Babiš navštíví tábor v Letech, o jeho výroku má jednat vláda | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Babiš navštíví tábor v Letech, o jeho výroku má jednat vláda

Babiš navštíví tábor v Letech, o jeho výroku má jednat vláda
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý navštíví bývalý romský koncentrační tábor v Letech na Písecku, připojí se k němu i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a šéf rezortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Informaci Aktuálně.cz potvrdila mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) chce Babišův výrok o táboře projednat na vládě.

Vicepremiér Babiš minulý týden ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. „Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ řekl údajně. Babiš se za slova omluvil a kromě návštěvy místa přislíbil sehnat peníze na postavení památníku.

Kvůli výroku Babiš čelí výzvám k rezignaci, kritizoval ho i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud se podle něj šéf státní kasy ve Sněmovně od výroku distancuje, není ale podle předsedy vlády nutné věc zařazovat na jednání Poslanecké sněmovny, jak si přeje opozice.

Dienstbier dnes před jednáním vlády novinářům řekl, že by se výrokem měl zabývat i kabinet. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) stačí Babišova omluva. Vicepremiérovi ale poradila, aby přemýšlel předtím, než něco řekne.

Martin Čaban: Pravá jména Andreje Babiše

Herman při příchodu na Úřad vlády řekl, že se s Babišem na téma historie baví pravidelně a nikdy nezaznamenal, že by šéf hnutí ANO někdy zpochybňoval romský či židovský holokaust. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není vláda vhodným orgánem na debatu o Babišových slovech. „Nevím, co na tom vláda vyřeší,“ uvedl. O výroku by si podle něj měl udělat obrázek každý sám. Pokud není politik populista, taková slova by vypouštět neměl, dodal Jurečka.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!