Agendu EU bude řídit Úřad vlády | E15.cz

Agendu EU bude řídit Úřad vlády

Agendu EU bude řídit Úřad vlády
Ministr zahraničí Jan Kohout
• 
ZDROJ: čtk

Blahoslav Hruška

Téměř dva roky trvající anomálie, kdy mělo Česko hned dva státní tajemníky pro EU, je u konce. Ministr zahraničí Jan Kohout zbavil svého náměstka Jiřího Schneidera povinností „pana Evropy“ a post přenechal výhradně Strakově akademii, kde od září 2011 zastává úřad státem pověřeného tajemníka pro evropské záležitosti Vojtěch Belling.

„Panu Schneiderovi jsem zkrátil titul na vizitce. Post státního tajemníka na ministerstvu zahraničí totiž nedával smysl. Všechny velké problémy na evropských radách se řešily až u premiérů, a proto by i na Úřadu vlády měl být člověk, který evropskou politiku jednotlivých rezortů bude koordinovat,“ řekl Kohout týdeníku Euro.

Schneider byl státním tajemníkem pro EU jmenován necelý týden po Bellingovi. Za zdvojením funkce prvního úředníka pro Evropu stál spor mezi tehdejším premiérem Petrem Nečasem a šéfdiplomatem Karlem Schwarzenbergem o to, kdo bude koordinovat evropskou politiku jednotlivých úřadů státní správy. Zatímco Nečas trval na tom, že za ministry zodpovídá premiér, Schwarzenberg argumentoval tím, že navenek musí Česko reprezentovat úředník MZV.

Schneiderovo odvolání je dalším Kohoutovým krokem, kterým stahuje ze služby vysoké úředníky jmenované svým předchůdcem Karlem Schwarzenbergem. V minulých týdnech vyměnil jednoho ze tří náměstků a vrchního ředitele svého kabinetu. Nově také na MZV přivedl generálního sekretáře úřadu.

Autor je redaktorem týdeníku Euro

Autor: Blahoslav Hruška
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!