Válka na Ukrajině ONLINE: Velké sčítání mrtvých, Rusko v noci vyslalo drony na Ukrajinu
Nejméně 12 mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem 69 balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly dopoledne tiskové agentury. Ukrajinské letectvo podle agentury Reuters oznámilo sestřel 45 raket a 266 dronů.
Důležité události posledních dní:
- Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na sobotu vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění.
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Ruský útok na Pokrovsk na východě Ukrajiny zabil sedm lidí a 88 zranil
Ruský útok na Pokrovsk na východě Ukrajiny, při němž byly zasaženy bytové domy, si vyžádal sedm mrtvých, uvedl portál Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinské ministerstvo vnitra. Dřívější zprávy uváděly osm mrtvých. Počet zraněných stoupl z předchozích 67 na 88, informoval podle agentury Unian šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko.
Centrum Pokrovsku, který leží v Doněcké oblasti poblíž frontové linie, v pondělí večer v rozmezí zhruba 40 minut zasáhly dvě rakety. Podle Kyrylenka Rusové zasáhli rodinné domy, dva bytové domy, hotel, gastronomické zařízení, obchody a kancelářskou budovu. Útočili přitom podle něj balistickými raketami Iskander.
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ruská armáda na Pokrovsk zaútočila. Podle jeho tvrzení ale nezasáhla rezidenční oblast, nýbrž velicí středisko ukrajinské armády.
Gruzie 15 let po válce volá po stažení ruských vojsk ze svého území
Gruzínský premiér Irakli Garibašvili dnes u příležitosti 15. výročí začátku války mezi Ruskem a Gruzií vyzval ke stažení ruských vojáků ze dvou gruzínských regionů. Informovala o tom agentura AFP. Rusko po válce udržuje svá vojska v Jižní Osetii a Abcházii, což Gruzie označuje za okupaci.
"Naší hlavní výzvou je ukončit tuto okupaci," uvedl Garibašvili. Mělo by se tak podle něj stát mírovou cestou. "Už dlouho víme, že Rusko je agresor. Víme to a celý svět to ví," dodal gruzínský premiér.
Londýn rozšířil protiruský sankční seznam, figuruje na něm i muž ze Slovenska
Británie rozšířila sankční seznam zaměřený na omezení ruského zbrojního průmyslu a dodávek zbraní ze zahraničí, píše agentura Reuters. Figuruje na něm nově 22 firem a jednotlivců ze Slovenska, Íránu, Turecka, Spojených arabských emirátů a Švýcarska. Slovenským občanem na seznamu je Ašot Mkrtyčev bývalý obchodník se zbraněmi ázerbájdžánského původu, kterého už v březnu na sankční seznam zařadily Spojené státy.
Varšava vyhoví pohraničníkům a pošle na hranice s Běloruskem další vojáky
Varšava rozmístí na hranici s Běloruskem další vojáky. Podle agentury PAP to dnes oznámilo polské ministerstvo obrany, jehož šéf Mariusz Blaszczak vyhověl žádosti pohraničníků o další posily. Ministerstvo konkrétní počty neupřesnilo, nicméně pohraniční stráž požádala o vyslání dalších 1000 vojáků na polsko-běloruskou hranici kvůli migraci, z jejíž organizace Varšava obviňuje Minsk. Na hranicích je nyní rozmístěno přibližně 2000 vojáků a stovky policistů a příslušníků pohraniční stráže, napsal PAP.
Náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik o den dříve podle polských médií prohlásil, že na hranici s Běloruskem sílí agresivita vůči polským pohraničníkům a vojákům. Bělorusové podle náměstka také poškozují technické překážky na hranici, aby migrantům umožnili dostat se na polskou stranu. Rostou obavy, že by se běloruské úřady mohly pokusit migranty tlačit přes hranici jako v případě migrační krize z roku 2021, píše PAP.
NYT: V Moskvě není téměř znát, že by Rusko bylo ve válce Moskva
Válka na Ukrajině není v Moskvě téměř vůbec citelná, napsal novinář listu The New York Times, který se vydal do Ruska, aby tam zkoumal projevy válečného konfliktu. Ten rozpoutalo Rusko před zhruba rokem a půl. Válka a problémy, které s sebou přináší, naopak podle reportáže amerického deníku prostupují do životů obyvatel chudých regionů nejrozlehlejší země světa nebo pohraničí, které se musí vypořádávat s následky ukrajinského ostřelování.
"Zdá se, že v Moskvě... mají západní sankce malý dopad, až na to, že na obchodech, jako je Dior, jsou tabulky s nápisy 'Z technických důvodů zavřeno' a že západní podniky nahradily firmy s úsměvnými novými jmény jako Stars místo Starbucks," uvádí reportáž.
"Metro září čistotou, restaurace nabízející japonsko-ruskou fusion kuchyni praskají ve švech, lidé většinu věcí platí bezkontaktně přes telefony, na ulicích je absurdně velká koncentrace luxusních aut a internet funguje skvěle, stejně jako v celém Rusku," pokračuje článek amerického deníku.
