Cena opravy Negrelliho viaduktu klesla v tendru k miliardě, začne se v dubnu

Negrelliho viadukt

Negrelliho viadukt Zdroj: CTK

Depo Praha - Těšnov a Negrelliho viadukt
2
Fotogalerie

Po včerejším otevírání obálek k hostivařskému koridoru byla dnes na Správě železniční dopravní cesty na programu stejná operace u neméně zajímavé pražské stavby: Negrelliho viaduktu.

Předpokládaná cena rekonstrukce tohoto 160 let starého železničního mostu byla při vypsání tendru 1,2 miliardy, nejnižší nabídnutá cena přitom podle informací serveru E15.cz činí 1,046 miliardy. Přišlo s ní sdružení firem Hochtief, Strabag Rail a Avers. Posledně jmenovaná se specializuje na rekonstrukce památek.

Na druhém místě skončilo podle stejného zdroje uskupení Metrostav, Eurovia a SMP s cenou 1,187 miliardy. Sama správa železnic cenové nabídky až do ukončení soutěží nezveřejňuje, dnes alespoň bez podrobností potvrdila nejnižší nabídku. Celkem přišly tři nabídky, nejvyšší od společnosti Firesta Fišer činí 1,35 miliardy.

Po vyhodnocení cen bude komise ještě zkoumat kvalifikaci uchazečů, teprve pak bude vyhlášen vítěz tendru.

Rekonstrukce Negrelliho viaduktu by měla začít na jaře a potrvá do konce roku 2019. Výrazně přitom ovlivní vlakovou dopravu v Praze, provoz na mostě bude po celou dobu vyloučen. Spoje od Rakovníku a Kladna budou končit už na provizorní zastávce u metra Vltavská.

Viadukt, který začal sloužit vlakovému provozu v polovině 19. století a se svými 1100 metry je nejdelším železničním mostem v tuzemsku, bude v budoucnu součástí tratě na letiště.