Babiš: Výsledek prezidentských voleb v USA českou ekonomiku výrazněji neovlivní

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: CTK

Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš
Americké prezidentské volby 2016
Americké prezidentské volby 2016
34
Fotogalerie

Výsledek amerických prezidentských voleb nebude mít výrazný vliv na českou ekonomiku, myslí si český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Ani na jednom z obou hlavních kandidátů, kteří se ucházejí o funkci prezidenta USA, dnes Babiš nenašel nic pozitivního.

Šéf vládního hnutí ANO českým novinářům při odchodu z jednání ministrů financí EU v Bruselu řekl, že podle jeho informací jsou demokratka Hillary Clintonová i republikánský kandidát Donald Trump nejnenáviděnějšími kanditáty v historii Spojených států.

"Jsem rád, že nejsme v eurozoně, v bankovní unii. Že máme korunu," poznamenal Babiš s tím, že možnost ovlivňovat kurz vůči jiným měnám je silný nástroj k motivaci ekonomiky a podpoře exportu. Za spekulace označil úvahy o tom, že například vítězství Trumpa poškodí dolar a posílí euro. Připomněl v této souvislosti spekulace, které přepokládaly výrazné oslabení libry v souvislosti s britským referendem o brexitu.

"Nějaký vliv na burzy to bude mít," připustil Babiš, "ale nemyslím, že by to poškodilo českou ekonomiku."

O budoucích jednáních s Londýnem o brexitu dnes český ministr v Bruselu hovořil s někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem, který se nedávno stal šéfem týmu Evropské komise pro tato jednání. "Otázka je, zda brexit nastane. Diskutovali jsme o tom, myslím, že to vůbec není jisté," poznamenal Babiš s ohledem na poslední vývoj v Británii, kde soud rozhodl, že vláda musí před spuštěním formálních rozhovorů s EU získat souhlas parlamentu. Česku jde podle Babiše v budoucích jednáních především o postavení českých občanů pracujících v Británii. Státy EU dávají Londýnu od červnového referenda najevo, že bez zachování čtyř souvisejících svobod - včetně volného pohybu osob - nemůže mít země přístup na unijní jednotný trh.