Kapitol po obležení Trumpových příznivců stvrdil výhru Bidena | E15.cz

Kongres po divoké noci potvrdil vítězství Bidena, Trump se vyjádřil k předání moci

ČTK, vku, bru, ly, msc, snk, pap, vaj

Vstoupit do diskuze
0

Obě komory amerického Kongresu potvrdily vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Jednání ale předtím přerušily kvůli střetu příznivců současného prezidenta Donalda Trumpa s policií před budovou Kapitolu. Někteří demonstranti následně vnikli dovnitř. Při potyčkách zemřeli čtyři lidé. Podle Bidena situace hraničila s pokusem o převrat. Donald Trump však následně poprvé veřejně uznal, že 20. ledna opustí svou funkci.

Události v Kongresu nemají v moderních dějinách USA obdoby, naposledy byla budova Kapitolu ve Washingtonu obsazena v roce 1814 během americko-britské války.

Asi hodinu po začátku společného zasedání obou komor Kongresu se na Kapitol vrhli Trumpovi příznivci. Podle záběrů amerických médií demonstranti ovládli rozsáhlé schodiště vedoucí ke Kapitolu a dva balkony před budovou.

Policie použila při střetu slzný plyn, rozezlený dav se podařilo zastavit až po několika hodinách za pomoci zásahových jednotek z FBI. Jednání obou komor bylo přerušeno, zákonodárci se ke sčítání hlasů volitelů vrátili ve dvě hodiny ráno středoevropského času.

Při střetech v Kongresu byla policií postřelena žena do hrudníku, na následky zranění později zemřela. Její identita není známá. Policie později oznámila, že během nepokojů u Kapitolu zemřeli celkem čtyři lidé, okolnosti smrti dalších tří obětí blíže neupřesnila.

Dění jsme sledovali živě.

Nepokoje ve Washingtonu
Obnovit
0:17
7.  1.  2021

Už čtvrt hodiny platí zákaz vycházení ve Washingtonu D.C. Desetitisíce protestantů nicméně stále zůstává v ulicích města. Cílem policistů je zejména vytlačit demonstranty z prostranství Kapitolu.

0:05
7.  1.  2021

Lídři Kongresu naléhají na to, aby byl proces potvrzení prezidenta dokončen dnes, píše CNN. Někteří senátoři údajně využívají prodlevy k tomu, aby přesvědčili republikánské kolegy, kteří chtěli zpochybnit vítězství Joea Bidena v určitých státech.

23:55
6.  1.  2021

Guvernér Virginie Ralph Northam v reakci na situaci vyhlásil nouzový stav.

23:51
6.  1.  2021
!

Žena, která byla postřelená v Kapitolu, zemřela. Informuje o tom americká televize NBC. Její identita není známá, podle dřívějších informací se mělo jednat o protestující, postřelit ji měl policista.

V kritickém stavu je také mladý protestující muž, který lezl na lešení Kapitolu a zřítil se dolů.

23:49
6.  1.  2021
!

Budovu Kapitolu ve Washingtonu se již podle úřadů podařilo vyklidit od příznivců prezidenta Donalda Trumpa a zajistit. Agentura AP uvádí, že policie rozhání zbytky demonstrantů před sídlem Kongresu slzným plynem a zábleskovými granáty před začátkem mimořádného zákazu vycházení, který vstoupí v platnost od půlnoci SEČ.

23:48
6.  1.  2021

„Policie Kapitolu neselhala v přípravě na útok. Selhala, jelikož si nedokázala představit, jak bude útok vypadat. Jednotka, čítající 1800 mužů a žen, byla cvičena na "staré války" především v podobě mezinárodního terorismu a představa, že by na Kongres zaútočil dav bílých patriotů bylo se vymykala jejich fantazii,“ píše pro Foreign Policy publicista Marc Ambinder.

23:47
6.  1.  2021

Ministr obrany Christopher Miller uvedl v prohlášení, že aktivaci národní gardy, která byla poslána k nepokojům u Kapitolu, schválil viceprezident Mike Pence a ne prezident Donald Trump.

23:34
6.  1.  2021

Policie a FBI vyhání protestanty z hlavních schodů před Kapitolem, používá přitom slzný plyn. Právě na tomto místě má za dva týdny proběhnout inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Pro tento účel jsou zde postavené plošiny, kde mají sedět hosté ceremonie. Nyní na nich postávají příznivci prezidenta Donalda Trumpa.

