Čechovi hrozí za přípravu terorismu doživotí. Chtěl k Islámskému státu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Čechovi hrozí za přípravu terorismu doživotí. Chtěl k Islámskému státu

ČTK

Jedenadvacetiletý Jan. S. z Plzeňska je prvním zadrženým českým občanem, který se chtěl stát bojovníkem extrémistické organizace. Muž byl letos zadržen v Turecku.

Státní zástupce podal obžalobu na mladého Čecha podezřelého z toho, že se chtěl přidat k organizaci Islámský stát. Za přípravu terorismu mu hrozí až výjimečný trest, tedy i doživotí. Uvedl to Český rozhlas.

"Ke Krajskému soudu v Plzni byla podána obžaloba na obviněného Jana S. Žalovaný skutek byl kvalifikován jako příprava zločinu teroristický útok. Je ohrožen trestem odnětí svobody od 12 do 20 let nebo i výjimečným trestem," řekl dozorující státní zástupce Jan Kubias.

Německá policie pátrá po Tunisanovi, stopy našla v kamionu

Podle informací médií je prvním zadrženým Čechem, který se chtěl stát bojovníkem Islámského státu, jednadvacetiletý muž ze Spáleného Poříčí na jihu Plzeňska. Muž byl podle týdeníku Respekt zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Při zadržení měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice a turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k Islámskému státu. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy.

Česká policie mladíka zpočátku vyšetřovala na svobodě kvůli pokusu o účast na organizované skupině. Na základě jeho výpovědi ale kriminalisté klasifikaci zpřísnili a začali ho stíhat kvůli teroristickému útoku ve fázi přípravy. Soud pak muže poslal do vazby, v níž je od 20. července.

Ruského velvyslance v Turecku postřelili, na následky zranění zemřel

Muži přitěžuje fakt, že se na cestu důkladně připravil, uvedl dnes ČRo. Koupil si jednosměrnou letenku do tureckého města Gaziantep, odkud se zájemci o vstup do Islámského státu vydávají k hranici se Sýrií. Rezervoval si vůz, kterým chtěl pokračovat na turecko-syrskou hranici.

Cestu k obžalobě podle ČRo odblokovaly psychologické a psychiatrické posudky, které ukázaly, že je mladík příčetný. Muž podle rozhlasu odmítl vazební zasedání, na němž se mělo rozhodovat o jeho propuštění na svobodu.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!