Česku má získat výjimku z embarga na ruskou ropu | e15.cz

Evropská komise nabízí Česku výjimku z embarga na ruskou ropu, platit má do roku 2024

Ropovod Družba. Na archivním snímku z roku 2007 tlakoměr ukazuje nulu
Ropovod Družba. Na archivním snímku z roku 2007 tlakoměr ukazuje nulu
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česko, Slovensko a Maďarsko by mohly získat výjimku z připravovaného embarga Evropské unie na dovoz ruské ropy. Česko by dle návrhu Evropské komise mohlo surovinu z Ruska dovážet do poloviny roku 2024, Slovensko a Maďarsko pak do konce stejného roku, uvedla agentura Reuters s odkazem na své diplomatické zdroje.

Upravený návrh nových sankcí proti Rusku, který obecně počítá s ukončením dovozu ruské ropy na konci letošního roku, začali  ráno projednávat velvyslanci členských zemí Evropské unie.

Ve snaze přesvědčit státy váhající s jeho podporou přišla podle zmíněného zdroje Reuters unijní exekutiva s několika dalšími ústupky včetně podpory investic do nové ropné infrastruktury.

Pohonné hmoty: Proč zdražují v reakci na válku na Ukrajině

Video se připravuje ...
Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu

Komise ve středu v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku zcela ukončit dovoz ropy z Ruska. Návrh původně počítal s roční výjimkou pro Maďarsko a Slovensko, které jsou na klíčové energetické surovině z Ruska nejvíce závislé. Budapešť i Bratislava však návrh odmítly podpořit s požadavkem výrazně delšího přechodného období. Čas na zajištění dostatečných zásob proudících Transalpinským ropovodem TAL z jihu Evropy si vyžádala i česká vláda.

Dnešní návrh jí tak podle Reuters dává čas do června 2024. Pokud by se podařilo kapacitu ropovodu navýšit dříve, má pro Česko začít platit embargo již před zmíněným datem. Návrh nyní počítá také s evropskou podporou investic do nové infrastruktury či zmírněním hospodářského dopadu embarga.

Úpravy se týkají i plánovaného zákazu přepravy ruské ropy tankery ze zemí EU, s nímž mělo problémy zejména Řecko. Místo původně navrhovaného měsíčního přechodného období nyní počítá s tříměsíční lhůtou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video