Babiš: EU není v rusko-ukrajinském sporu úspěšná, sankce nezabraly | E15.cz

Babiš: EU není v rusko-ukrajinském sporu úspěšná, sankce nezabraly

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie není podle vicepremiéra Andreje Babiše úspěšná ve vyjednávání v rusko-ukrajinském sporu. Dosavadní protiruské sankce byly neúspěšné, řekl Babiš po zahájení kampaně pro senátní a komunální volby. Šéf vládního hnutí dodal, že preferuje diplomatická řešení.

Česká republika by podle Babiše měla jako součást unie a NATO vystupovat jednotně. Také by měla poskytnout Ukrajině humanitární pomoc, například ve formě polní nemocnice, uvedl šéf ANO.

Rezervovaně se ke zpřísnění protiruských sankcí vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj je jedinou cestou z ukrajinské krize mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Sankce podle premiéra přínos zatím nemají a Česko si vyhradilo právo s částí unijního návrhu na jejich zpřísnění z ekonomických důvodů nesouhlasit. Sobotku za to kritizovala opozice, pro zpřísnění sankcí se vyjádřil i šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

Sankce nebyly úspěšné

Babiš řekl, že dosavadní výzvy unie vůči Rusku nebyly efektivní. „EU není úspěšná ve vyjednávání tohoto sporu. Jakékoliv sankce nebyly úspěšné, preferuji diplomatickou cestu, je potřeba najít řešení,“ řekl. Podle něj je debata o sankcích předčasná, když není jasné, jak by další postihy měly vypadat. „Dělejme sankce, které mají účinek, abychom přinutili Rusko k nějakému řešení a zastavení agrese,“ doplnil.

Názor Sobotky přímo komentovat nechtěl. Na Bělobrádkovu adresu ale řekl, že by neměl napadat premiéra, když nejsou známy detaily, když se neví, co přesně se na víkendovém summitu unie dělo. Postoj k sankcím by se podle Babiše měl řešit v koalici.

Dopad se přeceňuje

Podle Babiše se dopad sankcí na českou ekonomiku někdy přeceňuje. „Stát nemůže dopředu akceptovat stížnosti firem, které jsou bezvýznamné. Export potravin do Ruska je skutečně bezvýznamná záležitost pro naši ekonomiku,“ uvedl. Ministerstvo zemědělství dříve uvedlo, že čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách až o 300 milionů korun.

Summit EU o víkendu rozhodl, že Evropská komise společně s diplomaty navrhne další přitvrzení protiruských sankcí. Vláda by o nich mohla jednat už ve středu. Za kontraproduktivní kritizovalo sankce také Slovensko. USA krok EU uvítaly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.