Česko historii vztahů s Ruskem nepřepisuje, vzkázal Zaorálek | E15.cz

Česko historii vztahů s Ruskem nepřepisuje, vzkázal Zaorálek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá, že by Česko falzifikovalo či dezinterpretovalo historické události, které formovaly vztahy mezi Českem a Ruskem.

Šéf české diplomacie tak reagoval na informace, podle kterých se má tým odborníků při ruské Bezpečnostní radě, nejvyšším poradním orgánu prezidenta Vladimira Putina, zabývat mimo jiné i vývojem v Československu v roce 1968, tedy událostmi kolem vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Zaorálek dnes novinářům řekl, že existuje speciální tým českých a ruských historiků. "Pokud se ruská strana chce zabývat rokem 1968, tak by měla vzít v potaz práce českých historiků tím spíš, že máme česko-ruskou komisi historiků. Absolutně odmítám, že vedeme nějakou válku, nás zajímá historická pravda," uvedl. Čeští historici podle něj na téma roku 1968 odvedli dobrou práci.

O snaze Putinových spolupracovníků "čelit pokusům o falzifikaci dějin" napsal list Kommersant. Historická pravda se podle ruských expertů stala obětí "destruktivních akcí" zahraničních centrál v rámci jejich protiruské politiky. Cizina proti Rusku vede dezinformační kampaň a hybridní válku. Falzifikaci je podle nich vystaveno šest nejdůležitějších etap sovětských a ruských dějin, jejichž ruskou interpretaci je třeba koordinovaně hájit.

Figuruje mezi nimi i vztah tehdejšího Sovětského svazu k politickým krizím v někdejší Německé demokratické republice, Maďarsku a v Československu. Hájit je také podle autorů koncepce třeba národnostní politiku carského Ruska a SSSR, podíl Sovětského svazu na porážce nacistického Německa za druhé světové války nebo správnou interpretaci paktu Molotov-Ribbentrop, v jehož tajném dodatku se Moskva a Hitlerova třetí říše dohodly na dělení Polska.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video