Bém: Klaus si nemůže dovolit prohrát | E15.cz

Bém: Klaus si nemůže dovolit prohrát

Bém: Klaus si nemůže dovolit prohrát
Pavel Bém
• 
ZDROJ: E15

Tereza Čapková

Rozhodnutí exprezidenta Václava Klause přímo se nezúčastnit předčasných voleb do sněmovny nepřekvapilo poslance ODS Pavla Béma a uvítal jej - Klaus si podle něj nemůže dovolit na začátku „prohrát“. Za moudrý a logický považují Klausův krok také úřadující šéf ODS Martin Kuba i místopředseda strany Jiří Pospíšil.

„Očekávání by byla obrovská a ani desetiprocentní zisk by nemusel být považován za vítězství. Václav Klaus je a bude v celém integračním proudu klíčovou osobností,“ sdělil serveru E15.cz Bém.

Další z významných argumentů, proč Klaus podle Béma nechce vstupovat do parlamentních voleb je obava, že případný volební zisk nové iniciativy může znamenat další rozdrobení pravicových hlasů a především oslabení již tak slabé ODS. „Její volební zisk bude pro následnou sílu autentické pravice ve Sněmovně rozhodující. Z tohoto důvodu vnímám krok Václava Klause jako státnický a politicky rozvážný,“ uvedl Bém.

Rána z milosti

Stmelovací role Václava Klause podle něj přijde po volbách, ve kterých dostane „autentická pravice“ ránu z milosti. Integrační síla na české pravici je podle Béma stále slabá. „Nemůže být omezená pouze na Suverenitu Jany Bobošíkové. Do integračního proudu musí vstoupit Svobodní, Věci veřejné, Jihočeši, Občané, Česká pravice, ale také celá plejáda regionálních formací, které za chvíli uvidíme na kandidátkách. A samozřejmě také ODS,“ poznamenal.

Bém v úterý oznámil, že návrat exprezidenta podpoří všemi legitimními prostředky. Klaus se má podle něj stát symbolem pravicových hodnot, kolem něhož vznikne hnutí podobně smýšlejících stran. Vstup do takového hnutí je šancí pro obrodu upadající ODS, dodal Bém

Přístup Václava Klause ocenil také úřadující šéf ODS Martin Kuba. „Nebude drolit hlasy na pravici, pravice potřebuje spíše sjednocovat,“ sdělil České televizi Kuba. Diskuze, která se okolo kandidatury Václava Klause rozpoutala, podle něj ukázala, že je exprezident stále významným pojmem celé české politické scény. Zda Klaus ve volbách ODS podpoří, nechtěl Kuba komentovat. Uvedl jen, že s exprezidentem spolu jednali o budoucnosti české pravice a o tom, kam by se měla ODS ubírat.

Pospíšil si od Klausova rozhodnutí slibuje obnovení dobrých vztahů, které panovaly v minulosti mezi exprezidentem a ODS. „Nemyslím si, že by se měl Václav Klaus aktivně vrátit do ODS, ale jako zakladatel strany a její ideový tvůrce by mohl a měl se stranou komunikovat. Já sám osobně bych to považoval za správné a doufám, že takováto situace nastane,“ sdělil Pospíšil v ČT.

Autor: Tereza Čapková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!