Válka na Ukrajině ONLINE: Jednání s Ukrajinou ve Vatikánu je nereálné, řekl Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes zpochybnil, že by se mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou mohly konat ve Vatikánu. S takovou možností podle italské premiérky Giorgie Meloniové souhlasil papež Lev XIV. Lavrov však jednání mezi pravoslavnými zeměmi na katolické půdě označil za nepříliš elegantní.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Papež František se v Maďarsku setkal s uprchlíky, poslouchal jejich příběhy
Papež František se dnes v budapešťském chrámu svaté Alžběty setkal s uprchlíky a lidmi v nouzi a vyslechl si příběhy některých z nich. Věřící také vyzval, aby na chudé a potřebné nikdy nezapomínali, protože nejvíce potřebují pomoc ostatních, napsal server Vatican News. Papež je druhým dnem na návštěvě Maďarska, jehož vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána zaujala vůči migrantům přicházejícím ze zemí mimo EU velmi tvrdý postoj.
Do chrámu dorazilo na setkání s papežem asi 600 lidí, mezi kterými byli uprchlíci z Ukrajiny, ale také z Pákistánu, Afghánistánu, Iráku, Nigérie nebo dalších afrických zemí. Maďarsko nyní hostí asi 35.000 uprchlíků z Ukrajiny. Předtím František navštívil zařízení, které pečuje o hendikepované děti a děti s vadami zraku.
Prezident Pavel jednal ve východoukrajinském Dnipru s oblastním šéfem
Český prezident Petr Pavel, který pokračuje v návštěvě Ukrajiny, se v sobotu ve městě Dnipro na východě země setkal s oblastním šéfem Serhijem Lysakem. Jednali spolu zejména o pomoci určené Dněpropetrovské oblasti. Česko má podle prezidenta připravenou řadu projektů, které mohou začít velmi brzy. Lysak poděkoval Česku za rozhodnutí pomáhat Dněpropetrovské oblasti a ocenil mimo jiné její humanitární podporu.
Rusové se odklání od útoků z velké vzdálenosti
Britské ministerstvo obrany ve své dnešní pravidelné analýze bojů píše, že ruský páteční vzdušný úder zřejmě svědčí o odklonu Moskvy od útoků z velké vzdálenosti. A upozorňuje, že to byl první rozsáhlý ruský vzdušný úder od března. "Vlna (úderů) zahrnovala méně raket než (útoky) přes zimu a je nepravděpodobné, že mířila na ukrajinskou energetickou infrastrukturu," píše britský resort obrany.
Existuje podle něj reálná možnost, že se Rusko pokoušelo útočit na ukrajinské záložní jednotky a vojenské dodávky poskytnuté Ukrajině. Tuto verzi o den dříve prosazovala Moskva, podotkla dnes stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. "Rusko používá neefektivní postup zaměřování a upřednostňuje domnělou vojenskou nutnost před předcházením vedlejším škodám, včetně úmrtí civilistů," píší Britové.
Epicentrem bojů je Bachmut a Marjinka, uvedl ukrajinský generální štáb
Ruské invazní síly se dál soustředí na útočné operace u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti, uvedl dnes ráno ukrajinský generální štáb v pravidelné situační zprávě. Rusové tam podle něj za poslední den podnikli 48 útoků. "Epicentrem bojů je Bachmut a Marjinka a naši vojáci statečně drží obranu," tvrdí štáb.
V Bachmutu, který se Rusové snaží dobýt už řadu měsíců, podle Ukrajinců pokračují boje. "Kromě toho během dne nepřítel vedl neúspěšné útočné akce ve směru na Bohdanivku a Časiv Jar," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které také tvrdí, že invazní síly nebyly úspěšné ani v útocích na Avdijivku nebo Marjinku. V okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti Rusové podle Kyjeva pokračují v obranných operacích.
Roste podíl uprchlíků v Česku s plným úvazkem či dohodou s odvody
Roste podíl uprchlíků z Ukrajiny, kteří v Česku pracují na plný úvazek či na dohodu s odvody. Pojistné tak státu odvádí asi 85 procent pracovníků s vízem k ochraně. Před rokem jich bylo asi 45 procent. Práci má teď kolem 91.000 příchozích. Počet v posledních týdnech poklesl. ČTK to řekla vrchní ředitelka sekce zaměstnanosti ministerstva práce Kateřina Štěpánková.
Podle údajů ministerstva vnitra bylo v ČR začátkem tohoto týdne 225.100 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně mezi 18 a 65 lety. Téměř dvě třetiny z nich jsou ženy. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že počty pracujících uprchlíků se už příliš nemění a pracuje asi 98.000 příchozích.
V Sevastopolu hoří zásobník s palivem, asi po útoku dronem, uvedl místní činitel
V přístavu Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym hoří zásobník s palivem, informují ruská i ukrajinská média. Podle místního proruského činitele Michaila Razvožajeva požár zřejmě způsobil útok bezpilotního letounu. Nikdo nebyl zraněn, ale vzhledem k velkému množství paliva bude trvat dlouho, než se podaří oheň uhasit, uvedl později Razvožajev na sociální síti telegram.
"Podle předběžných informací způsobil požár bezpilotní letoun," napsal brzy ráno Razvožavej na sociální síti. "Plocha požáru je přibližně 1000 metrů čtverečních," dodal s poznámkou, že na místě zasahují dvě desítky hasičských jednotek a očekává se příjezd požárního vlaku.
