ČSSD má možného kandidáta na prezidenta: Rychetského | E15.cz

ČSSD má možného kandidáta na prezidenta: Rychetského

Pavel Rychetský
Pavel Rychetský
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V nejužším vedení sociální demokracie se podle deníku Dnes diskutuje o tom, že by strana přemluvila ke kandidatuře na českého prezidenta předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Mandát soudce mu vyprší v roce 2013, kdy přijde na řadu i prezidentská volba. I když jím přestane být až o pár měsíců později, než se prezident bude volit, Ústavní soud by prý mohl opustit ještě před volbou.

Debaty uvnitř strany deníku potvrdil hejtman a stínový ministr zdravotnictví David Rath. „Samozřejmě se neoficiálně debatují různá jména. Pavel Rychetský si v čele Ústavního soudu vydobyl značné renomé. Určitě to je jedno ze jmen, o kterém se musí velmi vážně uvažovat,“ řekl Rath.

Rath prý není sám, kdo Rychetského zmínil. „Pavel Rychetský by byl dobrým kandidátem do nepřímé volby,“ cituje deník Dnes dobře informovaný zdroj z ČSSD.

„Uchazečů, kteří se sami hlásí o prezidentskou funkci, je již tolik, že je z nich tlačenice. Nehodlám se k nim přidávat a jejich řady rozšiřovat. Ve své ústavní funkci, kterou nyní zastávám, navíc nepovažuji za vhodné takovou kandidaturu ohlašovat nebo se k ní vyjadřovat, anebo se dokonce angažovat v oblasti politiky,“ uvedl však dnes Rychetský.

O Rychetském jako o kandidátovi na prezidenta se mluvilo už v letech 2003 a 2008, tehdy to nakonec odmítl kvůli obavě ze ztráty soukromí. V pátek večer oznámil kandidaturu na prezidenta Přemysl Sobotka (ODS). A Petr Gazdík z TOP 09 o víkendu pro deník Právo zopakoval, že jasným kandidátem této strany je její předseda a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Klausova nástupce bude třeba vybrat do počátku roku 2013. Zatím ale není jasné, jakým způsobem bude zvolen. Sněmovna minulý týden odstartovala proces schvalování vládního návrhu ústavní novely na zavedení přímé volby prezidenta, aby si hlavu státu mohli vybrat všichni čeští voliči, nejen parlament.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video