Elektronické dálniční známky se začnou prodávat v prosinci. Platnost lze nastavit

Kontrolu elektronických dálničních známek umožní také brány, které zůstaly po mýtném systému.

Kontrolu elektronických dálničních známek umožní také brány, které zůstaly po mýtném systému. Zdroj: profimedia.cz

Prodej nových dálničních e-známek začne v posledním letošním měsíci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. Platnost viněty si přitom budou moci nastavit až s devadesátidenním předstihem, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém za 309 milionů korun, jehož přípravu provázely z počátku problémy, je podle něho téměř hotový. Ceny známek zůstanou stejné jako letos.

Elektronická dálniční známka se od klasické neliší jen způsobem prodeje a tím, že už nebude třeba nic vylepovat na auto a pak složitě seškrabovat ze skla. Roční známka bude platit 365 dní a půjde ji koupit kdykoli během roku,“ uvedl Havlíček.

Hlavním prodejním kanálem bude internetový obchod www.edalnice.cz. Motoristé na něm najdou i veškeré informace o nových vinětách. Známky budou k dostání také na poštách a benzinových pumpách řetězce Euro Oil. Stát jedná i s dalšími provozovateli čerpacích stanic.

Typy i ceny známek zůstanou stejné, roční známka bude stát 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun. Zůstane i zvýhodnění pro ekologická auta. Novinkou ovšem bude možnost libovolně nastavit datum začátku platnosti, a to až s předstihem devadesáti dnů. Roční známky navíc budou fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Dálniční známky budou kontrolovat policisté či celníci několika způsoby. K dispozici budou mít jednak mobilní aparáty, se kterými budou kontrolovat platnost kuponů přímo na dálnicích. Ke kontrole ovšem budou moci využívat i mýtné brány, které zbyly po předchozím mýtném systému.

Přípravy nového systému provázely v počátcích velké problémy, které stály místo i předchozího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Stát po vlně kritiky zrušil původní soutěže na provozovatele IT systému, který vysoutěžil za 401 milionů korun a spolu s tím zastavil i další návazné tendry.

Ministerstvo dopravy poté zakázku i se supervizí zadalo státnímu podniku Cendis. Podle Havlíčka tím a celkovým zjednodušením systému stát oproti původním předpokladům ušetřil okolo 500 milionů korun.

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát vybral 5,35 miliardy korun. Elektronické viněty fungují i v některých okolních zemích, například na Slovensku.