Čechovi hrozí za přípravu terorismu doživotí. Chtěl k Islámskému státu

Bojovníci ISIL

Bojovníci ISIL Zdroj: CTK/AP

Šíítští bojovníci vystupují proti organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě.
Bojovníci IS ve města Rakka
Sraz. Kmenoví bojovníci se sešli před odjezdem do Fallúdže, kde je čekal boj s radikály z ISIL
Zesílené policejní hlídky hlídají vánoční trhy v Praze na Staroměstském náměstí.
policie
7
Fotogalerie

Jedenadvacetiletý Jan. S. z Plzeňska je prvním zadrženým českým občanem, který se chtěl stát bojovníkem extrémistické organizace. Muž byl letos zadržen v Turecku.

Státní zástupce podal obžalobu na mladého Čecha podezřelého z toho, že se chtěl přidat k organizaci Islámský stát. Za přípravu terorismu mu hrozí až výjimečný trest, tedy i doživotí. Uvedl to Český rozhlas.

"Ke Krajskému soudu v Plzni byla podána obžaloba na obviněného Jana S. Žalovaný skutek byl kvalifikován jako příprava zločinu teroristický útok. Je ohrožen trestem odnětí svobody od 12 do 20 let nebo i výjimečným trestem," řekl dozorující státní zástupce Jan Kubias.

Podle informací médií je prvním zadrženým Čechem, který se chtěl stát bojovníkem Islámského státu, jednadvacetiletý muž ze Spáleného Poříčí na jihu Plzeňska. Muž byl podle týdeníku Respekt zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Při zadržení měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice a turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k Islámskému státu. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy.

Česká policie mladíka zpočátku vyšetřovala na svobodě kvůli pokusu o účast na organizované skupině. Na základě jeho výpovědi ale kriminalisté klasifikaci zpřísnili a začali ho stíhat kvůli teroristickému útoku ve fázi přípravy. Soud pak muže poslal do vazby, v níž je od 20. července.

Muži přitěžuje fakt, že se na cestu důkladně připravil, uvedl dnes ČRo. Koupil si jednosměrnou letenku do tureckého města Gaziantep, odkud se zájemci o vstup do Islámského státu vydávají k hranici se Sýrií. Rezervoval si vůz, kterým chtěl pokračovat na turecko-syrskou hranici.

Cestu k obžalobě podle ČRo odblokovaly psychologické a psychiatrické posudky, které ukázaly, že je mladík příčetný. Muž podle rozhlasu odmítl vazební zasedání, na němž se mělo rozhodovat o jeho propuštění na svobodu.