ČEZ odpouští zaplaveným platby, Nečas k tomu vyzval i další firmy | E15.cz

ČEZ odpouští zaplaveným platby, Nečas k tomu vyzval i další firmy

Daniel Beneš
Daniel Beneš
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Share on Facebook Messenger
Energetická společnost ČEZ odpustí tři zálohové platby těm zákazníkům, kteří byli povodní zatopeni více než půl metru. Do půl metru bude zdarma měsíc, shodli se dnes generální ředitel firmy Daniel Beneš a premiér Petr Nečas. Předseda vlády k podobnému kroku vyzval i další dodavatele energie v oblastech postižených nynější povodní. Energetické a plynárenské společnosti podporu svým zákazníkům nabízejí.

„Budeme připraveni na naše klienty od 17. června,“ uvedl Beneš. Poškození lidé by na obchodní místo firmy měli přijít se žádostí o poskytnutí této podpory, která by měla být potvrzena obecním či městským úřadem. Potvrzení od pojišťovny není podle Beneše potřeba. Podrobnosti energetická společnost zveřejní na svém webu.

Pomoc se ale týká především zákazníků v Ústeckém a Středočeském kraji. V jižních Čechách a v Praze vlastní distribuční síť jiné firmy. „Chtěl bych vyzvat jak Jihočeskou energetiku tak Pražskou energetiku, aby následovaly ČEZ v tomto vstřícném chování vůči zákazníkům. V chování, které od firmy představuje silný znak společenské odpovědnosti,“ prohlásil Nečas. Obě společnosti by se podle něj měly snažit svými nabídkami přiblížit firmě ČEZ a premiér se s jejich zástupci podle svých slov rád sejde.

„Věřím, že určitě nezůstanou stranou. Otázka je, zda se přiblíží těm parametrům, které udělal ČEZ. Já bych je k tomu chtěl vyzvat,“ poznamenal premiér.

Pomoc nakonec i pro "méně" zaplavené

ČEZ svůj záměr odpustit platby tři měsíce při zatopení nad půl metru oznámil už v pondělí. Dnes ředitel firmy po jednání s premiérem, který se s původní nabídkou podle svých slov „nemohl úplně spokojit“, pomoc rozšířil o odpuštění platby těm „méně“ zaplaveným. Účtována tak bude pouze daň z přidané hodnoty a daň z elektrické energie.

Podporu, kterou polostátní firma při odstraňování následků letošních povodní tímto způsobem poskytne, generální ředitel Beneš odhadl na základě zkušeností z roku 2002 a údajů pojišťoven někde mezi 50 až 100 miliony korun.

Nečas dnes připomněl, že po opadnutí vody bude energetickou síť výrazně zatěžovat například dlouhodobé používání vysoušečů. „Byl jsem ujištěn, že ČEZ dělá všechno pro to, aby tyto sítě byly funkční,“ poznamenal předseda vlády. Právě dlouhodobé vysoušení by za normálních okolností výrazně zvedlo náklady povodní už tak poškozených domácností i firem.

Podle premiéra by lidé, kteří byli zatopeni méně než na 50 centimetrů, ale vysoušení by u nich trvalo déle než měsíc, měli mít v závislosti na majetkových a příjmových poměrech možnost požádat úřady o okamžitou mimořádnou pomoc.

Podpořít zákazníky postižené povodněmi chtějí i další firmy. Pražská energetika připravuje stejné opatření jako ČEZ. Společnost E.ON počítá s tím, že uvolní pět milionů korun obcím, které postihly povodně a spadají do její distribuční sítě. Podporu zákazníkům zasaženým povodněmi nabídl už minulý týden i alternativní obchodník s elektřinou a plynem Bohemia Energy, která mezi zákazníky, kteří byli povodní postiženi, rozdělí dva miliony korun. Centropol Energy zaslala na obnovu dětského areálu pražské ZOO 200 tisíc korun. RWE finančně přispěje na opravu plynových zařízení domácnostem, které mají přípojku a odebírají plyn.

Miroslav Zámečník: Chápat záplavy jako impulz pro růst je zjednodušující

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.