Česko se drží na špici indexu neřesti, vede v užívání marihuany

Million Marihuana March

Million Marihuana March Zdroj: CTK

Češi se udrželi na vrcholu žebříčku nejvíce dekadentních zemí světa, který vypracovali analytici americké agentury Bloomberg. Pořadí sestavili s ohledem na konzumaci alkoholu, cigaret a drog a na rozšíření hazardu. Na opačné straně žebříčku 57 zemí je bezúhonná Zambie.

Základem statistiky se stala průměrná spotřeba alkoholu a cigaret na obyvatele starší 15 let, roční spotřeba drogového mixu složeného z amfetaminu, marihuany, kokainu, extáze a opiátů včetně léků a celkový roční obrat hazardních her v poměru k hrubému domácímu produktu.

Stát s nejvyšší hodnotou v každém z ukazatelů obdržel 25 bodů, s nejmenším nulu. Ostatní země zařazené do seznamu zaujaly místo v žebříčku procentuálně podle pětadvacetibodové stupnice. Konečné číslo určil součet všech čtyř hodnot. Do žebříčku se dostaly jen ty státy, které publikují statistiky ve všech hodnocených oblastech.

Česká republika zaznamenala celkový výsledek 64,5 bodu, vypočítala agentura. Na prvním místě je s poměrně velkým odstupem před druhým Slovinskem (58,8) a třetí Austrálií (55,8). V žádné z dílčích kategorií ovšem Česko v čele žebříčku není. Ve spotřebě alkoholu je čtvrté, v konzumaci drog šesté, ve spotřebě cigaret deváté a v hazardních hrách 12.

Loni byla ale podle Bloombergu situace v Česku ještě horší, celkové skóre tehdy dosahovalo 68,94 bodu. První desítka nejhříšnějších zemí světa se příliš nezměnila, na prvních čtyřech místech se němenilo ani pořadí. Top 10 opustily jen Itálie a Chorvatsko, místo kterých se v nelichotivém žebříčku vzhůru vyšplhaly Rusko a Bělorusko.

Nejneřestnější země světa
Pozice Země Počet bodů
1. Česko 64,5
2. Slovinsko 58,8
3. Austrálie 55,8
4. Arménie 55,7
5. Bulharsko 54
6. Španělsko 51,4
7. Bosna a Hercegovina 51,2
8. Rusko 49,6
9. Bělorusko 49,4
10. Řecko 49,2

Zdroj: Bloomberg

V konzumaci jednotlivých drog se ale už Češi do čela tabulek dostali. Marihuanu u nás pravidelně konzumuje přes 15 procent obyvatel. Více amfetaminu požijí jen lidé na Filipínách a El Salvadoru, druhou příčku za Austrálií si Česko „vydobylo“ v užívání extáze.

Alkohol se podle statistiky nejvíc pije v Bělorusku a nejméně v Libanonu. Největší spotřeba cigaret je v Bulharsku, nejmenší v Zambii. Drogám nejvíc propadli obyvatelé Izraele, nejméně Arméni, Rumuni a Albánci. V hazardu se točí nejvíc peněz na Filipínách, nejméně v Salvadoru, Guatemale a také v Rusku, kde je ovšem většina hráčských doupat ilegální.

Slovensko je v celkovém hodnocení na 18. místě těsně za Británií a USA. Mezi nejspořádanější země americká agentura kromě Zambie zařadila pětici latinskoamerických států včetně například drogovou válkou postiženého Mexika.