23:30
6.  1.  2021

Podle starostky Washingtonu D. C. Muriel Bowserové nic nenasvědčuje tomu, že by účastnici protestu hodlali uposlechnout zákaz vycházení, který po celém městě vyhlásila od šesti hodin večer (půlnoc středoevropského času). 

23:27
6.  1.  2021

Situaci v americkém hlavním městě odsuzují další a další světoví politici včetně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. V Česku se k tomu již vyjádřil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD): „Násilí ve Washingtonu není dobrý příklad pro země usilující o demokracii,“ uvedl Petříček. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že „jde o výsledek snah o polarizaci společnosti“.

Opoziční politici již vyzývají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby útok odsoudil:

23:21
6.  1.  2021

Demokratka Ilhan Omarová již píše návrh na impeachement prezidenta Donalda Trumpa. „Nemůžeme mu dovolit zůstat v úřadu. Je to otázka zachování naší republiky a musíme naplnit náš slib,“ uvedla. Inaugurace nového prezidenta Joea Bidena se má konat za dva týdny.

23:18
6.  1.  2021

Zásahový tým FBI už zasahuje uvnitř budovy Kapitolu. Před budovou se snaží protestující rozehnat slzným plynem.

23:14
6.  1.  2021

Demokratický senátor Jeff Merkley potvrdil, že pracovníci úřadu stihli před útočníky zachránit hlasovací lístky volitelů, které mají potvrdit vítezství Joea Bidena.

23:10
6.  1.  2021

Lídři Kongresu jsou evakuováni a mají být přepraveni na nedalekou vojenskou základnu Fort McNair. Evakuace stále probíhá, píše CNN.

23:05
6.  1.  2021

K poklidnému předání moci vyzval i rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Jsem šokován situací ve Washingtonu D. C. Jedná se o nepřijatelný útok na demokracii. Musí se zajistit poklidné předání moci,“ uvedl kancléř.

.

22:57
6.  1.  2021

Proces potvrzování prezidentské volby jde podle abecedy. Než vypukly nepokoje, stihli zákonodárci potvrdit pouze výsledky v Alabamě a na Aljašce, tedy celkem dvanáct hlasů pro Trumpa.

22:55
6.  1.  2021

Kryptoměna bitcoin během posledních desítek minut strmě posiluje. Aktuálně prolomila hranici 36 tisíc dolarů za jednu virtuální minci.

22:52
6.  1.  2021

Stále není jasné, kdy bude obnoveno zasedání Kongresu. Podle jeho vedení je prioritou dostat situaci nejdřív pod kontrolu, uvádí CNN.

22:51
6.  1.  2021

Demokratický kongresman Ted Lieu vyzval viceprezidenta Mikea Pence, aby využil 25. dodatek ústavy a zbavil prezidenta Trumpa úřadu. Tento dodatek ústavy umožňuje viceprezidentovi převzít moc, pokud prezident není dále schopen svou funkci vykonávat.

22:47
6.  1.  2021

Čeští politici odsuzují útok na americký Kapitol:

Petr Fiala (předseda ODS): „Děsivé (ne)odcházení prezidenta Trumpa, které poškozuje republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy. Moje sympatie jsou s těmi republikány, kteří navzdory velkému tlaku hájí ústavu, demokracii, právo a rozhodnutí voličů, i když se jim politicky nelíbí.“

Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně TOP 09): „Madeleine Albright v knize Fašismus, pan Snyder v knize Cesta k nesvobodě a mnozí další varovali před osobou Donalda Trumpa. Často to bylo bagatelizováno - přece se nic tak strašného neděje. Současné obrázky z Kongresu ale jasně ukazují, jak moc je pro demokracii nebezpečný.“

Lukáš Černohorský (poslanec za Piráty): „Dokážete si představit, že by se něco takového stalo po zvolení Trumpa, kdy by příznivci Hillarry vtrhli ozbrojení do budovy Kapitolu?“

Daniel Herman (exministr kultury za KDU-ČSL): „Jsem s demokratickou a svobodnou Amerikou. Trump a jeho fanatičtí příznivci přestoupili všechny meze! Podle plodů se pozná strom. Trump těžce rozděluje Ameriku. Ničí tím i to pozitivní, čeho jeho administrativa dosáhla. Věřím, že USA neblahé Trumpovo působení brzy zvládne.“

22:46
6.  1.  2021

Poblíž Kapitolu byly během dneška nalezeny tři podezřelé předměty. Zatím není jasné, zda jde o výbušniny, uvedla televizní stanice Fox News s odvoláním na bezpečnostní složky.

