Češi na Euru: nejprve zatracení, po vyřazení ve čtvrtfinále hrdí

vyřazení ČR z fotbalového Eura

vyřazení ČR z fotbalového Eura Zdroj: ctk

Fotbaloví reprezentanti se s evropským šampionátem ve čtvrtek rozloučili porážkou, po níž ale bylo daleko k truchlení a slzám. Národní tým bral smířeně vyřazení od Portugalska ve čtvrtfinále, které je pro současný tým zřejmě stropem možností a tedy i nepochybným úspěchem. Zvlášť poté, kdy reprezentaci po úvodním debaklu 1:4 s Ruskem fakticky odepsali experti i vlastní fanoušci.

Češi i s řadou neokoukaných tváří v sestavě na šampionátu nakonec sklidili uznání a dlouho kritizovaný kouč Michal Bílek má před kvalifikací o postup na mistrovství světa na čem stavět. Do svazové pokladny navíc přibylo více než 300 milionů korun a podle hráčských agentů opět vzroste zájem o české fotbalisty na evropském trhu.

Český tým na žebříčku FIFA před startem Eura figuroval až na 27. místě a pouze pořadatelské země Ukrajiny a Polska na tom byly z účastníků šampionátu hůř. Přesto dopadl lépe než Nizozemsko, Chorvatsko, Dánsko, Rusko, Švédsko a Irsko, jejichž hráči se s turnajem loučili už po základních skupinách.

Reprezentace na turnaj mířila jako outsider a pak zaujala turbulentním příběhem. Respekt si získala tím, jak z tíživé situace vyklouzla po drtivé úvodní prohře s Ruskem, po níž jí už skoro nikdo nevěřil. Bílkův výběr vítězně zvládl další dva zápasy s Řeckem a také s domácím Polskem. Jako první tým v historii ME postoupil z prvního místa se záporným skóre a nechal vzpomenout i na dřívější kritické momenty.

Když se Bílek ujal funkce, na podzim roku 2009 při své premiéře sklidil výsměch při porážkách s Ázerbájdžánem a Spojenými arabskými emiráty. Sám uznal, že tehdy by nevěřil, že se mužstvo může dostat až do čtvrtfinále Eura.

Trenéra dlouho stíhala kritika za mdlý herní projev i za výsledky, hlavně po porážkách na startu kvalifikace s Litvou a loni v srpnu po výprasku 0:3 v přípravném utkání v Norsku. Po něm byl Bílek blízko odvolání. Teď má v kapse smlouvu i na další kvalifikační cyklus, na jehož konci by mělo být mistrovství světa v roce 2014 v Brazílii.

Na Bílka čeští fanoušci často pískali i během Eura, trenér však i na šampionátu několikrát ukázal odvahu pro nečekané řešení. Po debaklu s Ruskem se mu vyplatilo přeskládat obranu, nasadit Kadlece na post stopera a Limberského na levý kraj obrany. Vyšla i sázka na defenzivního záložníka Hübschmana, začínajícího turnaj jen na lavičce, a přesunutí středního záložníka Jiráčka na pravý kraj. Neváhal do čtvrtfinále nasadit i jednadvacetiletého záložníka Daridu, který si s Portugalskem odbyl žhavý debut na ME.

Jiráček se ve skupině blýskl dvěma góly proti Řecku a Polsku, ten samý kousek si připsal i další středopolař Pilař. Velký potenciál ukázal pravý bek Gebre Selassie, kterého někdejší slavný nizozemský útočník Patrick Kluivert označil za nejlepšího hráče turnaje na své pozici v základní skupině.

Přitom Gebre Selassie v národním týmu stejně jako Pilař debutoval teprve loni v červnu a Jiráček dostal šanci až na podzim v závěru kvalifikace. Bílek vzal na šampionát celkem sedm hráčů z české ligy, což je nejvíc od Eura 2004 v Portugalsku. Naznačil, že domácí soutěž, mnohdy fanoušky i experty přehlíženou, nebude podceňovat ani v budoucnu.

Mužstvo by i v dalším cyklu měli táhnout zkušení hráči v čele s brankářem Petrem Čechem a Euro ukázalo, že Bílek má čem stavět. Jako největší problém se jeví útok, v němž byl pro trenéra dál jedničkou Milan Baroš, přestože už má nejlepší fotbalová léta zřejmě za sebou. Ten teď navíc potvrdil, že v reprezentaci končí. , který kvůli zranění na Euru odehrál pouze jeden a půl zápasu, pokračování reprezentační kariéry bude teprve zvažovat. A šampionát znovu ukázal, že za Rosickým v úloze tvůrce hry stále zeje mezera a jeho výpadek hru pokaždé velmi negativně ovlivní.