ČSSD: Kvůli vládě hrozí Česku skrytý dluh až 300 miliard | E15.cz

ČSSD: Kvůli vládě hrozí Česku skrytý dluh až 300 miliard

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: CTK/Michal Kamaryt

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda premiéra Petra Nečase se pokouší zanechat po sobě skrytý dluh ve výši stovek miliard korun, který vznikne kvůli špatnému čerpání dotací z EU. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. "V současné době čelíme obrovskému riziku, že tato vláda tzv. rozpočtové zodpovědnosti po sobě zanechá rozsáhlý skrytý dluh ve výši 200 až 300 miliard korun," uvedl. Podle náměstka ministra financí Jana Gregora jsou tato čísla velmi nadsazená.

Mládek tvrdí, že kvůli špatnému čerpání peněz z EU bude skutečný deficit veřejných financí v letošním roce až 4,7 procenta místo 3,2 procenta, které pro letošek odhaduje ministerstvo financí. Pro rok 2013 odhaduje Mládek schodek až 4,3 procenta, zatímco ministerstvo aktuálně očekává schodek 2,9 procenta HDP.

Jak popsal, podle vlády je sice smluvně přislíbeno příjemcům 582 miliard korun na evropských dotacích. To podle něj znamená, že stát je bude muset zaplatit, není ale zaručeno, že je Brusel dodatečně také proplatí. „Těch peněz zatím přišlo velmi málo,“ podotkl.

Podle Gregora však představuje aktuální celkový rozdíl mezi penězi použitými na předfinancování a penězi proplacenými do státního rozpočtu z EU 120 miliard korun. „Určitá výše salda je přirozená a kopíruje časové zpoždění mezi platbami příjemcům a refundacemi z EK. Toto saldo se bude postupně s pokračujícím čerpáním snižovat,“ uvedl Gregor.

Gregor také připomněl, že Evropská komise v červenci zrušila pozastavení plateb u devíti operačních programů. U zbývajících sedmi se nadále řeší individuální problémy a česká strana o nich jedná s komisí. U těchto devíti programů ministerstvo financí okamžitě odeslalo žádost o platbu celkem 11,2 miliardy korun, jejíž vyplacení očekává v nejbližších týdnech.

Mládek: 30 miliard jde ještě za Řebíčkem

Mládek také řekl, že u řady projektů Brusel kvůli špatným výběrovým řízením peníze nevyplatí. „Už v této chvíli se zdá, že to bude nejméně 30 miliard za dálniční stavby, což je dluh, který jde ještě za ministrem (dopravy Alešem) Řebíčkem,“ uvedl.

Mládek obvinil současnou vládu, že dělá vše pro to, aby tento problém odložila do budoucnosti, aby se projevil až v roce 2014 a řešila ho jiná vláda.

V unijním rozpočtovém období 2007-2013 dostali čeští příjemci dotací dosud 348,3 miliardy korun, což je asi 44 procent všech peněz, které má Česko v tomto období v Bruselu k dispozici. Z této částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 137,1 miliardy korun. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace. V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu 799,2 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.