ČSSD zvažuje odchod z Babišovy vlády | e15.cz

ČSSD zvažuje odchod z Babišovy vlády

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Až koncem příštího týdne má šéf strany Jan Hamáček rozhodnout o setrvání v koalici. Syn premiéra Andreje Babiše označil svého otce za lháře. Chce vypovídat před českou policií. 

Budoucnost koalice ANO a ČSSD podporované komunisty je nadále nejasná. Ani třetí den po vypuknutí vládní krize kvůli údajnému únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym socialisté neřekli, zda ve svazku zůstanou. Senát vybídl Babiše ke složení funkce.

„Poslanecký klub ČSSD zatím neuzavřel jednání o tom, jaký postoj k celé kauze i ve vztahu k vládní koalici zaujme. Nyní nelze předvídat další vývoj,“ řekl E15 šéf oranžových zákonodárců Jan Chvojka. 

Patnáctičlenný klub zvažuje, jak se zachová při pokusu opozice vyslovit kabinetu nedůvěru. ODS, Piráti, SPD, lidovci, TOP 09 a STAN disponují 92 hlasy. Mimořádné jednání Poslanecké sněmovny se má uskutečnit ve druhé polovině příštího týdne, hovoří se o pátku. 

Chvojka dodal, že předseda ČSSD Jan Hamáček si je vědom závažnosti situace a konzultuje ji také po ústavní stránce s prezidentem Milošem Zemanem, Babišem a parlamentními stranami. Právě Hamáček by měl rozhodnout, zda socialisté vládu opustí, nebo v ní zůstanou. Verdikt zřejmě padne až krátce před začátkem schůze poslanců, podobný postup už avizovala KSČM. „Bezpochyby se znovu sejde klub sociální demokracie,“ dodal Chvojka.

Ke krizi se vyjádřil i Senát, který vyzval premiéra k rezignaci. „Účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo je nepřijatelná,“ stojí v usnesení. Senátoři poukazovali hlavně na to, že premiér řídí Bezpečnostní radu státu a má přímý vliv na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů, takže může ovlivňovat vyšetřování. 

Babiš však trvá na tom, že neodstoupí. Nepřiměl ho k tomu ani e-mail, který jeho syn zaslal redakci Seznam Zprávy. „Můj otec řekl, že musím být pod neustálým dozorem vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež,“ napsal Babiš mladší. Dodal, že si přeje být v telefonickém kontaktu s českou policií a vypovídat o svém případu z Ukrajiny a Ruska.

Premiér zopakoval, že jeho syn je duševně nemocný. „Je to odporné zneužívání mého syna,“ prohlásil na adresu médií. Dodal, že psychiatr Cyril Höschl, který řídí ústav, kde byl Babišmladší diagnostikován, potvrdil jeho chorobu. To samé prý udělali lékaři ve Švýcarsku. Ministerský předseda podotkl, že jeho syn nikdy nebyl občanem ČR.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery