Babiš: Výsledek prezidentských voleb v USA českou ekonomiku výrazněji neovlivní | E15.cz

Babiš: Výsledek prezidentských voleb v USA českou ekonomiku výrazněji neovlivní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výsledek amerických prezidentských voleb nebude mít výrazný vliv na českou ekonomiku, myslí si český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Ani na jednom z obou hlavních kandidátů, kteří se ucházejí o funkci prezidenta USA, dnes Babiš nenašel nic pozitivního.

Šéf vládního hnutí ANO českým novinářům při odchodu z jednání ministrů financí EU v Bruselu řekl, že podle jeho informací jsou demokratka Hillary Clintonová i republikánský kandidát Donald Trump nejnenáviděnějšími kanditáty v historii Spojených států.

"Jsem rád, že nejsme v eurozoně, v bankovní unii. Že máme korunu," poznamenal Babiš s tím, že možnost ovlivňovat kurz vůči jiným měnám je silný nástroj k motivaci ekonomiky a podpoře exportu. Za spekulace označil úvahy o tom, že například vítězství Trumpa poškodí dolar a posílí euro. Připomněl v této souvislosti spekulace, které přepokládaly výrazné oslabení libry v souvislosti s britským referendem o brexitu.

"Nějaký vliv na burzy to bude mít," připustil Babiš, "ale nemyslím, že by to poškodilo českou ekonomiku."

O budoucích jednáních s Londýnem o brexitu dnes český ministr v Bruselu hovořil s někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem, který se nedávno stal šéfem týmu Evropské komise pro tato jednání. "Otázka je, zda brexit nastane. Diskutovali jsme o tom, myslím, že to vůbec není jisté," poznamenal Babiš s ohledem na poslední vývoj v Británii, kde soud rozhodl, že vláda musí před spuštěním formálních rozhovorů s EU získat souhlas parlamentu. Česku jde podle Babiše v budoucích jednáních především o postavení českých občanů pracujících v Británii. Státy EU dávají Londýnu od červnového referenda najevo, že bez zachování čtyř souvisejících svobod - včetně volného pohybu osob - nemůže mít země přístup na unijní jednotný trh.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.