Česká ekonomika roste pomaleji než před rokem, přesto drží vysoké tempo | E15.cz

Česká ekonomika roste pomaleji než před rokem, přesto drží vysoké tempo

ČTK

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,4 procenta, uvedl ČSÚ. 

Zpřesněná čísla v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Jsou mírně horší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle nějž rostla ekonomika meziročně o 4,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta.

Podle analytiků česká ekonomika vstoupila na pomalejší dráhu růstu a v dalších čtvrtletích bude tempo růstu HDP dále klesat. Za snižováním růstu byl podle nich zejména pokles vývozu.

"Ekonomika zpomaluje a v dalších kvartálech bude toto zpomalení ještě viditelnější. Výsledek kolem tří procent, respektive mírně pod nimi, by proto neměl být překvapením, a už vůbec ne negativním signálem. Naše hospodářství se jen vrací k udržitelnějšímu růstu, na který má prostor a lidi," uvedla analytička ČSOB Irena Procházková.

Vývoj ukazuje, že česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala pomalý sestup, dodal analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Za celý letošní rok očekává zpomalení růstu HDP na 3,5 procenta. V dohledné době ale tempo expanze zůstane nad svým dlouhodobým potenciálem, který je okolo tří procent.

"Ekonomický růst ČR v prvním čtvrtletí byl v meziročním vyjádření o 0,5 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka. Ekonomika rostla pomaleji i v mezičtvrtletním vyjádření," uvedl ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů ČNB Luboš Komárek.

Růst Česka je zklamáním, ekonomika se vzdaluje od vrcholu nad očekávání rychle

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!