Do roku 2020 má jít na podporu malého a středního podnikání deset miliard | E15.cz

Do roku 2020 má jít na podporu malého a středního podnikání deset miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na podporu malého a středního podnikání by do roku 2020 mělo jít 9,5 miliardy korun (350 milionů eur). Počítá s tím program ministerstva průmyslu (MPO) Expanze, který schválila vláda. MPO program připravilo v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).

Cílem programu je podle MPO usnadňovat malým a středním podnikatelům přístup k bankovním úvěrům na projekty pro zahájení a další rozvoj jejich podnikání, zvyšování podnikatelské aktivity ve státem podporovaných regionech a také přispívat k rozvoji sociálního podnikání.

„Od nového programu si slibujeme ještě větší oživení zájmu malých a středních podnikatelů o financování pomocí finančních nástrojů. Předběžně odhadujeme, že v rámci programu poskytneme záruky v objemu do 24 miliard korun, což umožní podnikatelům načerpat úvěry v hodnotě až 35 miliard korun a dále zvýhodněné úvěry v celkové výši až 5,5 miliardy korun,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Podpora má být poskytována ve formě zvýhodněného úvěru s možností odkladu splátek jistiny, záruky za úvěr a finančního příspěvku na úhradu úroků

Ministerstvo dodalo, že jde první program podpory v tomto programovém období, který nebude resort krýt dotacemi, ale formou finančních nástrojů.

Podpora má být poskytována ve formě zvýhodněného úvěru s možností odkladu splátek jistiny, záruky za úvěr a finančního příspěvku na úhradu úroků. Zvýhodněný úvěr bude poskytován na maximálně 60 procent výdajů projektu, maximálně však 100 milionů Kč. Záruka za úvěr bude poskytována do 80 procent jistiny úvěru.

Ministerstvo dodalo, že program byl připraven ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, která bude také pověřena jeho realizací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video