Evsropská komise hlásí dohodu s pěti státy EU ohledně ukrajinských zemědělských produktů
Evropská komise v zásadě dosáhla dohody s Polskem, Maďarskem, Slovenskem, Bulharskem a Rumunskem ohledně dovozu ukrajinských zemědělských produktů do Evropské unie. Uvedl to eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis. Dodal, že dohoda zahrnuje zrušení jednostranných omezení ze strany těchto zemí a zavedení mimořádných ochranných opatření u pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen. Podobu těchto opatření však nespecifikoval.
„Děláme kroky k řešení obav zemědělců z Ukrajiny i ze sousedních členských zemí EU,“ napsal Dombrovskis na svém twitterovém účtu. Dohoda podle něj zahrnuje rovněž podporu pro zemědělce v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku v hodnotě 100 milionů eur.
Počet mrtvých po ruském útoku v Umani na střední Ukrajině stoupl na 23. Bilance se zvýšila poté, co záchranáři nalezli další těla v troskách domu.
Pavel jednal s krymskými Tatary
Petr Pavel musel během své návštěvy Kyjava přesunout část programu do protileteckého krytu. Právě do hotelového krytu za českým prezidentem dorazili exiloví vůdci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov.
Poplach trval necelou hodinu, Pavel dokončil jednání a poté kryt popustil.
Pavel s Čaputovou se v Kyjevě kvůli leteckému poplachu uchýlili do krytu
Kvůli leteckému poplachu v Kyjevě se český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová společně s dalšími hosty odebrali do hotelového krytu, uvedl zpravodaj ČTK z místa. Kryt je umístěn v podzemních garážích hotelu.
Putin označil za prioritu integraci ovládnutých území na Ukrajině do Ruska
Ruský prezident Vladimir Putin za prioritu Moskvy označil úplnou integraci ruskými silami ovládnutých území na Ukrajině do Ruské federace. Informovala o tom agentura TASS. Rusko už loni v září prohlásilo čtyři ukrajinské regiony za součást země.
„Prioritou je právní zajištění úplné integrace čtyř regionů, které se 30. září roku 2022 připojily k Rusku, tedy Doněcké a Luhanské lidové republiky, Záporožské oblasti a Chersonské oblasti,“ prohlásil Putin. „Je potřeba chopit se této práce systematicky, aby se lidé cítili součástí jednotného ekonomického, vzdělávacího a kulturního prostředí naší země,“ zdůraznil.
Rusko sice tvrdí, že čtyři jmenované ukrajinské oblasti jsou jeho součástí, ve skutečnosti se mu ale nepodařilo tyto regiony ani plně ovládnout. Jen několik týdnů poté, co Putin při slavnostním ceremoniálu ohlašoval jejich připojení, musela Moskva navíc přiznat stažení z jihoukrajinského Chersonu, tedy oblastního centra jedné z nich.
Moskvou narychlo zorganizované hlasování na ruskými jednotami okupovaných částech Ukrajiny mezinárodní společenství neuznalo a dál je považuje za součást Ukrajiny.
Pavel přislíbil Ukrajině širší spolupráci
Spolupráce s Ukrajinu bude pokračovat různými formami, nepůjde jen o dodávky vojenského materiálu, řekl v Kyjevu prezident Petr Pavel. „Ať už to bude formou darů, komerční přes naše privátní subjekty, nebo spoluprací přes třetí strany,“ uvedl.
Česko má připraveno šest projektů, které se týkají výroby munice a ručních zbraní, oprav tanků typu T-64 a T-72, společné výroby lehkých letounů bojové podpory, případně cvičných letounů Aero L-259. U nich by mohlo dojít k přesunutí technologií a výroby na Ukrajinu. „Na české straně bych jmenoval Sellier & Bellot, Aero Vodochody, Czechoslovak Group, Vojenský opravárenský podnik,“ uvedl Pavel.
Podílet se chce Česko i na rekonstrukci válkou zničené země. Výhledově chce také otevřít konzulát v Dněpropetrovské oblasti.
Prezident Petr Pavel se v Kyjevě setkal se svým ukrajinským protějskěm Volodymyrem Zelenským. Řekl mu, že bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do EU začaly ještě letos.
Ruská centrální banka ponechala základní úrok na 7,50 procenta
Ruská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 7,50 procenta, kde ji drží od loňského podzimu. Mírně ale zlepšila výhled inflace, která by ke konci roku měla být v pásmu 4,5 až 6,5 procenta.
Centrální banka ale ponechává otevřenou možnost zvýšení úroků, pokud si to vyžádá situace. Sleduje zejména inflaci, která v dubnu klesla pod 2,6 procenta. Loni se krátce po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu přechodně dostala nad 20 procent, což centrální banku donutilo skokově více než zdvojnásobit základní úrok na 20 procent, aby zbrzdila odliv kapitálu ze země.
Počet obětí ruských útoků v Umani a Dnipru se blíží dvěma desítkám
Ruský útok v ukrajinských městech Umaň a Dnipro si vyžádal už téměř dvě desítky obětí, uvádějí ukrajinské úřady. Předchozí bilance informovala o 12 mrtvých, mezitím ale záchranáři při rozebírání trosek v Umani nalezli další těla a počet obětí v tomto městě stoupl na 16. Další dvě oběti si vyžádal ruský útok v Dnipru. Rusko dnes časně ráno podniklo vlnu útoků na cíle na mnoha místech Ukrajiny, včetně Kyjeva.
Rusko naopak obviňuje ukrajinskou armádu z ostřelování Doněcka, kde podle starosty okupovaného města Alexeje Kulemzina přišlo o život sedm lidí. Ukrajinská vojska použila rakety slovenské výroby, napsala státní agentura TASS v den, kdy na Ukrajinu přicestovala spolu s českým prezidentem Petrem Pavlem také jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová.