Činnost Národní ekonomické rady vlády bude možná obnovena, navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Činnost Národní ekonomické rady vlády bude možná obnovena, navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu

Činnost Národní ekonomické rady vlády bude možná obnovena, navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
• 
ZDROJ: twitter karel havlíček

ČTK

Národní ekonomická rada vlády zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Mělo by tak jít o další poradní orgán vlády v těchto záležitostech. 

MPO navrhuje, aby členy NERV byl generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon, šéf Komerční banky Jan Juchelka, hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, ekonom Jan Švejnar, profesor CERGE-EI a člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace Štěpán Jurajda, šéf ČEZ Daniel Beneš, člen představenstva Škody Auto Bohdan Wojnar, ředitel vnějších vztahů Coca-Cola Petr Jonák a ekonomové Miroslav Zámečník a Lukáš Kovanda.

NERV bude mít za úkol podle materiálu především určit problémy ve fungování ekonomiky, její konkurenceschopnosti a připravit doporučení při přípravě strategických dokumentů, jako je Hospodářská strategie ČR. „NERV se zaměří především na opatření v oblasti podpory podnikatelského prostředí a zaměstnanosti, finančního sektoru a veřejných financí tak, aby stát byl schopen dostát zajišťování poskytování veřejných statků a aby současně zmírnil negativní dopady propadu reálné ekonomiky,“ uvádí materiál.

Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření karantény, řekl ministr Adam Vojtěch

Zároveň by rada měla také vyhodnotit opatření vlády proti dopadům šíření koronaviru a na základě toho i navrhne opatření, která by bylo možné učinit v souvislosti s přípravou rozpočtu na rok 2021 s výhledem na roky 2022 a 2023. Dále by NERV měl podle MPO vyhodnotit a navrhnout opatření na snižování administrativní zátěže nebo zlepšení konkurenceschopnosti ekonomiky.

Činnost NERV bude v gesci místopředsedy vlády pro hospodářství Karla Havlíčka (za ANO), který je zároveň ministrem průmyslu i dopravy.

Původně byl NERV představen tehdejší vládou Mirka Topolánka (ODS) v lednu 2009 jako nezávislý poradní orgán vlády. Následně v září rada zveřejnila svoji závěrečnou zprávu. poté činnost rady obnovila vláda Petra Nečase (ODS) v srpnu 2010. Po pádu vlády byla činnost NERV v srpnu 2013 pozastavena. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) pak agendu rady začlenila do v roce 2014 obnovené Rady pro udržitelný rozvoj.

Prymula: Ochráníme-li rizikové osoby, ostatní by se měli s virem potkat

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!