Další rozpor v koalici: ODS nechce snížit Praze a spol. příjmy z daní | E15.cz

Další rozpor v koalici: ODS nechce snížit Praze a spol. příjmy z daní

vrb, ČTK

Výkonná rada ODS odmítla, aby novela zákona o rozpočtovém určení daní byla provedena na úkor největších měst - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Peníze pro menší obce se dvěma až deseti tisíc obyvatel by se podle ODS měly hledat v jiných kapitolách rozpočtu. Po dnešním jednání vedení ODS to řekla první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Nový systém rozdělování výnosů ze sdílených daní mezi obce chystá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten současný je totiž podle něj nespravedlivý. Přilepšit si mají nejchudší obce na úkor těch nejbohatších, které byly podle resortu financí nepřiměřeně zvýhodněné.

Primátoři Prahy, Brna, Ostravy a Plzně se proti tomu ale už dříve postavili. Mezi nimi i občanští demokraté ve vedení největších českých měst. Navržené změny by podle nich mohly ohrozit investice i fungování základních služeb, které města poskytují.

V novém systému přerozdělování daní by čtyři největší města dohromady přišla zhruba o pět miliard korun, přes šest tisíc obcí by si polepšilo o 13,5 miliardy korun. Počáteční ztrátu by městům kompenzoval stát dotacemi.

Změna v rozpočtovém určení daní má snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele. Podle primátorů ale návrh nebere ohled na specifické historické postavení těchto měst a nereaguje na jejich rozdílnou výdajovou stránku.

Postoj primátorů nyní podpořilo i vedení ODS. Dá se očekávat, že téma rozdělí vládní koalici. TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí totiž změnu v rozdělování daní označují za jednu ze svých priorit.

Obce a kraje nyní mají podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty a daně z příjmů. Kraje podle současného zákona dostávají 8,92 procenta a obce 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu těchto sdílených daní. Daň z nemovitosti je pak 100procentním příjmem obce.

Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl týkat obcí od 2000 do 10 tisíc obyvatel. Napomoci tomu má změna kritérií, když jako nové bude například zavedeno kritérium počtu dětí v mateřských a základních školách v obci, které bude mít ve výpočtu váhu sedmi procent.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.