Růst české ekonomiky zpomalil | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Česká ekonomika ve čtvrtletí zpomalila. Průmysl začíná zaostávat

ČTK, kuš

Meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle revidovaných údajů meziroční růst 2,7 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 procenta. 

Růst HDP ve třetím čtvrtletí táhly výdaje domácností, která meziročně narostla o 2,3 procenta a zahraniční poptávka. „Obě tyto složky přispěly k růstu shodně jedním procentním bodem. Pokles o 0,3 procenta byl zaznamenán u investic. Z pohledu odvětví se na růstu podílely zejména služby,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

„Lze konstatovat, že růst české ekonomiky zpomaluje, i nadále jde ale o růst solidní," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle něj se tak nenaplňuje žádný katastrofický scénář v souvislosti se zpomalením růstu globální ekonomiky nebo vývojem v Německu, které je hlavním obchodním partnerem České republiky. 

Významně rostla i spotřeba vládního sektoru, konkrétně o 3,3 procenta, dodává analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. „Začíná zaostávat průmysl, kde mezičtvrtletně došlo k nepatrnému poklesu hrubé přidané hodnoty. Právě v průmyslu se nejvýrazněji začíná projevovat nepříznivá situace u našich hlavních exportních partnerů,“ říká Růžička. 

Ranní přehled podle Bloombergu: Nejistota kolem obchodní dohody žene dolů americké akcie

Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním i meziročním srovnání klesla o 0,3 procenta. Z hlediska typu aktiv vzrostly v meziročním srovnání především investice do obydlí a ostatních budov a staveb. Naopak se ještě více prohloubil meziroční pokles u investic do strojů a zařízení.

Saldo zahraničního obchodu se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšilo o 17,8 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb meziročně vzrostl o 1,8 procenta, ovlivnil to zejména vývoz dopravních prostředků. Dovoz zboží a služeb byl meziročně vyšší o procento, na čemž se podílel především obchod se stroji a subdodávky pro automobilový průmysl.

Příští rok pak bude česká ekonomika podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera ovlivněna nadále vývojem v zahraničí. „Pozitivní zprávou je, že německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula technické recesi, když mezikvartální růst dosáhl 0,1 procenta, zatímco trh předpokládal mírný propad. Prozatím čekáme, že tuzemská ekonomika v příštím roce dále zpomalí blíže ke dvěma procentům,“ uvedl.

Domácí ekonomika zpomaluje méně než německá. Česku to nevydrží dlouho, varuje ekonom

Mám hrůzu z toho, že se nevrátíme ke standardní demokracii, říká exprezident Václav Klaus

Autor: ČTK, kuš
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!