Co jsme čekali od voleb? Podle STEM nejčastěji lepší fungování státu | E15.cz

Co jsme čekali od voleb? Podle STEM nejčastěji lepší fungování státu

Sčítání volebních lístků
Sčítání volebních lístků
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř polovina voličů očekávala od předčasných voleb hlavně zlepšení fungování státu a řešení dlouhodobých problémů země. Méně často lidé zmiňovali sociální jistoty, životní úroveň nebo hospodářský růst. Necelých deset procent Čechů pak doufalo, že se po volbách objeví v politice nové tváře, vyplynulo z průzkumu agentury STEM.

Důraz na dlouhodobé problémy a obnovení ekonomického růstu je nejsilnější u lidí, kteří byli odhodláni volit TOP 09. „Ukazuje se, že stoupenci TOP 09 se ve svých motivacích nezvykle výrazně odlišili od příznivců ODS, jejichž očekávání v podstatě splývají s celkovým názorem občanů, kteří se chystali k volbám přijít,“ uvedla agentura.

Akcent na sociální jistoty a vyšší životní úroveň pro „lidi, jako jsem já“ je nejvýraznější u stoupenců KSČM a ČSSD. U nich jsou sociální jistoty dokonce silnější než zlepšení fungování státu, což bylo ústředním heslem kampaně ČSSD, které znělo „Zajistíme fungující stát“. Nejčastější očekávali zlepšení fungování státu příznivci KDU-ČSL.

Mezi stoupenci ANO je relativně nejméně lidí, kteří si od voleb neslibovali nic. „I v tom je vidět jejich silná motivace skutečně k volbám jít. Stoupenci hnutí ANO spolu se sympatizanty Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury jasně nejčastěji také zmiňovali potřebu přivést do politiky nové tváře a oživit zájem o politiku,“ uvedl STEM.

Ale i mezi těmi, kteří hnutí Andreje Babiše nebo Tomia Okamury nakonec pravděpodobně volili, je nejsilnějším očekáváním, že se po volbách zlepší celkové fungování státu a že se budou řešit dlouhodobé problémy země.

Šašek provokuje: Volby konečně udělaly jasno

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video