ČEB: Dohoda s čínskou bankou pomůže zdvojnásobit export do Číny | E15.cz

ČEB: Dohoda s čínskou bankou pomůže zdvojnásobit export do Číny

Čínský prezident na návštěvě v Praze
Čínský prezident na návštěvě v Praze
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český vývoz do Číny by se v horizontu několika let mohl minimálně zdvojnásobit. Pomoci tomu má dohoda mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou, kterou dnes podepíší zástupci obou institucí na ekonomickém fóru v Praze. Memorandum má zejména usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh.

Čeští exportéři loni vyvezli napřímo do Číny zboží za téměř 46 miliard korun. Další české zboží v řádu desítek miliard korun bylo exportováno do Číny nepřímo, jde o české subdodávky pro vývozce finálních výrobků z dalších zemí Evropské unie, zejména z Německa. Naopak čínské firmy vyvezly do České republiky zboží za více než 450 miliard korun.

Memorandum má podle ČEB pomoci vylepšovat vzájemné saldo obchodní bilance ve prospěch českých exportérů. Podíl reexportu českého zboží ze třetích zemí by měl klesat a naopak podíl přímého českého vývozu do Číny dynamicky růst. „Český vývoz do Číny by se tak mohl v horizontu několika málo let minimálně zdvojnásobit,“ uvedl dnes vedoucí oddělení speciální projekty a mezinárodní akvizice ČEB Miloš Welser.

Dohoda by podle ČEB měla českým exportérům usnadnit vstup na čínský trh. „Česká republika nepředstavuje pro čínské firmy pouze jednu z exportních destinací, čínští investoři si totiž díky akvizicím českých firem zajišťují další možnosti přístupu na trhy EU, a to právě kvůli zapojení českých firem jako exportérů na vnitřní trh EU,“ dodal Welser.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video