Babiš: Sport by mohl od roku 2016 dostávat šest miliard ročně | E15.cz

Babiš: Sport by mohl od roku 2016 dostávat šest miliard ročně

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na sport by díky novému způsobu zdanění hazardu mohlo jít od roku 2016 kolem šesti miliard korun ročně, tedy zhruba dvojnásobek současné sumy. Na Žofínském fóru to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), jehož resort připravuje nový zákon o dani z loterií.

„My si myslíme, že zavedením nových (daňových) sazeb na hazard budeme moci vybrat až šest miliard korun navíc a myslím si, že v rámci tohoto by klidně mohl sport dostat tři miliardy navíc za podmínky, že skutečně to bude transparentní a systémové,“ uvedl Babiš. Podle něj zatím sport tímto způsobem financován není. „Tím pádem by sport vlastně znásobil o sto procent příjem a mohli bychom od roku 2016 dávat sportu až šest miliard korun,“ podotkl ministr financí.

V současnosti systém funguje tak, že provozovatelé loterií a kurzových sázek mohou věnovat až 25 procent z takzvané loterijní daně, která činí 20 procent, na sport prostřednictvím Českého olympijského výboru (ČOV). Ten odhaduje, že by letos díky tomu měl získat až 430,5 milionu korun. Nejvíce, rovných 200 milionů korun, letos olympijskému výboru pošle Sazka. Babišovi se ale tento systém nelíbí.

Zdanění hazardu ve hře

Finance nyní diskutují o nových sazbách zdanění hazardu, přičemž chtějí více zohlednit situaci v okolních státech. „Současná právní úprava neodpovídá praxi vyspělých evropských zemí a my navrhujeme zákon, který by měl zavést větší pravomoci pro obce,“ poznamenal Babiš k zákonu o hazardu, který ministerstvo představilo na podzim.

Nově má být povolování hazardních her koncipováno jako dvoustupňové. Ministerstvo financí při něm bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků. Povolení k umístění hry však bude ve výhradní pravomoci příslušné obce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video