Česko historii vztahů s Ruskem nepřepisuje, vzkázal Zaorálek | E15.cz

Česko historii vztahů s Ruskem nepřepisuje, vzkázal Zaorálek

ČTK

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá, že by Česko falzifikovalo či dezinterpretovalo historické události, které formovaly vztahy mezi Českem a Ruskem.

Šéf české diplomacie tak reagoval na informace, podle kterých se má tým odborníků při ruské Bezpečnostní radě, nejvyšším poradním orgánu prezidenta Vladimira Putina, zabývat mimo jiné i vývojem v Československu v roce 1968, tedy událostmi kolem vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Zaorálka znepokojilo, že Číňané zrušili schůzky s Jurečkou. Prý to není v souladu s dohodou

Zaorálek dnes novinářům řekl, že existuje speciální tým českých a ruských historiků. "Pokud se ruská strana chce zabývat rokem 1968, tak by měla vzít v potaz práce českých historiků tím spíš, že máme česko-ruskou komisi historiků. Absolutně odmítám, že vedeme nějakou válku, nás zajímá historická pravda," uvedl. Čeští historici podle něj na téma roku 1968 odvedli dobrou práci.

O snaze Putinových spolupracovníků "čelit pokusům o falzifikaci dějin" napsal list Kommersant. Historická pravda se podle ruských expertů stala obětí "destruktivních akcí" zahraničních centrál v rámci jejich protiruské politiky. Cizina proti Rusku vede dezinformační kampaň a hybridní válku. Falzifikaci je podle nich vystaveno šest nejdůležitějších etap sovětských a ruských dějin, jejichž ruskou interpretaci je třeba koordinovaně hájit.

Zaorálek: Prohlášení čtyř na podporu Číny bylo nutné. Herman porušil dohodu, když se s dalajlámou sešel oficiálně

Figuruje mezi nimi i vztah tehdejšího Sovětského svazu k politickým krizím v někdejší Německé demokratické republice, Maďarsku a v Československu. Hájit je také podle autorů koncepce třeba národnostní politiku carského Ruska a SSSR, podíl Sovětského svazu na porážce nacistického Německa za druhé světové války nebo správnou interpretaci paktu Molotov-Ribbentrop, v jehož tajném dodatku se Moskva a Hitlerova třetí říše dohodly na dělení Polska.

 

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!