Čapí hnízdo se může zamést pod koberec, varuje výzva | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Čapí hnízdo se může zamést pod koberec, varuje výzva

red

Případ možného dotačního podvodu při přípravě projektu Čapí hnízdo měla policie původně vyšetřit do konce března, Městské státní zastupitelství v Praze ale termín na poslední chvíli o půl roku prodloužilo. Klub na obranu demokracie v čele s politickým komentátorem Bohumilem Doležalem a šéfredaktor Fóra 24 Pavel Šafr v souvislosti s tím vyzývají politiky, novináře a veřejnost ke kontrole vyšetřování. 

Signatáři výzvy upozorňují, že vyšetřování probíhá v citlivé době před volbami do Poslanecké sněmovny a odložení vyšetřování zkracuje prostor pro veřejnou diskuzi o kauze.

„Postup orgánů činných v trestním řízení vzbuzuje podezření, zda nejde o politickou manipulaci toho typu, jaké byly v minulosti tvrdě kritizovány a měly za následek hluboké politické změny v České republice,“ píše se ve výzvě. K té je možné se připojit zde, celý text najdete níže: 


Případ Čapí hnízdo nesmí být uklizen pod koberec!

Nad případem Čapí hnízdo se vznáší stín podezření z finančního podvodu. Ohrožuje politickou kariéru toho času nejmocnějšího českého politika, Andreje Babiše.
Lhůta k rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení v té věci měla původně uplynout koncem března. Na poslední chvíli byla rozhodnutím Městského státního zastupitelství prodloužena o půl roku.

Kauza Čapí hnízdo

Zároveň bude nad vyšetřováním případu na základě „vnějšího podnětu“ (nebylo sděleno, kdo ho podal) vykonávat dohled Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Vyšetřování probíhá v citlivé době před volbami do Poslanecké sněmovny, kdy se rozhodne o rozvržení politických sil a o dalším politickém uspořádání v České republice. Tím, že bylo o půl roku odloženo, podstatně se zkrátila doba pro veřejnou diskusi o něm, která je nezbytná.

Postup orgánů činných v trestním řízení vzbuzuje podezření, zda nejde o politickou manipulaci toho typu, jaké byly v minulosti tvrdě kritizovány a měly za následek hluboké politické změny v České republice. Zejména nelze připustit, aby kauza, která se vyšetřuje už rok a půl, kterou se zabývá unijní OLAF a která obsahuje informace relevantní pro rozhodování občanů a voličů, byla v citlivém období před volbami z politických ohledů uklizena pod koberec. Postup orgánů by proto měl být pod důkladnou kontrolou veřejnosti.

Obracíme se na demokratické politiky a novináře se žádostí, aby se o takovou kontrolu postarali. Sami se chceme taky přičinit.

„Koupím si, co budu chtít.“ Uplynuly tři roky od průlomového interview s Babišem

Zároveň vyzýváme policejní vyšetřovatele a státní zástupce, kteří na případu pracují, aby dbali na povinnosti vyplývající z jejich profese a neustupovali případným politickým tlakům. Rádi je v tom v rámci našich sil a možností podpoříme.


V Praze, 10.dubna 2017
Za Klub na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Dana Drahná, Petr Dušejovský, Bohumil Dvořák, Miroslav Fleischman, Ester Fleischmanová, František Hodík, Jana Kovaříková, Vojtěch Kučera, Jaroslav Lenert, Jiří Liška, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Jan Mazanec, Pavel Otto, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Ondřej Pěč, Vojtěch Průša, Tomáš Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Jan Scheinost, Lenka Smětáková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Jan Tichý, Otakar Válek, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Ladislav Voves, Jan Zima (důchodce), Jan Zima (student).
Johana Hovorková, předsedkyně z. s. Free Czech Media,
Pavel Šafr, šéfredaktor Fóra 24.
Za správnost: Bohumil Doležal, mail dolezalb@volny.cz, mobil 603 88 33 06

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!