Česko historii vztahů s Ruskem nepřepisuje, vzkázal Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek Zdroj: ctk

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Prohlášení v tomto znění přijali v Pekingu český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho čínský protějšek Wang I
Bohuslav Sobotka, Milan Štěch, Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
6
Fotogalerie

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá, že by Česko falzifikovalo či dezinterpretovalo historické události, které formovaly vztahy mezi Českem a Ruskem.

Šéf české diplomacie tak reagoval na informace, podle kterých se má tým odborníků při ruské Bezpečnostní radě, nejvyšším poradním orgánu prezidenta Vladimira Putina, zabývat mimo jiné i vývojem v Československu v roce 1968, tedy událostmi kolem vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Zaorálek dnes novinářům řekl, že existuje speciální tým českých a ruských historiků. "Pokud se ruská strana chce zabývat rokem 1968, tak by měla vzít v potaz práce českých historiků tím spíš, že máme česko-ruskou komisi historiků. Absolutně odmítám, že vedeme nějakou válku, nás zajímá historická pravda," uvedl. Čeští historici podle něj na téma roku 1968 odvedli dobrou práci.

O snaze Putinových spolupracovníků "čelit pokusům o falzifikaci dějin" napsal list Kommersant. Historická pravda se podle ruských expertů stala obětí "destruktivních akcí" zahraničních centrál v rámci jejich protiruské politiky. Cizina proti Rusku vede dezinformační kampaň a hybridní válku. Falzifikaci je podle nich vystaveno šest nejdůležitějších etap sovětských a ruských dějin, jejichž ruskou interpretaci je třeba koordinovaně hájit.

Figuruje mezi nimi i vztah tehdejšího Sovětského svazu k politickým krizím v někdejší Německé demokratické republice, Maďarsku a v Československu. Hájit je také podle autorů koncepce třeba národnostní politiku carského Ruska a SSSR, podíl Sovětského svazu na porážce nacistického Německa za druhé světové války nebo správnou interpretaci paktu Molotov-Ribbentrop, v jehož tajném dodatku se Moskva a Hitlerova třetí říše dohodly na dělení Polska.