Alkom Security vypověděla smouvu České poště, chce po ní 1,5 miliardy | E15.cz

Alkom Security vypověděla smouvu České poště, chce po ní 1,5 miliardy

Alkom Security vypověděla smouvu České poště, chce po ní 1,5 miliardy
Česká pošta partner v Bedřichově
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK
paj

Společnost Alkom Security vypověděla k dnešnímu dni České poště po 25 letech smlouvu na dálkový bezpečnostní dohled poboček pošty. Česká pošta a její dceřiná firma Česká pošta Security (ČP Security) podle nich firmě zabraňují v řádném plnění závazků, vyplývajících ze smlouvy. Po ČP Security proto Alkom požaduje smluvní pokuty v celkové výši přes 1,5 miliardy korun. Pošta o žádném nároku podle svého sdělení nic neví, k výpovědi smlouvy mělo dojít už na konci dubna.

„Pokud se prokáže, že kroky vedoucí k sankčním pokutám nařídila přímo Česká pošta, budou pokuty požadovány po ní,“ řekl dnes ČTK správní ředitel Alkom Security Jindřich Schenk.

ČP Security vypověděla smlouvu společnosti Alkom na dálkový monitoring již na konci dubna a Alkom výpověď řádně převzal. O žádném nároku ani podané žalobě na 1,5 miliardy korun Česká pošta neví, bez ohledu na to je podle mluvčího Matyáše Vitíka připravena obhájit svůj postup u nezávislého soudu.

Pošta dnes oznámila, že zahájila hlavní vlnu přepojování dálkově monitorovaných pošt na vlastní dohledové centrum své dceřiné společnosti ČP Security. Jde zhruba o 1500 objektů. Dosud dohled zajišťovala právě Alkom Security. Prvních 700 objektů pošta převedla v dubnu. Vitík uvedl, že Alkom Security je o celém procesu a konkrétních termínech dlouhodobě a s dostatečným časovým předstihem informován.

Necertifikovaný dispečink

Firma s postupem pošty nesouhlasí. Česká pošta a ČP Security podle ní dlouhodobě neodborně zasahují do systému zabezpečení poboček pošty používáním vlastního necertifikovaného dispečinku. „Od konce března letošního roku uvedené společnosti protiprávně a chaoticky odpojily 810 pošt od našeho bezpečnostního dohledu,“ uvedla dnes firma Alkom.

Česká pošta Security podle mluvčího provádí dálkový monitoring prostřednictvím certifikované technologie a o všech krocích, které realizovala v souvislosti s přechodem na nový systém, Alkom včas a řádně informovala. „Naopak společnost Alkom, pro kterou Česká pošta po léta znamenala výhodný byznys, celý proces brzdí a narušuje,“ dodal. Podle generálního ředitele České pošty dostala firma Alkom Security výpověď už na konci dubna a převzala ji.

ČP Security vznikla přejmenováním společnosti ABAS CiT Management, která se zabývala zabezpečeným převozem peněz, a pošta ji koupila v roce 2012. Česká pošta provozuje celkem 3200 poboček a zaměstnává přes 30 tisíc lidí.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!