ČSSD navolila Sobotkovi vedení přesně podle jeho gusta | E15.cz

ČSSD navolila Sobotkovi vedení přesně podle jeho gusta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Řadovými místopředsedy ČSSD zůstávají ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Delegáti sjezdu v Brně rozhodli, že je doplní náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který je také volebním manažerem strany. Jde o sestavu, kterou doporučoval premiér a znovuzvolený předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Pětici kandidátů vybrali delegáti na brněnském výstavišti už v prvním kole. Neuspěli tak poslanec Jeroným Tejc, který předtím neúspěšně kandidoval i na statutárního místopředsedu, další člen dolní komory Parlamentu Jaroslav Foldyna, ani pražský sociální demokrat Jaroslav Dvořák.

Nejvýraznější podporu dostal od sociálních demokratů Zaorálek, který zaujal delegáty emotivním kandidátským projevem, v němž kritizoval hnutí ANO, oligarchizaci politiky či nerovnoměrné rozdělení příjmů. Bezprostředně před hlasováním si vysloužil potlesk vstoje a odměnou mu bylo 591 hlasů. Birke dostal 486 hlasů, Marksová 477, Hamáček 427 a Dolínek 366. Ke zvolení bylo třeba získat podporu 345 delegátů.

Milan Chovanec obhájil post druhého muže ČSSD. "Bylo to o Tejcova prsa," poznamenal se smíchem.


Dlouhodobému kritikovi dosavadního vedení ČSSD Tejcovi kvórum potřebné pro zvolením řadovým místopředsedou uniklo o tři hlasy, Foldynu a Dvořáka podpořilo 262, respektive 57 delegátů.

Z dosavadní sestavy místopředsedů se dnešní volby nezúčastnili Martin Starec a Lenka Teska Arnoštová. Místopředseda pro hospodaření Starec se v únoru ujal nově zřízené funkce ekonomického ředitele strany. Náměstkyně ministra zdravotnictví Teska Arnoštová ráno oznámila, že z volby odstupuje, protože její pražská organizace vybrala Dolínka.

Předsedou ústřední kontrolní komise byl zvolen Roman Váňa. Získal 472 hlasů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.