Pracovní poměr na dobu určitou: Tyto podmínky začnou platit od června
Od června 2025 vstoupí v účinnost flexinovela zákoníku práce, která mimo jiné upravuje i podmínky uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou. Zavádí tak výjimku pro situace, kdy pracovní poměr na dobu určitou vzniká jako náhrada za dočasně nepřítomného zaměstnance.
Podle údajů portálu JenPráce.cz, který sleduje chování uchazečů na trhu práce, jde o oblast, která dlouhodobě vyvolává nejistotu – právě kvůli častému „řetězení“ krátkodobých smluv.
Náhrada za mateřskou: nově bez omezení opakování
Flexinovela přináší významnou výjimku z dosavadního pravidla „třikrát a dost“ pro pracovní poměry na dobu určitou. V běžných případech smí být takový poměr sjednán maximálně třikrát na celkovou dobu nejvýše devíti let. Nově bude možné uzavírat neomezený počet pracovních smluv v případě, že zaměstnanec nastupuje jako náhrada za jiného pracovníka na mateřské, otcovské, rodičovské či takzvané následné dovolené.
Zůstává však limit délky jednotlivé pracovní smlouvy na tři roky a limit celkové délky takového režimu na devět let. V praxi tak může být například sjednáno devět ročních smluv po sobě, pokud budou splněny podmínky uvedené výjimky.
„Novela reaguje na potřebu zaměstnavatelů pružně obsazovat dočasně uvolněná místa. Pro uchazeče to může znamenat možnost spolupráce i tam, kde by podle dosavadních pravidel už nebyla možná,“ říká Blanka Baierová, advokátka z kanceláře Dostupný advokát. „Právě u rodičů vidíme v praxi časté změny oproti původním plánům. Nová úprava dává prostor lépe reagovat na to, když se zástup za pracovníka prodlouží nebo změní,“ dodává Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz.
Kombinace režimu smluv může vést k nejistotě
Flexinovela nově umožňuje uzavírat pracovní poměry na dobu určitou opakovaně, pokud jde o zástup za zaměstnance na rodičovské, mateřské, otcovské nebo následné dovolené. Tento výjimečný režim není omezen počtem smluv, pouze celkovou délkou trvání, která nesmí přesáhnout devět let.
Zákon však výslovně neřeší, zda lze kombinovat tento výjimečný režim s běžným. Jinými slovy: pokud zaměstnanec nejprve uzavře pracovní poměr na dobu určitou podle standardního pravidla, například dvakrát na jeden rok, a následně nastoupí jako zástup za kolegu na rodičovské, není zcela jasné, zda se takový zástupný poměr bude započítávat do celkového limitu tří smluv, nebo zda se už bude řídit výjimkou bez omezení opakování.
Převládající výklad mezi právníky připouští, že je možné na jeden pracovní vztah navázat druhý v jiném režimu a že se výjimečný zástupný poměr do běžného limitu nezapočítává. Jistotu však přinese až rozhodovací praxe soudů nebo případná metodika Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
Pozitivní rozhodně je, že výjimku zavedenou flexinovelou lze použít i pro pracovní poměry na dobu určitou uzavřené před 1. 6. 2025.
„Zaměstnanci by proto měli věnovat pozornost tomu, z jakého důvodu pracovní smlouvu na dobu určitou podepisují a podle jakých podmínek je uzavírána. Díky tomu budou lépe chápat svou situaci a možnosti další spolupráce,“ doplňuje Anna Kevorkyan.
VIDEO: Novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček v pořadu FLOW