Následky ruských útoků na Pokrovsk
Ukrajina tvrdí, že nadále odráží ruské útočné akce na východě země
Rusko nadále útočí na východě a jihovýchodě Ukrajiny a ostřeluje obce v blízkosti fronty. Vyplývá to z dnešních informací generálního štábu ukrajinské armády. Ta tvrdí, že pozice drží. Ruská armáda se mimo jiné snažila získat zpět ztracené pozice v okolí vesnice Robotyne v Záporožské oblasti na jihu země. Vysoká zůstává na Ukrajině pravděpodobnost ruských raketových útoků, uvedl ráno generální štáb.
Počet obětí ruského útoku na Pokrovsk na východě Ukrajiny stoupl na osm
Počet obětí pondělního ruského útoku na Pokrovsk na východě Ukrajiny stoupl podle agentury Reuters na osm. Je mezi nimi i pět civilistů. Zraněných je podle ruskojazyčné verze BBC 57, včetně jednoho dítěte.
Centrum Pokrovsku, který leží v Doněcké oblasti poblíž frontové linie, v pondělí večer zasáhly dvě rakety v rozmezí zhruba 40 minut. "(Rusové) poškodili devítipodlažní a pětipodlažní obytný dům, hotel, gastronomické zařízení, obchody a kancelářskou budovu," uvedl šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko.
Záběry ze zasaženého Pokrovsku.
Rusové zasáhli Pokrovsk na východě Ukrajiny, na místě jsou mrtví a ranění
Ruská vojska v pondělí zasáhla raketami obytný dům v Pokrovsku na východě Ukrajiny. Na místě jsou oběti, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Unian. Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak pak na sociální síti Telegram informoval o pěti zabitých a 18 zraněných. Ministr vnitra Ihor Klymenko později ohlásil zvýšení počtu zraněných na 31, včetně 19 policistů, pěti záchranářů a jednoho dítěte. „Město Pokrovsk, Doněcká oblast. Donbas, ze kterého se Rusko snaží zanechat jen rozbité a spálené kamení. Dva zásahy raketami. Zasáhli obyčejný obytný dům. Bohužel, jsou oběti,“ napsal Zelenskyj na Telegramu.
Ukrajinský soud poslal preláta promoskevské církve na pět let do vězení
Ukrajinský soud poslal na pět let do vězení vysoce postaveného preláta ukrajinské pravoslavné církve, která se před ruskou invazí podřizovala Moskvě. Zároveň nařídil, aby mu byl zkonfiskován majetek. Metropolita Jonafan, který stojí v čele Tulčinské diecéze ve Vinnycké oblasti, byl odsouzen za veřejné schvalování ruské invaze, uvedla média s odvoláním na komuniké ukrajinské generální prokuratury a tajné služby SBU.
Ruský spisovatel Gluchovskij byl v nepřítomnosti odsouzen k osmi letům vězení
Soud v Moskvě v pondělí v nepřítomnosti odsoudil spisovatele Dmitrije Gluchovského k osmi letům odnětí svobody za „šíření lží“ o ruské armádě, oznámila ruská média. Prokuratura žádala devět let za mřížemi pro spisovatele, známého i českým a slovenským čtenářům především díky románové sérii Metro. Gluchovskij podle obžaloby šířil na sociálních sítích texty a videa s uměle vytvořenými důkazy o zločinech, spáchaných ruskými vojáky na Ukrajině, napsala agentura TASS a připomněla, že spisovatel žije v exilu.
Ruské úřady zařadily mezi teroristy a extremisty i známého sociologa
Ruské úřady zařadily uznávaného sociologa a publicistu Borise Kagarlického na seznam organizací a osob, o kterých mají informace, že se účastní extremistické činnosti nebo terorismu. Znamená to, že mu banky zmrazí účty a přestanou mu poskytovat služby, uvedla agentura Interfax. Dodala, že sociologův obhájce pokládá obvinění svého klienta za absurdní. Čtyřiašedesátiletý sociolog je nyní trestně stíhán za schvalování terorismu a soud v Syktyvkaru, který leží 1100 kilometrů severovýchodně od Moskvy, na něj uvalil vyšetřovací vazbu. Důvodem se podle obhájce Sergeje Jerochova stala sociologova poznámka na sociální síti o poškození Krymského mostu výbuchem z loňského října, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Rusové použili na jihu Ukrajiny chemickou munici, tvrdí ukrajinský generál
Ruské jednotky použily k ostřelování ukrajinských pozic v Záporožské oblasti na jihu země střely z raketometů obsahující chemickou bojovou látku. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření velitele jednoho z uskupení ukrajinských vojsk Oleksandra Tarnavského na sociální síti. Moskva se k tomuto tvrzení zatím nevyjádřila. „Nepřítel v rozporu se všemi úmluvami dál používá chemickou munici. V uplynulých 24 hodinách u obce Novodanylivka dvakrát střílel z raketometů střelami, které obsahovaly chemickou látku (pravděpodobně chlorpikrin),“ napsal generál Tarnavskyj, který velí uskupení Tavrija. Dodal, že ostřelování si nevyžádalo oběti ani raněné.
Běloruská armáda zahájila cvičení u města Grodno, které leží poblíž běloruské hranice s Polskem a Litvou. Jen dva kilometry od polského území byli zahlédnuti také žoldáci z ruské Wagnerovy skupiny, kteří se do této země přesunuli po svém nepovedeném červnovém povstání. Na sociální síti X (Twitteru) o tom informuje jeden z lídrů běloruské prozápadní opozice Pavel Latuško.