrovala – našli si práci, podnikají, jejich děti chodí do škol. V běžném životě ale čelí překážkám, ať už jde o registraci vozidel nebo získání hypoték. Více se dočtete v článku.

11. března 2025 · 11:30

Spojené státy chtějí v Rijádu slyšet, co je Ukrajina ochotna zvážit

Americký ministr zahraničí Marco Rubio při letu do Džiddy řekl, že americká delegace nenavrhne žádná konkrétní opatření k ukončení tříletého konfliktu, ale spíše chce slyšet od Ukrajiny, co by byla ochotna zvážit. „Nebudu klást žádné podmínky ohledně toho co musí anebo mají udělat,“ řekl Rubio novinářům, kteří ho doprovázeli. „Chceme si vyslechnout, jak daleko jsou ochotni zajít, a pak to porovnat s tím, co chtějí Rusové, a zjistit, jak daleko od sebe skutečně jsou,“ dodal.

Rubio podle AP také řekl, že během schůzky by mohla být podepsána americko-ukrajinská dohoda o vzácných kovech a nerostech, ale zdůraznil, že to není podmínka pro to, aby Spojené státy postoupily v jednáních s Ukrajinou či s Ruskem. Řekl, že ve skutečnosti by mohlo dávat větší smysl dohodnout podrobnosti dohody, která je nyní spíše memorandem o porozumění, jež vynechává mnohé konkrétní záležitosti.

11. března 2025 · 11:25

Ukrajina je připravena jednat o ukončení války, uvedl Jermak v Džiddě

Ukrajina je připravena jednat o ukončení války, prohlásil vedoucí ukrajinské delegace, šéf ukrajinské prezidentské kancelář Andrij Jermak při příchodu na dnešní jednání s americkými představiteli v Džiddě v Saúdské Arábii. „Jsme připraveni udělat vše pro dosažení míru,“ citovala ukrajinského představitele agentura AFP.

Jermak dříve naznačil, že prioritami je ochrana ukrajinských zájmů, jasná vize ukončení války s Ruskem a efektivní spolupráce s americkými partnery. Ukrajina se již déle než tři roky brání ruské agresi, a to i díky pomoci Západu.

11. března 2025 · 10:53

Ukrajina je připravena udělat vše pro dosažení míru, řekl podle AFP Andrij Jermak při příchodu na jednání s americkými představiteli v Džiddě.

11. března 2025 · 10:30

Ruská vojska osvobodila na západě Ruska tucet obcí, tvrdí Moskva

Ruská vojska během ofenzívy v Kurské oblasti na západě Ruska, kam počátkem srpna vpadly ukrajinské jednotky, osvobodila 12 obcí a více než 100 kilometrů čtverečních území, uvedlo dnes na sociální síti ruské ministerstvo obrany. Jde asi o čtvrtinu území, které ukrajinské síly podle ruského velení donedávna v Kurské oblasti ovládali.

11. března 2025 · 10:01

Největší ukrajinský útok na Rusko má přimět Putina přijmout příměří, uvedl Kyjev

Rozsáhlý dronový útok, který v noci na dnešek podnikla Ukrajina proti Moskvě a Moskevské oblasti, by měl přimět ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přijal Kyjevem navrhované příměří ve vzduchu. Podle agentury AFP to řekl šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko.

Ukrajina provedla "největší dronový útok v historii proti Moskvě a Moskevské oblasti," uvedl Kovalenko. "Šlo o další signál Putinovi, že by měl mít zájem na příměří ve vzduchu," dodal.

11. března 2025 · 08:37

Ukrajina sestřelila během noci ruskou raketu a desítky dronů, tvrdí Kyjev 

Ukrajinské protivzdušné obraně se během noci podařilo sestřelit ruskou raketu Iskander-M a také 79 ze 126 ruských dronů. Dalších 35 bezpilotních letounů nedosáhlo svých cílů, pravděpodobně kvůli rušení prostředky radioelektronického boje. Uvedlo to dnes ukrajinské letectvo. Při náletu ruského dronu na Cherson na jihovýchodě země byl zraněn čtyřicetiletý cyklista, oznámily tamní úřady.

11. března 2025 · 07:31

Ukrajinci přicestovali do Džiddy na jednání s USA, důraz chtějí klást na ochranu ukrajinských zájmů, ukončení války a spolupráci s USA, uvedl Jermak.

11. března 2025 · 07:17

Protivzdušná obrana zničila 337 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady

Protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 337 ukrajinských dronů. Z nich 91 směřovalo na Moskvu, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Čtyři moskevská letiště musela kvůli útoku přerušit provoz, jeden člověk zemřel. Podle agentury Reuters jde patrně o největší vzdušný útok na ruskou metropoli za celou válku, ruská státní agentura TASS píše o nejrozsáhlejším útoku na Rusko v letošním roce.

Ministerstvo na Telegramu uvedlo, že „zachyceno či zničeno“ bylo 337 dronů, z toho 91 nad Moskevskou oblastí, 126 nad Kurskou oblastí, 38 nad Brjanskou oblastí a 25 nad Belgorodskou oblastí. Zbylé bezpilotní prostředky zachytila protivzdušná obrana nad šesti dalšími oblastmi centrálního Ruska. O rozsáhlém útoku na Moskvu již v průběhu noci informoval starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Sestřeleno bylo podle něj 73 nepřátelských dronů letících na Moskvu. Podle gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova si masivní útok vyžádal jednoho mrtvého a tři zraněné. Trosky jednoho z dronů dopadly na dům, kde poškodily nejméně sedm bytů, dodal.

11. března 2025 · 07:16

Zelenskyj navrhl propustit zajatce jako krok pro budování důvěry

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dnešní schůzkou se zástupci Spojených států v saúdskoarabské Džiddě navrhl propustit ukrajinské i ruské zajatce. Krok by podle něj pomohl vytvořit důvěru před rozhovory o konci války.

„Zdůraznil jsem otázku propuštění vězňů a návratu našich dětí, což by se mohlo stát klíčovým krokem při budování důvěry v diplomatické snažení,“ napsal Zelenskyj na X po pondělním jednání se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Uvedl také, že Ukrajina bude během rozhovorů s USA „plně konstruktivní“.