22:39
6.  1.  2021

Britský premiér Boris Johnson označil protesty za ostudné a vyzval k pokojnému předání moci.

22:38
6.  1.  2021

Za zhruba hodinu a půl začne platit zákaz vycházení v americkém hlavním městě Washington D. C. Starostka metropole Muriel Bowserová vyhlásila kvůli nepokojům zákaz vycházení od šesti večer místního času do šesti hodin do rána. Lidé, pokud nepracují v klíčových zaměstnáních, nesmějí ani vyjet autem. „To chování, které vidíme, je špatné, nevlastenecké a hlavně nezákonné,“ řekla starostka, podle které bude porušování zákazu trestáno.

22:37
6.  1.  2021

Podle televizní stanice CNN plánují protestující okupovat Kapitol celou noc a co nejvíce tak narušit proces potvrzení Joea Bidena vítězem prezidetských voleb.

22:34
6.  1.  2021

Biden Trumpa v reakci na projev hlavy státu vyzval, aby vystoupil v celostátní televizi, dostál tak své přísaze a bránil ústavu tím, že bude požadovat konec obléhání Kapitolu.

Nešťastný incident, který vedl k tragické oběti. Upozornění: Video by citlivé povahy mohlo rozrušit.

Podívejte se, jak policie zasahovala uvnitř budovy Kapitolu.

Přímo do budovy se dostalo nejméně několik desítek lidí, kteří mávali protrumpovskými vlajkami. Podle záběrů amerických médií se následně volně procházely po chodbách sídla Kongresu, často s mobilními telefony v rukou. Přítomní senátoři museli být evakuováni.

Potyčky přišly jen asi dvě hodiny poté, co k protestujícím promluvil prezident Donald Trump, který z pódia před Bílým domem řekl že nikdy neuzná svou porážku a vyzýval svého viceprezidenta Mikea Pence k narušení jednání v Kongresu, který by měl podle očekávání potvrdit do funkce jeho soka Joea Bidena.

Ten už také reagoval na násilnosti v Kapitolu. „Amerika je ve skutečnosti lepší, než to, co nyní vidíme v Kapitolu, jsme demokracie plná respektu, slušnosti a cti,“ uvedl s tím, že situace hraničí s pokusem o převrat a zároveň vyzval Trumpa, ať své příznivce uklidní. To se následně také částečně stalo. „Byly to podvodné volby. Ukradli nám vítezství. Rozumím vaší bolesti. Ale nesmíme druhé straně nahrávat. Musíte jít domů. Musíme zachovat mír. Nechceme, aby byl kdokoli zraněn,“ řekl Trump v krátkém videoprojevu na twitteru.

O co přesně v Kongresu šlo

Ačkoliv je za normálních okolností zasedání formalitou, někteří republikánští zákonodárci proces hned v začátku jednání na naléhání odstupujícího prezidenta Donalda Trumpa, který odmítá uznat svou porážku s odkazem na nepodložená tvrzení o volebních podvodech, napadali. První námitku vznesli hned u třetího projednávaného státu, kterým je Arizona.

Na schůzi se sčítaly hlasy volitelů z jednotlivých států. Od poloviny prosince je přitom známé, že v celkovém součtu zvítězil Biden nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům.

Trump v posledních dnech naléhal na svého viceprezidenta Mikea Pence, aby po sečtení všech hlasů odmítl vyhlásit příštího prezidenta, což je role, kterou mu ukládá ústava.

Pence však v prohlášení zveřejněném krátce před začátkem společné schůze uvedl, že nemá pravomoc jednostranně rozhodnout o tom, jaké výsledky by se měly ve finálním součtu ponechat, a jaké vyřadit.

Pence následně začal otevírat obálky s výsledkem hlasování sboru volitelů z jednotlivých států. Po bezproblémovém započtení hlasů z Alabamy a Aljašky, kde vyhrál Trump, se obě komory musely vypořádat s řadou námitek k průběhu voleb. 

Nový americký prezident má 20. ledna složit přísahu a ujmout se tak úřadu. Trump před svými příznivci ve Washingtonu zopakoval, že výsledky voleb, které mu prý byly ukradeny, „nikdy neuzná“. Poté však otočil a oznámil, že umožní poklidné předání moci. 

K tématu si můžete přečíst také několik názorových textů v komentářové sekci ZDE.

Autor: ČTK, vku, bru, ly, msc, snk, pap, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!