Růst české ekonomiky zpomalil | E15.cz

Česká ekonomika ve čtvrtletí zpomalila. Průmysl začíná zaostávat

ČTK, kuš

Meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 2,5 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle revidovaných údajů meziroční růst 2,7 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 procenta. 

Růst HDP ve třetím čtvrtletí táhly výdaje domácností, která meziročně narostla o 2,3 procenta a zahraniční poptávka. „Obě tyto složky přispěly k růstu shodně jedním procentním bodem. Pokles o 0,3 procenta byl zaznamenán u investic. Z pohledu odvětví se na růstu podílely zejména služby,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

„Lze konstatovat, že růst české ekonomiky zpomaluje, i nadále jde ale o růst solidní," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle něj se tak nenaplňuje žádný katastrofický scénář v souvislosti se zpomalením růstu globální ekonomiky nebo vývojem v Německu, které je hlavním obchodním partnerem České republiky. 

Významně rostla i spotřeba vládního sektoru, konkrétně o 3,3 procenta, dodává analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. „Začíná zaostávat průmysl, kde mezičtvrtletně došlo k nepatrnému poklesu hrubé přidané hodnoty. Právě v průmyslu se nejvýrazněji začíná projevovat nepříznivá situace u našich hlavních exportních partnerů,“ říká Růžička. 

Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním i meziročním srovnání klesla o 0,3 procenta. Z hlediska typu aktiv vzrostly v meziročním srovnání především investice do obydlí a ostatních budov a staveb. Naopak se ještě více prohloubil meziroční pokles u investic do strojů a zařízení.

Saldo zahraničního obchodu se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšilo o 17,8 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb meziročně vzrostl o 1,8 procenta, ovlivnil to zejména vývoz dopravních prostředků. Dovoz zboží a služeb byl meziročně vyšší o procento, na čemž se podílel především obchod se stroji a subdodávky pro automobilový průmysl.

Příští rok pak bude česká ekonomika podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera ovlivněna nadále vývojem v zahraničí. „Pozitivní zprávou je, že německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula technické recesi, když mezikvartální růst dosáhl 0,1 procenta, zatímco trh předpokládal mírný propad. Prozatím čekáme, že tuzemská ekonomika v příštím roce dále zpomalí blíže ke dvěma procentům,“ uvedl.

Autor: ČTK, kuš
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!