Antiislamista Konvička byl obviněn z podněcování k nenávisti | e15.cz

Antiislamista Konvička byl obviněn z podněcování k nenávisti

Aktivista Martin Konvička
Aktivista Martin Konvička
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička byl 18. listopadu obviněn z podněcování k nenávisti vůči muslimům kvůli svým výrokům na Facebooku. Novinářům to dnes oznámila jeho právní zástupkyně Klára Samková. Podle bloku, který se objevuje ve zprávách státních orgánů o extremismu, jde o politický proces. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) takové tvrzení odmítl jako nesmysl.

„Údajného přečinu se měl docent Konvička dopustit svými některými výroky, které publikoval v polouzavřené skupině na svém facebookovém profilu,“ uvedla Samková. Týká se podle ní výroků, které byly publikovány v letech 2011 až 2014.

Konvička, jehož blok premiér Bohuslav Sobotka označil za xenofobní sektu, v minulosti na sociální síti psal například o namletí muslimů do masokostní moučky. Podle Konvičky je „islám hnusný a špatný“, prohlásil také, že kdyby byl islám potlačován, nebyly by problémy s migranty. „To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady,“ řekl mimo jiné Konvička.

Nyní šestačtyřicetiletý entomolog čelí obvinění z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V případě odsouzení mu hrozí šestiměsíční až tříleté vězení. K trestnému činu totiž podle policie využil veřejně přístupnou počítačovou síť.

Státní zástupkyně

„Trestní oznámení podala sama státní zástupkyně v rámci svého občanského aktivismu, jedná se o státní zástupkyni ze severních Čech,“ řekla Samková. Případ podle ní dozoruje státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Představitelé Bloku proti islámu mají trestní oznámení proti Konvičkovi za politicky motivované. Mluvčí bloku David Štěpán prohlásil, že jde o přímý útok na svobodu slova, který navíc přišel den po výročí sametové revoluce. „Je to nesmysl. Policie mi nepodléhá a nemám na ni žádný vliv,“ uvedl v reakci ministr spravedlnosti.

Pelikán 17. listopadu bez dalších podrobností tweetoval: „Par. 356 TZ: Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému (…) náboženství (…) bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“ Podle médií se vztahoval k demonstraci na Albertově, která se ten den za účasti Bloku proti islámu i prezidenta Miloše Zemana uskutečnila. Řada politiků posléze Zemanovu účast na pódiu po boku představitele extremistického uskupení kritizovala.

„Nechť je věc nezávisle a bez jakýchkoliv politických vlivů prošetřena. Připomínám, že zmíněné výroky pan prezident v žádném případě nesdílí, jak veřejně sdělil. Na shromáždění na podporu pana prezidenta ostatně tyto výroky nezazněly, jsou mnohem staršího data,“ uvedl dnes v reakci na aktuální vývoj mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který účast Zemana na akci 17. listopadu opakovaně obhajoval.

Poslankyně hnutí Úsvit - Národní koalice Olga Havlová, která je zároveň členkou Akční rady bloku přirovnala situaci k politickým procesům z 50. let. Havlová také prohlásila, že za obviněním stojí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Podle ní otevřeně vyzval ke kriminalizaci Bloku proti islámu několik hodin před tím, než bylo trestní stíhání vůči Konvičkovi zahájeno.

„Žádám vysvětlení, jak si pan ministr dovoluje zasahovat do nezávislosti justice. Je to politický proces,“ řekla Halvová, která žádala o vyjádření Pelikána také na plénu Sněmovny.

Úplně jinak vidí záležitost europoslanec za ANO Pavel Telička, podle něhož mělo státní zastupitelství ve věci Konvičky konat už dávno. „S prezidentem mohl hymnu zpívat jiný ptáček. Nebo ne?“ dotázal se dnes na Twitteru.

Přírodovědec Konvička si svými výroky o islámu nebere servítky
Konvička je vzděláním entomolog, působí jako docent na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.
Narodil se 2. listopadu 1969 v Opavě. Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, během revoluce v listopadu 1989 byl členem celouniverzitního stávkového výboru.
Zviditelnil se jako vedoucí představitel iniciativy Islám v České republice nechceme, která iniciovala petici proti imigračním kvótám. Iniciativa v Česku uspořádala několik akcí zaměřených proti islámu, odborníci z ministerstva vnitra ji zmiňují ve zprávách o extremismu.
Konvička je nyní předsedou spolku Blok proti islámu, který měl ustavující sněm letos v červnu; ve svém znaku má spolek přeškrtnutou mešitu. Konvička islám kritizuje, nejde podle něj o náboženství, ale o válečnickou ideologii.
V září se Blok proti islámu domluvil se sněmovní opoziční stranou Úsvit - Národní koalice na spolupráci. Úsvit chce jít s podporou bloku do voleb. Konvička pak má být takzvaným superlídrem formace.
Pedagog si vůči islámu nebere servítky. Známý je jeho výrok z Facebooku: „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky.“ V rozhovorech pro média nazval islám také „úchylárnou“ nebo tvrdil, že muslimové při výkladu koránu lžou
Podle Konvičky je „islám hnusný a špatný“, prohlásil také, že kdyby byl islám potlačován, nebyly by problémy s migranty. „To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady,“ řekl Konvička.
Již začátkem letošního roku se etická komise Jihočeské univerzity vyjádřila, že pokud Konvička nezmění způsob svého vyjadřování o islámu, má českobudějovická fakulta zvážit jeho další zaměstnávání.
Při nedávném svátku 17. listopadu Blok proti islámu organizoval akci na pražském Albertově, kde se Konvička na pódiu připojil k podpoře prezidenta Miloše Zemana, který na mítinku promluvil. Na akci se poté snesla kritika některých politiků, rektorů vysokých škol i samotných studentů, Zeman podle nich oslav zneužil a zachoval se jako nepřítel demokracie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery