Altner může dál usilovat o blokování účtů ČSSD odvoláním

Zdeněk Altner (vlevo)

Zdeněk Altner (vlevo) Zdroj: ctk

Bývalý advokát Zdeněk Altner se může vydání předběžného opatření, kterým by podle jeho požadavku měly soudy zablokovat účty ČSSD, domáhat odvoláním. Potvrdila to mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Jeho dosavadní dva návrhy z formálních důvodů soud odmítl, první kvůli opožděnému zaplacení jistoty, druhý proto, že stále běží řízení o tom předchozím.

Strana má Altnerovi podle pravomocného rozsudku zaplatit téměř 338 milionů korun, trvá ale na tom, že nejprve uspokojí jeho věřitele. Altner podle Novotné první návrh podal v pátek večer, v pondělí odpoledne uhradil jistotu 10.000 Kč. „Když nevolil formu bezhotovostního převodu, musel by přijít v pondělí na soud a zaplatit to, než to soudkyně rozhodovala. Ale když se k tomu dostala, tak to nebylo zaplaceno a ona rozhodla zcela správně odmítnutím,“ uvedla Novotná.

„Když je to jednou odmítnuto, tak se k tomu nemůžeme vrátit, on (Altner) se může odvolat a říct, že to zaplatil. Ale s největší pravděpodobností, tak jak se obvykle rozhoduje, by to odvolací soud potvrdil,“ uvedla Novotná. Rozhodnutí o odmítnutí bude pravomocné, pokud se proti němu některá ze stran neodvolá do 15 dnů od doručení.

Má zařídit, aby se zatímně nastavil klid zbraní, než bude ve věci rozhodnuto

Místopředsedkyně soudu míní, že pro vydání předběžného opatření je velice úzký prostor. „Má zařídit, aby se zatímně nastavil klid zbraní, než bude ve věci rozhodnuto. Pan doktor Altner má v ruce pravomocný rozsudek. Pokud se obává o výkon rozhodnutí, musí ho co nejdřív zahájit,“ uvedla. Předběžné opatření podle ní slouží zejména k tomu, aby soud zajistil, že výkon rozhodnutí nebude ohrožen, v tomto případě však může exekuce začít a nic ji neohrožuje.

Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě. Navíc musí strana uhradit náklady řízení ve výši 816 tisíc korun.

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku.